Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Janod dotykové karty – dotkněte se Savany a Farmy

Kdo by si nechtěl pohladit lva, žirafu nebo krokodýla? A co pomazlit se s kravičkou, ovečkou nebo zajíčkem? To je určitě také lákavé. Většina těchto přání zůstane v mezích představ. Zvířátka mohou být na dosah ruky, ale ten poslední krok může být nebezpečný.

Naštěstí ty nejmenší děti ani po návštěvě zoo nemusí smutnit, protože si mohou sáhnout na spoustu zvířátek zásluhou Dotykových karet, které přináší značka Janod a v češtině její distributor. Hračku díky jejich distribuční síti najdete také na pultech mnoha obchodů.

Francouzská značka Janod senzorické karty zabalila do tmavě modré krabičky. My mohli vyzkoušet rovnou obě sady, tedy karty s tématem Savana a další balíček s prostředím Farma. Uvnitř krabičky se ukrývá šest kartiček se zvířátky a jedna překvapivá s dvířky. Všechny jsou pečlivě zabalené v průhledném papíře.

Na farmě je touto úvodní kartou stodola a její vrata se otvírají tak, aby nabídla průhled na část zvířátka, které se nachází na kroužku v pořadí hned za nimi. V případě savany se zvířátka ukrývají v koruně stromu, což může být trochu překvapivé třeba v případě krokodýla. Strom samotný bude asi baobab a otevírá se mu jen horní část, jako by se rozevřelo listí. I ostatní kartičky pak kopírují tvar úvodní destičky, mají tedy buď tvar domečku nebo stromečku.

S kartami se uvnitř ukrývá ještě jedna povinná výbava – plastový kroužek, který umožní karty pověsit na libovolné místo, například na postýlku, kočárek, lehátko nebo další místo. Dítě by ke kartám mělo mít dobrý přístup a kroužek by měl být volný tak, aby bylo možné kartičky postupně přetáčet a měnit tak zvířátka, která vykukují.

Karty ale nejsou jen tak obyčejné karty. Ostatně o tom se přesvědčíte na vlastní hmat už na víku boxu, protože tam se nachází ochutnávka dotykového prvku. Na víku farmy vidíme koníka, zatímco na druhé krabici se na všechny usmívá lev. Ať už se budete chtít dotknout hřívy koně nebo lva, pokaždé na vás čeká hebký dojem.

Karty děti učí nejen rozpoznávání a pojmenování zvířátek. Jejich neposedné prstíky budou prozkoumávat různorodé povrchy, které se liší i napříč oběma boxy a odpovídají povaze samotného zvířete.

Kresby jsou pěkné, jednoduché, ale dostatečně detailní. Děti na nich snadno jednotlivá zvířátka poznají. Navíc samotné karty jsou od sebe odlišené barevně.

Obsah je doporučený od dvanácti měsíců právě proto, že je zaměřená nejen na dotek, ale také na manipulaci. Z osobních zkušeností doporučujeme karty spíš zavěsit někam do prostoru, kde se k nim může malé dítě postavit a hrát si s nimi pokaždé, když se pohybuje okolo. Z našich zkušenosti je dobrým místem například učící věž.

V obou případech mysleli tvůrci hračky asi na to, že děti budou zkoušet poznávat zvířátka podle části jejich obrázku. Tím dostává sada karet zcela nový rozměr. Zvířátka za okénkem lze vyměnit pouze přehozením kartiček, ale rozevření kroužku a výměna je otázkou chvilky.

Zpracování je výborné, kartičky jsou pevné, a i samotné dotykové prvky vydrží tahání nebo malé dětské neposedné nehtíky. Navíc je vše vyrobeno z udržitelných materiálů (potvrzeno značkou FSC). I při intenzivním denním používání na kartách není vidět žádné poškození. V dětských silách navíc není je ohnout. Okénka jsou asi nejchoulostivějším prvkem, ale i ta mají výdrž, protože při hádání obvykle asistují rodiče. Kroužek navíc znamená, že jsou karty velmi dobře přenosné i na cesty nebo je můžete připnout třeba na batoh.

Dotykové karty Janod jsou dobrým společníkem domů i na cesty. Kromě různých povrchů k prozkoumání nabízí i překvapení v podobě otevíracích dvířek a možnost trénovat šikovnost prstíků otáčením jednotlivých stránek.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Starship Samurai – katany ve vesmíru