Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gangster City – popis pachatelů je základ

gangster-city-09

Naše město vypadá jako každé jiné. Po chodnících chodí lidé, po ulicích jezdí auta a v budovách se pohybuje spousta obyvatel. Tak to vypadá alespoň ve dne. Jakmile se ale zešeří, najednou se všechny městské třídy vylidní a zavládne na nich síla zbraní. Policie se schová a zamkne do bezpečí za mříže, protože v tu chvíli se z našeho města stává Gangster City.

A právě stejné místo má také malá karetní hra Gangster City, která vyšla pod hlavičkou vydavatelství Huch! Jejími autory jsou Henrik Larsson a Kristian Amundsen Ostby. Distributor Pygmalino, který dodal hře český kabát, ji zařadil do série Hry pro bystré.

Malá krabička ukazuje trojici gangsterů na černém pozadí. Uvnitř se nachází sada 54 karet a k tomu šest plastových stojánků. Každý ze zamíchaného balíčku dostane jednu kartu, na kterou se ale nesmí podívat. Místo toho si ji postaví do plastového stojánku tak, aby směřovala k soupeřům. Ti tedy na rozdíl od něj budou vědět, jakého pachatele hledá. Když všichni mají svoji kartu, další tři pachatele vyloží do středu stolu a vedle nich dobírací hromádku karet.

gangster-city-05

Ještě před začátkem partie si všichni všimnou, že karty kromě obrázku a ikon podmínek zločinu jsou po obvodu napsané číslice – na každé straně je 0, 1, 2 nebo 3. Na hráče padne v partii nelehká role policisty. Každý si v rámci tahu může vybrat jednu ze dvou dostupných akcí.

První možnost se jmenuje vyšetřování a mělo by navést detektiva na správnou stopu. Vybere si jednu kartu podezřelého, ať už z otevřené nabídky tří karet nebo naslepo ze zakrytého balíčku. Na tu se podívat může, ale hlavně ji musí ukázat všem soupeřům. Ti mu totiž mohou jako jediní zodpovědět otázku, kolik tento podezřelý má společných prvků (ikonek) s pachatelem ve stojánku. S využitím zmiňovaných číslic na okraji karty si hráč označí, kolik prvků je shodných a položí si kartu tímto číslem nahoru před sebe.

A zatímco v prvních kolech se bude dít právě zmiňované vyšetřování, jak hráči získávají více a více informací o svých kartách, stává se pravděpodobnější akce zatčení. V tu chvíli musí hráč odpovědět na čtyři základní otázky: Kdo, kde, čím a proč?

gangster-city-01

Pokud má hráč pravdu, může si kartu nechat a dostane nového podezřelého. Pokud je to už jeho druhý zatčený pachatel, dostane titul nejlepšího detektiva. Stává se totiž bez jakýchkoliv dalších odkladů vítězem.

Gangster City je karetní hra, u které byste z hlediska náplně čekali podle názvu asi něco jiného. Při tom se jedná o celkem zajímavou dedukční hru, která ale vyniká hlavně jednoduchostí. Hráči každý dostanou jednoho pachatele, kterého mají odhalit. Tito zločinci mají na své kartě celkem čtyři usvědčující ikonky, které je třeba vydedukovat na základě omezených informací.

Hráči musí tedy hledat nějaké průniky mezi svými kartami a je tedy jasné, že je třeba řada kol. Poznačování spojitostí je vyřešené chytře otáčením karet. Hráči mají tedy po celou dobu jasný přehled o tom, která karta má kolik ikonek shodných. Je jasné, že některé karty leží třeba vzhůru nohama a není tedy tak snadné je číst.

gangster-city-06

V tahu soupeřů jsou ostatní aktivní pouze tak, že odpovídají na jeho otázky. Ale naštěstí samotná kola probíhají opravdu rychle, protože v tahu není příliš co dělat. Hráči si naopak musí analyzovat svoje karty právě v době, kdy na nich není řada. Díky tomu je po celou dobu zapojení všech účastníků maximální.

Samotné partie jsou otázkou nějakých dvaceti minut. Někteří hráči v tomto průběhu stihnou usvědčit jednoho, jiní dva padouchy. Je samozřejmě třeba mít dobrý přehled a umět karty zkombinovat. Tento mechanismus není vhodný úplně pro každého, protože některým hráčům prostě tento způsob uvažování zrovna nesedí.

Nápovědy si hráči sami vybírají. Na začátku partie to není tak důležité, ale ke konci je správný výběr naprosto zásadní. Hráč si totiž je schopný správnou kombinací ikon potvrzovat svoje domněnky. Důležité jsou hlavně karty, které s jeho aktuálními indiciemi spojuje pouze jeden obrázek.

gangster-city-07

Gangster City je ale přesto karetní zábavou, kterou doporučujeme všem detektivům. Hlavně těm, kteří mají rádi například podobně laděné Cluedo. Právě hráči této honby za padouchy jsou ti, kteří by měli novinku Gangster City docenit nejvíc.

Recenze: Gangster City – popis pachatelů je základ
Gangster City je detektivní karetní hrou, ve které každý dostane svého vlastního padoucha. Aby ale zatčení mohlo proběhnout bez potíží, musí hráči o pachateli předtím zjistit všechny důležité informace. K tomu se mohou pouze vyptávat svědků (ostatních hráčů), kteří pouze informují o počtu stejných ikonek. Na zábavu to ale rozhodně stačí, tedy pokud vám tento typ dedukce vyhovuje. Pouze pak je Gangster City tou hrou, která vás bude bavit.
Klady:

+ jednoduchá kombinační dedukce
+ rychlá kola
+ hráči přemýšlí mimo svůj tah
+ přehledná evidence společných rysů
+ omezená možnost sólové nebo kooperativní hry
Zápory:

- není pro každého
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Velká kniha hlavolamů