Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Goblíci jedlíci – polykání nepřátel povoleno

goblici-jedlici-01

Nikdo není tak hladový, jako goblíci. Cokoliv před ně postavíte, to sežerou během malého okamžiku. A nezáleží na tom, jestli to je jablko, meloun nebo jeden z jejich sourozenců. Jídlo jako jídlo. Tak si dávejte pozor, kdykoliv se s nimi budete kamarádit, ať neskončíte taky v žaludku.

Hladová rychlovka se jmenuje Goblíci jedlíci a připravili si ji pro nás ve firmě MindOK. Hra původně pochází ze stáje firmy Blue Orange Games. Za všechno může autor Thierry Denoual, který je jejím tvůrcem. Jedná se vlastně už o klasiku, která poprvé vyšla v roce 2003 s dutými dřevěnými figurkami.

Krabice je jednodílná a uvnitř na hráče čeká plastový insert. Ten je plný hladových příšer různých barev a velikostí. Konkrétně v krabici na hráče čeká rovnou tucet goblíků – po šesti od každé ze dvou barev (modrá a oranžová). Kromě nich se v krabici nachází už jen čtyři tyčinky, které je možné spojit do překřížení a vytvořit tak herní plán o rozměrech tři krát tři pole.

goblici-jedlici-05

Na začátku jednoduše hráči vytvoří herní prostor a každý si vybere jednu sadu figurek. Pak už na ně čekají dvě akce, které mohou provést. Obvykle to bude znamenat nasazení nové postavičky goblíka ze zásoby na libovolné políčko. To může být prázdné, nebo obsazené figurkou libovolné barvy, která ale musí být menší. Nového goblíka hráč položí přes něj, takže ji jakoby spolkne.

Kromě přidání nové figurky může hráč využít libovolnou svoji postavičku na plánu a posunout ji na sousední políčko. I tentokrát je polykání nepřátel povoleno. Hráči se v umisťování a posouvání figurek střídají a snaží se být tím prvním, kdo vytvoří řadu tří postaviček svojí barvy. To je možné nejen v rovných směrech, ale počítá se i diagonála. Hráč, kterému se to podaří jako první, se stává vítězem partie.

Goblíci jedlíci jsou vlastně prosté piškvorky. A přesto stačí tak málo, aby vypadaly a hrály se úplně jinak. To proto, že jednotlivá obsazená políčka nemusí být zabraná napořád. Stačí, aby sem zamířila větší figurka s velkým žaludkem, která si už udělá místo.

goblici-jedlici-07

Právě to polykání jedny figurky druhou je to lákadlo pro malé děti. Proto je hra opravdu úspěšná, pokud ji představíte prckům kolem doporučeného pátého roku věku. Ovšem protože piškvorky jsou vhodné pro hráče libovolného věku, nemusí takovou polykací partií pohrdnout ani dospěláci. To proto, že ve hře je samozřejmě poměrně velká dávka pozornosti.

Na plánu je tentokrát mnohem víc možností, jak dosáhnout vítězné řady. To je těžká pozice nejen pro obránce, ale i pro útočníka. Nenechat žádnou volnou pozici hráči je stejně těžké, jako ji z druhé strany barikády najít. Protože se figurky mohou pohybovat a navíc přibývají, jak se postupně polykají, hráči mohou chytře využívat také velikosti k tomu, aby si zajistili důležité pozice jen pro sebe. Pravidla nijak nepředepisují pořadí, v jakém musí postavičky na plán vstoupit.

Od prvního pohledu je jasné, že Goblíci budou hrou jen pro dva protivníky. Pro více účastníků by ani nebylo místo. Protože obě strany mají k dispozici pouze šest figurek, je celá partie otázkou několika málo minut. Délka partie prakticky nikdy nedosáhne dvouciferného čísla.

goblici-jedlici-15

Co se určitě povedlo, je zpracování. Už samotné vytvoření plánu překřížením dvou tyčinek je fajn nápad a obsah krabice nemusí být zatížen nějakým zbytečným plánem. Navíc je všechno směřováno k cílovému publiku, kterým jsou hlavně děti. Těm vykouzlí úsměv na tváři i vzhled samotných postaviček.

Goblíci jedlíci plní přesně to, s čím za námi přišli. Všechny nás sežerou, ale předtím ještě trochu pobaví. Jedinou výtkou samozřejmě může být logicky originalita, která zde vlastně není. Ani ten nápad s polykáním není původní. Ale Goblíci jedlíci fungují přesně tak, jak byli stvořeni a za to si zaslouží pochvalu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThierry Denoual
VydavatelAsmodee, Blue Orange (EU), Blue Orange Games, Boardgame Space, Brainteasers, CMON Global Limited, FoxGames, Galápagos Jogos, Gambit (Гамбіт), Gigamic, Happy Color, HUCH!, Korea Boardgames, Lelekan, Lúdilo, MINDOK, Swan Panasia Co., Ltd., Tower Tactic Games
Rok vydání2003
Počet hráčů2 - 2
Herní doba5
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAbstract Strategy, Children's Game, Memory
MechanismyMemory
RodinaComponents: 3 x 3 Grids, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyGlotones, Gobblet, Gobblet Junior, Gobblet Kid, Gobblet Mampfer, Gobblet! On the go!, Gobbleți, Gobblety, Goblíci jedlíci, Nhac Nhac, Невгамовні Гоблери, كل الكل, ก็อบเบลอร์จอมเขมือบ, 奇雞連連, 가블리트 가블러즈

Více o hře.

Recenze: Goblíci jedlíci – polykání nepřátel povoleno
Goblíci jedlíci jsou hrou, která jde ve stopách piškvorek. Prošlapaná cestička je jistotou a vykročit pryč znamená nechat se spolknout. A právě to udělají titulní příšerky jedna s druhou, kdykoliv jim dáte šanci. Hra je to legrační především pro děti, ale plná zvratů a pozorného sledování. Díky svojí jednoduchosti zabaví každého, i dospělé. Hra sice nepřináší nic nového, ale zábavu rozhodně dostanete. Obzvlášť, pokud máte rádi piškvorky. Goblíci jedlíci jsou chuťovkou pro děti hladové po legraci, napětí a vítězství.
Klady:

+ polykání soupeřových figurek je sranda
+ přenosné zpracování
+ vhodné pro malé děti
+ rychlá partie
+ trénuje pozornost
+ řada možností v každém tahu
Zápory:

- originalita
3
Prozkoumávejte dál
Review: Die verrückte Vogelscheuche – importunate scarecrow