Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Harry Potter House Cup Competition

harry-potter-house-cup-competition-01

Měl by to být zase další obyčejný rok v Bradavicích. Ale po těch letech už vím, že tady neexistuje nic, jako klidný obyčejný rok. Strach ve mně bublal, když jsem vystoupil zase po roce před studenty. Strach z toho, jaké nebezpečí nás čeká letos. A přesto jsem musel nasadit klidnou tvář, přivítat prváky a ohlásit zahájení školního roku. A s ním soutěž o pohár, která by měla být tím největším vzrušením celého školního roku. Kéž by to tak bylo.

Do školy čar a kouzel nás zve na jeden takový obyčejný ročník také desková hra Harry Potter: House Cup Competition, kterou vytvořil Nate Heiss. V rámci produkce spolupracoval se společnostmi The Op a USAopoly, kteří s licencí od Wizarding World vytvořili finální podobu další hry ze světa slavného čaroděje. Hru po Evropě šíří Esdevium Games.

Hráči pod víkem se samotným pohárem najdou velký rozkládací herní plán. Na něj vyloží v rámci přípravy náhodné karty lokace, okryté místo první úrovně a další tři karty vyšších obtížností obrázkem dolů do řady na určená místa. Na levé i pravé straně jsou čtyři sloupce pozic pro karty – nalevo jsou to karty základních a pokročilých školních lekcí, napravo lehké a těžké výzvy. Z každé ze čtyř hromádek vyloží hráči tři náhodné karty. Dole je stupnice kol, kde označí první políčko s pomocí žetonu. Vedle plánu je potřeba místo pro kartonovou destičku představující přesýpací hodiny a k nim vytvoří hromádky barevných kamenů (diamantů).

harry-potter-house-cup-competition-09

Jednotliví hráči dostanou každý desku společné místnosti jedné ze čtyř možných kolejí, kterou zaplní kulatými žetony studentů. Poté použijí devět kostiček ukazatelů, které položí na začátek řádku jednotlivých dovedností a jejich úrovní. Každý z účastníků dostane do ruky také dvě karty základních lekcí a startovní žetony podle svého pořadí v partii.

Celá partie se skládá ze sedmi kol a v každém z nich mají jednotliví účastníci k dispozici všechny tři studenty své koleje. V jejich vysílání se hráči střídají vždy po jednom a vyšlou svého zástupce do jedné z dostupných pozic – na výběr jsou nejen klasické třídy, ale také kancelář učitele nebo knihovna. Navíc se v průběhu partie stanou dostupnými ještě další lokace. Za některá umístění je třeba ale také zaplatit. Vedle každého místa je rovnou uveden také řádek s odměnami, ať už se jedná o možnost získat kartu z nabídky, bod některé z měn (magie, vědomost) nebo se především posunout s tímto studentem na stupnici znalostí (lektvary, zaklínadla nebo temná magie).

Kromě toho se mohou hráči v rámci této fáze kola také rozhodnout naučit některou z lekcí, které má aktuálně v ruce. Musí ale splňovat požadavky, které jsou na kartě zobrazené a vztahují se k úrovni znalostí v jedné ze tří oblastí.

harry-potter-house-cup-competition-03

Až když mají všichni hráči své tři studenty přesunuté ve škole, následuje druhá část kola a tou jsou výzvy. V tu chvíli se všichni rozprchlí žáci vrátí do svých společenských místností, aby se hráči pokusili o splnění dvou výzev. Jedna z nich bude vždy jednoduchá, zatímco ta druhá může být i těžká.

Každý hráč svoje studenty přiřadí ke svým kartám výzev, které by chtěl splnit. Požadavky jsou jasně natištěné na kartě, stejně jako odměna v podobě již zmiňovaných možností, ale navíc také body. Za každých deset získaných bodů si hráč položí jeden drahý kámen na desku přesýpacích hodin do šálku svojí koleje. S pomocí magie si mohou pomoci u testů, pro které nemají dostatečnou úroveň.

Po splnění některých karet partie pokračuje dalším kolem. V těch sudých je navíc odhalena nová lokace ze skryté nabídky, až na konci sedmého kola nastane konec. Hráči si posčítají svoje drahokamy v zásobníku, přičtou další body za žáky na sedmé úrovni některé znalosti a další skóre přičtou za páry žetonů magie a znalosti.

harry-potter-house-cup-competition-10

Harry Potter House Cup Competition nás příjemně překvapila, jak se jí daří plnit základní herní předpoklady a především hratelnost. Z tohoto hlediska se vše povedlo na jedničku, ačkoliv hra využívá staré známé vysílání dělníků, tedy worker-placement.

V partii mají hráči jasně dané pozice, kterých je na výběr dost. Naštěstí je pevná nabídka doplněna ještě o náhodné karty, které přispívají k dobrému pocitu i z opakovaného hraní. Propojení míst ve škole a studentů je pěkně vyřešené, takže se vylepšují jejich schopnosti a s tím se také mění to, jak jsou schopni se vypořádat s těžšími úkoly. To je na hře asi ten nejvíce zapamatovatelný prvek.

Hráči pracují po celou dobu s otevřenými informacemi a jediné, co jim není přístupné jsou karty soupeře. Je tedy možné v partii plánovat a připravovat si všechno dopředu. Díky tomu je hra docela příjemně taktická.

harry-potter-house-cup-competition-16

Plánování je důležité, protože pokud si vše dobře připravíte, je možné plnit výzvy celkem efektivně. Hráči ale musí získávat nové karty a suroviny, aby pro další sbírání bodů do školního poháru měli dostatek podkladů. Naštěstí téměř všechny pozice pro vysílání studentů přináší hned několik různých odměn současně, takže je možné si pomoci hned v několika ohledech.

Z hlediska náročnosti jsou pravidla opravdu snadná a všechno klape. V pravidlech se neskrývají žádné záludnosti, hra je zcela jasná a snadná na naučení. To ladí dobře s námětem, protože řada fanoušků se ke hře dostane díky nadpisu a obrázkům než kvůli svým zkušenostem s deskovými hrami.

Partie je ale překvapivě dlouhé a přesáhnou jednu hodinu, především pak ve více hráčích. A právě v tom vyšším počtu je navíc hra lepší, protože ten chaos a blokování na plánu dostane správný náboj, zatímco v méně hráčích jsou některá políčka ve škole zablokovaná.

harry-potter-house-cup-competition-17

Základním problémem pak je nedostatek grafických vjemů. Žetony sice mají portréty postav, stejně jako některé karty, ale obecně působí hra (možná díky hernímu plánu) více abstraktně a to trochu kazí celkovou atmosféru světa J.K.K. Rowlingové.

Harry Potter House Cup Competition je hra, která láká tématem a při tom nezklame ani z hlediska hratelnosti. Je jasné, že nebude lámat rekordy v originalitě a není ani nejlepším worker-placementem na trhu. Je ale solidní zábavou, která si svůj okruh fanoušků mezi čtenáři a diváky Harryho Pottera rozhodně najde. Díky tomu je House Cup Competition solidní hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNate Heiss, Kami Mandell
IlustraceDelaney Mamer
VydavatelThe Op Games, iHRYsko, KOSMOS
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 4
Herní doba75
Minimální věk11 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieFantasy, Movies / TV / Radio theme, Novel-based
MechanismyOpen Drafting, Turn Order: Claim Action, Worker Placement
RozšířeníHarry Potter: House Cup Competition – Defeat a Dementor Promo, Harry Potter: House Cup Competition – Discover the Goblin's Revenge Promo, Harry Potter: House Cup Competition – Draught of Living Death Promo, Harry Potter: House Cup Competition – Dress a Ghoul in Pajamas Promo, Harry Potter: House Cup Competition – Follow the Silver Doe Promo, Harry Potter: House Cup Competition – Listen to Kreacher's Tale Promo, Harry Potter: House Cup Competition – Locomotion Charm Promo
RodinaBooks: Harry Potter, Theme: School / College / University
Alternativní názvyHarry Potter: La Coppa delle Case, Harry Potter: Rokfortský školský pohár, Harry Potter: Wettstreit um den Hauspokal

Více o hře.

Recenze: Harry Potter House Cup Competition
Harry Potter House Cup Competition je překvapivě zábavná hra, která umí využít svět, ve kterém se odehrává a poskytnout jeho fanouškům dostatek zábavy. Jedná se o klasický worker placement namíchaný s plněním karet a úkolů. Především jsou tu ale studenti, kteří dochází do hodin a zlepšují si svoje schopnosti. A právě tady po nás pokukuje téma, které je největším lákadlem celé hry. Zábava tu ale naštěstí také nechybí. Pokud jste tedy chtěli někdy chodit do Bradavic a zažít to, co Ron, Hermiona a Harry, pak je Harry Potter House Cup Competition tou správnou cestou.
Klady:

+ téma
+ vylepšování studentů
+ taktická hra
+ z kvalitativní stránky solidní zpracování
+ některé lokace jsou náhodné pro partii
Zápory:
= delší hra= originalita= absence výrazné grafiky
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: GiftTRAP – darovanému koni na zuby nekoukej