Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: IQ Obvody – ať proud teče!

Když proud neteče, je dnešní civilizace v koncích. Nesvítí světla, netopí topení, nefunguje internet a nehraje televize! Všechny pilíře, na kterém stojí klid současného lidstva, jako by se během několika vteřin zhroutily.

A je na hráči, který si před sebe položí nový hlavolam s názvem IQ Obvody, aby lidstvo zachránil a spojil obvody dohromady. Jedná se o nový přírůstek do série logických hádanek Smart Games, přičemž tuto novinku vytvořil oblíbený Raf Peeters. A všechny úkoly přichází i v kompletní české lokalizaci s logem firmy MindOK.

Jedná se o malou krabičku, kde karton je jasně poražen obsahem. To proto, že uvnitř se ukrývá další krabička, tentokrát plastová, která funguje skvěle i jako uložení hlavolamu. V podstatě byste tak původní box nepotřebovali.

Uvnitř kromě brožury se zadáními a řešeními najdou řešitelé logických úkolů sadu deseti kamenů, které mají různé tvary. Na přední i zadní straně se nachází zlaté pásky, které symbolizují zmiňované obvody.

Hned první dobrou zprávou je fakt, že v brožuře najdete celkem skvělých 120 zadání, které jsou rozděleny na pět obtížností po čtyřiadvaceti úkolech. Úrovně se mezi sebou liší počtem nápověd, které hráči poskytnou. Na úvod je tu zelený starter, kde se zájemce dozví nejen, jak má obvod vypadat, ale také jaké je rozložení většiny kamenů. Je na samotném řešiteli, aby je správně poskládal. Úkoly jsou skvělé na to, aby se děti seznámily s tím, jak všechno funguje. A hlavně s tvary a možnostmi jednotlivých částí obvodu.

Postupně siluety ubývají a mizí, ale obvody zůstávají. Až v těch nejvyšších obtížnostech zmizí i ty a zůstanou pouze startovní a cílové puntíky obvodů, které je třeba propojit a zde už přijde na řadu fantazie řešitele, a především jeho znalost jednotlivých kamenů. Je zajímavé, že často některé kameny musíte využít také jako výplň, aniž by ukazovaly obvod. To se týká především malých symetrických dílků.

Jedná se o pokračovatele velmi úspěšných abstraktní série IQ, která vždy představí hráčům úkoly točící se kolem nějakého skládání kamenů na sebe či vedle sebe. Tentokrát tvoří vzory a díky otáčení kamenů je těch možností opravdu hodně. Je tedy dobré postupovat systematicky. Na začátku je to možné mnohem lépe, protože máte k dispozici již zmiňované nápovědy.

Díky rozdílným zadáním je celé snažení solidně variabilní, protože máte pocit, že pokaždé řešíte něco jiného. Hráče přitom vždy úkoly prověří a otestují jejich kreativitu, přehled a prostorovou představivost.

IQ Obvody jsou parádním hlavolamem se spoustou úkolů, které vám vydrží opravdu dlouho. Jedná se o skvělý trénink. IQ Obvody nabízí způsob, jak můžete relaxovat a pohodově si zkoušet možnosti a hledat to správné a jediné finální řešení.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Titans of Industry – být v čele průmyslu