Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Henhouse Havoc – slepičí válka

henhouse-havoc-01

Průzkumník dorazil do našeho doupěte a hlásí, že dvůr už není bezpečné místo. Naše obranné stroje schytávají palbu nepřátelskými vejci. Každý zásah a rozplácnutý žloutek říká nepříteli za plotem, kde jsou naše opevnění a vojáci.

Mezi domácí zvířátka, která si nic nedarují, dorazíme i my hráči v deskové hře Henhouse Havoc. Tu si pro nás připravil designér Tot a ilustrace svého díla svěřil autorovi vystupujícímu pod přezdívkou Xa. Hru zařadila do svého kurníku společnost Ankama v roce 2018 a do evropské distribuce ji katapultem střílí společnost Esdevium Games.

Krabice je velká, protože pod víkem s generály rekrutujících se ze čtyř zvířecích říší (kachny, prasata, slepice a zajíci), je obrovská spousta komponent. Než z nich ale všichni účastníci připraví soupeřivé prostředí, musí si nejdřív každý vybrat jednu zvířecí rasu, které by přál ve válce vítězství. Poté z krabice hráči vyloví velké plány před sebe, za ně rozloží karty jednotek, přidají k nim odpovídající žetony a teprve za ně postaví každý jeden velký bunkr. Ten slouží jako zástěna, do které si hráči ukryjí menší kopii bojiště stejně rozdělené na spoustu čtverečků. Zbytek komponent zatím zůstane ležet na společných hromádkách.

henhouse-havoc-13

Ještě před samotnou partií si ale hráči musí v rámci svého dvorku zvolit obrannou strategii. Musí tedy rozmístit svoje budovy a útočné jednotky tak, aby bylo co nejtěžší pro soupeře je zasáhnout. Na znamení toho rozmístí destičky různých velikostí.

Každé kolo se dělí na dvě fáze. V rámci té první všichni soupeři současně naplánují svoje útoky a pěkně postupně jeden po druhém zvolí svůj druh útoku. Na výběr mají pokaždé ze všech osmi jednotek. Vybranou kartu otočí na stranu a podle útoku označí jedno nebo více políček na dvorcích (velkých deskách) soupeřů ležících uprostřed.

Pokud už mají všichni zamířeno a vystřeleno, je na čase vyhodnotit úspěšnost. Nejdříve se ověří kvalita míření jednoho hráče, kterému postupně ostatní oznámí, jestli jeho snaha byla úspěšná nebo ne. Podle toho je políčko na veřejném plánu označeno buď malým dílkem s ikonou kráteru, nebo pomocí dílku s výbuchem. V případě přesného zásahu ale navíc dostane útočník šanci využít speciální schopnost svého stroje a často tak vyhodí do povětří i další políčka v sousedství.

henhouse-havoc-03

Stačí jen několik přesných sousedních zásahů a celá jednotka je zničena. V tu chvíli její majitel nahradí všechny výbuchy destičkou stroje a navíc na něj položí vajíčko. To je vítězná trofej, kterou si mohou ostatní protivníci koupit. Za každý úspěšný zásah si navíc hráči rozdělí vítězné body. Jejich počet a tedy hodnota každé trefy je určena kartou jednotky. A protože k jejímu zničení došlo v průběhu několika výstřelů, odměnu si obvykle rozděluje více soupeřů.

Za tyto nastřádané mince si hráč může koupit vejce, která nejenže s sebou přinesou šanci koupit kartu tajné zbraně z veřejné nabídky. Vajíčka samotná jsou především tím jediným způsobem, jak se dá nakonec zvítězit. Stačí být tím, kdo jich jako první nasbírá pět a hráč může okamžitě slavit vítězství.

henhouse-havoc-09

Henhouse Havoc je hrou, která nabízí velkolepou bitvu na dvorku malé farmy. Zvířátka na sebe navlékly uniformy a hrají si na válku. A totéž můžete dělat i vy, protože dostanete k dispozici veškerý jejich arzenál.

Jedná se o nenápadnou nadstavbu jednoduché hry Lodě. Na tom není asi nic tajného. Hra prostě nechává hráče střílet naslepo, snažit se poučit z nezdarů ostatních a správně naplánovat míření svých kanónů přes plot. Účastníci tedy v partii potřebují dávku štěstí, aby zasáhli terče dřív, než soupeři. Podle podílů úspěšných výbuchů z jejich kanónů pak dostanou vítězné body.

Ty ale ještě nejsou tím rozhodujícím prvkem. Teprve vajíčka, která vypadnou ze zničených budov, mohou určit vítěze. Hráči si je mohou nakupovat a udělají tak, jakmile budou mít dostatek financí schovaných za zástěnou.

henhouse-havoc-17

Co je jedinečné pro princip klasických Lodí je zařazení více hráčů do rozstřelu. Hráčům totiž nejde o zničení kompletního arzenálu některého ze soupeřů, ale vítězství se rozhoduje úplně jinde. Je jedno, komu zásahy darujete, hlavně je potřebujete získat. Hráči tak na sebe útočí bez pardónu a to je na hře to nejlepší. Není důvod cítit nějakou zášť.

Cílovou skupinou nebudou samozřejmě hráči, kteří hledají nějaké taktické výzvy. Místo toho bude zajímat ty deskovkáře, kteří od hraní hledají odpočinek a lehkou zábavu. Střelba naslepo na cíl je legrace, kterou si mohou snadno užít i starší děti. Díky spoustě speciálních schopností je hra trochu složitější a tak je ten věk nakonec stanoven rozumně na deset let.

henhouse-havoc-20

Henhouse Havoc vás nechce uhranout originalitou. Je to překvapivý kříženec, který rozesměje a pobaví svojí lehkostí. Střelba jednoho hráče po druhém ostatně ani nemůže být brána vážně, zvlášť pokud se podíváte na grafiku krabice a jejího obsahu. Partie jsou překvapivě delší a trvají vždy přes půl hodiny. Henhouse Havoc je hra plná lehké zábavy, náhody a zvířecího bláznovství.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTOT
IlustraceXa
VydavatelAnkama, One Moment Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(2 voters)
KategorieHumor
MechanismyMemory, Secret Unit Deployment
Alternativní názvyTouché Poulet, 斯特拉普農場浩劫

Více o hře.

Recenze: Henhouse Havoc – slepičí válka
Henhouse Havoc je bláznivou variací na Lodě, do kterých přibývají různé způsoby útoků, speciální dovednosti a překvapivé útoky. Hráči na sebe mohou útočit, jak se jim zachce a pokoušet štěstí v tom, jestli se jim podaří zasáhnout některou z budov na dvorku protivníka. Henhouse Havoc není bezchybnou hrou, protože nepobrala příliš originality a je hodně závislá na náhodě. Ale pokud hledáte lehkou zábavu, pak vám ji rádi doporučujeme, hlavně ve vyšším počtu hráčů.
Klady:

+ chytrá nadstavba Lodí
+ zajímavé zbraně
+ spousta dovedností
+ možnost útočit na různé soupeře
+ zábavná grafika
Zápory:

- náhoda střelby
- není pro náročnější hráče
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lords of Hellas – muži z nebes