Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Harry Potter v Bradavicích z LEGA

V Bradavicích je letos zatím překvapivě klid. Všechny koleje si plní poctivě svoje povinnosti a chod školy je narušován snad jen přátelským pošťuchováním mezi Harrym a jeho kamarády z Weasleyovic rodiny. Jenže učení a plnění domácích úkolů může být také zábava.

Každý z malých žáků našich obyčejných mudlovských základních škol by s námi rázně nesouhlasil. Ale pokud máte na škole pohyblivé schodiště a třídy se neustále přesouvají z místa na místo, pak se může i taková jednoduchá činnost jako úkol proměnit ve velké dobrodružství.

A ačkoliv je i v novém úkolu od profesorky McGonagalové jasným favoritem školní znalkyně Hermiona, nechtějí jí nechat její kamarádi vítězství zadarmo. Přidejte se tedy ke svým oblíbeným hrdinům na cestě za plněním školních povinností a staňte se nejlepšími a vzornými žáky školy v Bradavicích!

Je to neobvyklý rok, který nepřináší žádné dobrodružství kromě těch při samotných kouzelnických hodinách. A jediné vzrušení pro všechny žáky představuje tradiční famfrpálový turnaj mezi všemi kolejemi.

A zrovna tenhle mírumilovný ročník si vybrali ve společnosti LEGO jako předlohu pro svoji první deskovou hru z prostředí bradavického zámku. Brýlatý čaroděj Harry Potter se tak dostává také do řady oblíbených LEGO her, které zahájily svoji existenci před dvěma roky.

Za tu dobu jsme se mohli podívat do minotaurova bludiště v povedené hře Minotaur (recenze). Vystoupit nejen na vrcholek pyramidy v Ramsesově pyramidě (recenze), ale i do jejích chladných útrob v deskové hře Ramsesův návrat (recenze) nebo popustit uzdu fantazii a zastavět si ve skvělém Creationary – Představ si a postav (recenze).

Harry Potter Hogwarts, tedy Harry Potter Bradavice, představuje novou vlnu her, které byly připraveny společností LEGO pro rok 2011. Stojí tak vedle další velké novinky Ninjago, na kterou se společně podíváme zase někdy příště, a také vedle rozsáhlé ságy Heroica pro milovníky dobrodružství.

Ale teď už konečně zpět k Harrymu a jeho domácímu úkolu. Víko vás tradičně neponechá na pochybách, že držíte v ruce hru sestavenou z LEGA. Úvodní obrázek je laděný do tohoto stylu a sluší mu to. Krabice samotná pak je čtvercového tvaru a není nijak vysoká. Budete tak mít nejspíš strach, aby se vám sem celý ten bradavický zámek vešel.

Uvnitř najdete hromadu pytlíků s opravdu velkým množstvím různých LEGO dílků. Kromě nich pak v krabici už leží jen dvě brožurky – v jedné jsou obsažena česká pravidla, zatímco druhá představuje jasné obrazové instrukce pro složení vlastních Bradavic.

Už samotné skládání zámku je opravdovým zážitkem. Jedná se zatím o nejsložitější a nejkomplexnější úkol, který před hráče postaví LEGO hry. Dílků je obrovská hromada a zabere vám to alespoň hodinu, než se budete moci potěšit pohledem na kompletní stavbu. Ovšem to neznamená, že si to neužijete, protože pohled na rostoucí zámek je opravdu skvělý. V kombinaci s tím, že jej vlastně sami stavíte, se jedná pak opravdu o nezapomenutelný zážitek. Celé stavění je navíc velmi přehledně popsané a ve všech pokynech se bez problémů zorientujete.

Od chvíle, kdy před Vámi vyroste věž bradavického zámku, budete se těšit na jeho dokončení. Zaujmou vás určitě i rovné dílky, které slouží jako klouzací plocha. Tu budete v této hře využívat prakticky v každém tahu.

Mezi obvyklými klasickými dílky najdete samozřejmě i postavičky z filmu, tedy konkrétně Rona Weasleyho, Hermionu Grangerovou, Harryho Pottera, Draco Malfoye a Albuse Brumbála. Ale také neherní postavy, především ředitele Bradavické školy, Albuse Brumbála. Ze zvířecích figurek si určitě všimnete kočky paní Norrisové, ale také oblíbených pavouků nebo žab – tedy nezbytných kouzelnických zvířat.

V balení pak nemůže chybět ani vynikající a gumová LEGO kostka, na kterou si můžete nacvakat akční dílky podle vlastních představ. Je jich totiž osm na pouhých šest stran kostky a záleží pouze na vás, jak si je nakombinujete. Samozřejmě v základní verzi hry najdete její doporučený vzhled.

Teď si společně prohlédneme zámek, který jste postavili. Tvoří jej obvodové zdi a pak 4×4 dílky, z nichž čtyři jsou béžové místnosti – třídy, ve kterých se vyučuje jasnovidectví, lektvary, obrana proti černé magii. Poslední čtvrtou je kouzelnická knihovna. Zbylých dvanáct kousků pak tvoří bláznivé pohyblivé schodiště, které jednou propojuje chodce tam, podruhé jinam. A právě to tvoří základ celé hry.

Příprava partie pak je jednoduchá – všechny čtyři místnosti patří přesně do středu hracího plánu. Kolem nich se pak vine jedna linka pohyblivého schodiště. Na krajích celé budovy, ve zdech, pak mají hráči v každém rohu domov pro jednu z kolejí – Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel. Do jedné z nich tedy musí každý z protivníků zapadnout.

Každý ze soupeřů si pak může vybrat svoji oblíbenou postavu z těch, které jsme již v recenzi zmiňovali. Kromě Albuse Percivala Wulfrica Briana Brumbála, jeho pozice v základní hře je pouze taková, že přihlíží na průběh plnění úkolu ze stolu nebo krabice stejně jako paní Norrisová. Každá z postav začíná ve svojí koleji, kam ji její hráč postaví. Tím může partie začít.

Stejně jako u ostatních LEGO her, i zde hráči hází kostkou a podle toho mohou udělat některou z věcí. Jenže tentokrát házením kostkou nekončí složité vybírání, ale naopak začíná. Ve většině svých tahů totiž mohou hráči ovlivnit nejen sebe, ale i soupeře a zcela změnit herní situaci v bradavickém zámku.

Jak již jsme zmínili, prostor zámku je tvořený celkem šestnácti dílky, které jsou na sobě zcela nezávislé. Na schodištích jsou vyznačeny pomocí hnědých LEGO dílků cesty, po kterých hráči mohou jít. Do učeben pak lze vstoupit jen dveřmi, což znamená, že nejsou přístupné ze všech stran. Všechny dílky, tedy místnosti i schodiště, se mohou volně po zámku pohybovat – klouzat.

Každý ze soupeřů se nepohybuje po jednotlivých políčkách kostek LEGA, ale skáče po úsecích mezi jednotlivými schodišti. Jedno schodiště (dílek s hnědou kostkou uprostřed) představuje jeden krok v partii. Hráč se v rámci jednoho svého tahu může posunout pouze na sousední schodiště. Ale protože pohyblivé schodiště je nevypočitatelné, je možné jít vždy jen některou cestou a často zůstane hráč uvězněný ve svém tahu na stejném místě.

Naštěstí kromě samotného pohybu mohou soupeři ovlivnit také vzhled celého zámku a rozložení schodišť. V závislosti na tom, co vám padne na kostce, můžete s dílky posouvat, přehazovat je nebo otáčet. A protože to děláte ještě předtím, než pohybujete figurkou, můžete si připravit cestu pro svého hrdinu.

Úkolem hráčů je dorazit do všech čtyř učeben v bradavické škole a z každé z nich si přinést předmět v barvě své koleje. Ten musíte nejdříve donést do svého rohu a teprve pak se lze vydat na cestu pro další. Předměty se v některých případech různí, jindy jsou stejné, třeba baňky z jasnovidecké věže nebo balík knih z knihovny.

Jakmile se některému z hráčů podaří nasbírat všechny čtyři předměty a dorazí s posledním do své koleje, stává se vítězem hry a ostatní se mohou za odměnu pouze povozit na magickém pohyblivém schodišti.

Je skvělé vidět, jak se hry z LEGA s každým novým počinem zlepšují. Je vidět, že designéři získávají praxi v elegantním využívání dílků této populární stavebnice. Harry Potter Hogwarts je skvělým příkladem toho, jak drobné nápady a důraz na vzhled mohou stát u zrodu skvělé hře.

Na začátku stojí už fakt, že si můžete hru postavit úplně od prvního dílku. Věříme, že někoho to může obtěžovat, protože chce hru rozbalit a hrát. Ale přináší to s sebou neskutečnou výhodu, že znáte přesně každý dílek ve hře a nemusíte se pak s ní složitě seznamovat. A navíc si u stavění užijete spoustu legrace.

Co je ovšem u hry Harry Potter Hogwarts novinkou je hratelnost. V dřívějších hrách, jako byla Ramsesova pyramida nebo Minotaurus, jste nalezli v podstatě jen chození a využívání kostky. LEGOvý Harry Potter je ale jiný, nabízí zajímavé nápady poskládané do originálního celku.

Kostka totiž tentokrát neovlivňuje tolik celou hru. Soupeři se pohybují všichni stejně o jedno políčko za kolo, takže nikdo nemůže jen tak snadno utéct. Musíte dobře promýšlet každý manévr se schody, plánovat a snažit se škodit soupeřům. Každá chyba může nepříjemně nahrát soupeři. Všechny partie jsou díky tomu velmi vyrovnané až do samého konce.

Přesto Harry Potter Hogwarts není pro slabší povahy, protože vám soupeři často naruší váš dokonalý plán. Zvlášť ve více hráčích se hra bláznivě mění a přestavuje vám neustále se měnící schodiště v jeho skutečné podobě. Právě tento koncept, který ztvárnil slavné bradavické pohyblivé schodiště se nám líbí na celé hře nejvíce.

Tato LEGO hra patří mezi ty složitější, které si užijí děti až kolem osmého roku věku. Přesto všechny souboje končí bez problémů do půl hodiny. A to je dobře, protože si v euforii zahrajete ještě jednu hru.

Pouhou třešničkou na dortu pak je skvělé zpracování, které vystupuje nejen z řady LEGO her. Drobnosti jako logo u vstupu do zámku a krásná věžička potěší i oko fanouška, který kostičky nemá úplně v lásce.

A to nesmíme zapomenout na možnost přidat do hry postavičku Brumbála nebo paní Norrisové, kterými hráči mohou pohybovat, pomáhat sobě nebo škodit ostatním. Ostatně slogan LEGO her, který zmiňujeme v každé recenze, je Postav hru – Hraj – Změň pravidla.

Pokud vás někdy zaujaly LEGO hry a zatím jste váhali s jejich koupí, pak Harry Potter Hogwarts by měla být tou hrou, s níž tyto ledy prolomíte. A pokud už nějakou LEGO hru máte, pak je pro vás její koupě povinností, protože je unikátní ve všech směrech. Touto recenzí se konečně může rovnice změnit z LEGO+kostka=hra na vzoreček LEGO+kostka+nápad=skvělá hra!

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCephas Howard, Henk van der Does
VydavatelLEGO
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(8 voters)
KategorieAbstract Strategy, Children's Game, Fantasy, Maze, Movies / TV / Radio theme, Novel-based
MechanismyArea Movement, Point to Point Movement, Roll / Spin and Move, Tile Placement
RodinaBooks: Harry Potter, Series: LEGO Games, Toys: LEGO
Alternativní názvyLEGO Hogwarts

Více o hře.

Recenze: Harry Potter v Bradavicích z LEGA
Klady:

+ úžasné zpracování
+ elegantní posouvání
+ vysoká míra konfliktu
+ legrace ve všech počtech hráčů
+ dodatečná pravidla
+ hráči si bradavický zámek postaví sami
Zápory:

- velký vliv náhody díky kostce
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Poulettes – slepičí snídaně