Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Frogs – neposlušné žabky

4

Žáby si hopsají jen tak sem a tam bez jakýchkoliv pravidel nebo plánu. Je na čase, aby dorazil zkušený dirigent a dal jejich skákání smysl a řád. Je třeba ale mít pevnou ruku, umět hodně žabích jazyků a nohou správně spočítat a nesplést si je s dalšími předměty, které na hladině rybníka mohou plavat.

Spousta zelených kvákajících hrdinů si na sebe vezme hlavní roli v karetní hře Frogs, tedy Žabky, kterou vytvořil Haim Shafir. O hopsající ilustrace se postarala Marina Zlochinová a výsledek pak vydává společnost Piatnik a to včetně českých pravidel.

Jedná se o malou krabičku, ale přesto se už na víko vměstnala hned čtveřice žabek na leknínech. A uvnitř se těsná rovných šedesát karet, které hráči všechny zamíchají do jednoho balíčku. Z něj všichni soupeři dostanou osm karet, které si rozloží do řady před sebe, zatímco všechny ostatní vytvoří dobírací hromádku uprostřed stolu.

Hráči se střídají na tahu ve směru hodinových ručiček. Na úvod každého tahu si hráč dobere horní kartu z balíčku. Může jít o dobrání naslepo z dobírací hromádky nebo využití karty odhozené předchozím hráčem.

Obvykle takto hráč získá číselnou kartu, ale především se snaží získat takovou hodnotu, jakou ještě v číselné řadě před sebou nemá. Kartu tedy položí na pozici v řadě před sebou, která odpovídá její hodnotě a vezme si místo ní kartu, která zde je položena hodnotou dolů. Pokud by tam už číslice byla z předchozích tahů, pak hráč prostě a jednoduše kartu zahrát nemůže a musí ji odhodit. Jeho tak končí předčasně i v případě, že na kartě objeví obrázek odpadků.

Pouze pokud najde hráč žábu, může si vybrat libovolnou volnou pozici. Tuto pozici navíc i v budoucích kolech může využít pro číselnou kartu a žabku si vzít a položit ji na jiné dosud volné a nevyužité místo.

Hráč navíc takto může své úspěchy řetězit. Pokud i nově odhalenou kartu může použít a přiložit, měl by tak udělat a získat tak značnou výhodu na soupeře. To proto, že kolo končí ve chvíli, kdy některý z účastníků dokáže zkompletovat celou řadu osmi čísel.

Všichni ostatní hráči dostanou ještě poslední tah a mají šanci řadu dokončit. Všichni, komu se to podaří, si řadu zkrátí z osmi karet na sedm. Tito hráči mají situaci složitější, protože mají větší šanci, že si doberou kartu, která se jim nehodí (nyní i číslice osm). Postupně se tak řady všech hráčů zkracují až do momentu, kdy někdo má před sebou pouze jednu kartu a položí na tuto pozici číslici jedna. Tento hráč se stává vítězem.

Frogs je jednoduchá počítací hra, ve které jde o pár karet a jejich doplňování. Ale k tomu všemu budete kromě správné identifikace čísel od jedničky do osmičky potřebovat především štěstí. Bez něj to nepůjde, ať už budete dobírat kartu ze společné tajné hromádky nebo kartu, kterou před vámi odhodil někdo ze soupeřů.

Hráči ale mají velmi dobrý pocit z komb, kterých mohou dosáhnout řetězením karet. A to rozhodně stojí za ty pohledy ostatních soupeřů, kterým se třeba v tu chvíli tolik nedaří. Hra je ale přesto s ohledem na pravděpodobnost docela spravedlivá a to proto, že postupně se situace vyrovnává, jak těm vepředu ubývá možností. To vše se zase obrátí v momentu, kdy vám chybí už třeba jen dvě karty, zatímco ostatní vám budou často i nedobrovolně nahrávat.

Hra má nádherně jednoduchá pravidla a jednotlivá kola jsou opravdu rychlá a dynamická. V partii se neustále něco děje a hráči se tak dokáží docela přirozeně posouvat vpřed ve svém úkolu.

Frogs nás velmi překvapila svým jednoduchým a zábavným nápadem. Čím více hráčů je v partii, tím více kol vás bude čekat, ale i přesto se směstnáte do prostoru půl hodiny. Navíc je hra skvělá pro malé předškoláky, kteří si ji užijí a budou se skvěle bavit i ve společnosti několika málo číslic. Frogs tak plní úlohu zábavnou i mírně vzdělávací a to je skvělá kombinace.

Recenze: Frogs – neposlušné žabky
Frogs nás velmi překvapila svým jednoduchým a zábavným nápadem. Čím více hráčů je v partii, tím více kol vás bude čekat, ale i přesto se směstnáte do prostoru půl hodiny. Navíc je hra skvělá pro malé předškoláky, kteří si ji užijí a budou se skvěle bavit i ve společnosti několika málo číslic. Frogs tak plní úlohu zábavnou i mírně vzdělávací a to je skvělá kombinace.
Klady:
+ dynamika kol
+ pro předškoláky
+ trénuje číslice
+ komba jsou skvělým zážitkem
+ baví i dospělé
Zápory:
= hráči nemají jak situaci ovlivnit
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mystery Rummy Jack the Ripper – kdo chytí Jacka Rozparovače?