Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Janod Dřevěná hudební sada – xylofon, tamburína, flétna a kastaněty

Vždycky jsem si myslel, že lvi umí jen řvát. Že nedělají nic jiného, než se válí celý den na stromě a čekají, co jim lvice donesou k snědku. Jenže to jsem se nemohl více mýlit. Včera večer jsem v dáli uviděl rozdělaný oheň a u něj seděl lev, jakého jsem si nikdy nepředstavoval. Muzikant každým coulem. Když hrál na svoje nástroje, hříva mu vlála na všechny strany. Byl to lev Leo.

A nyní tento lví muzikant hledá posily do svého muzikálního souboru. Rozesílá tedy dětem hudební nástroje a čeká, které splní jeho zkoušku. A právě proto si i vy můžete pořídit Dřevěnou hudební sadu od značky Janod, která je ve znamení džungle a lva Lea a spadá do série Sunshine. Na český trh se pak dostává zásluhou oficiálního zastoupení Janod.

Všechna ta hudba se nachází ve velké tmavé krabici, která nemá žádná tajemství. Obsah je vyobrazený hned na víku. Dozvíme se tedy, že se jednám o hračku nadesignovanou ve Francii a vytvořenou z udržitelného dřeva. To je základním materiálem všech čtyř hudebních nástrojů, kde je ještě pořádná porce železa a špetka papíru.

Čtyři hudební nástroje jsou pečlivě obalené v tenkém papíru, aby při transportu nepřišly k nějaké nečekané újmě. Každý je tu sám za sebe, a přesto jsou tu všechny pěkně dohromady, aby vytvořily první setkání dítěte s tvorbou hudby. Hračka je totiž určena pro děti už od osmnácti měsíců, protože je vše dozdobené nezávadnými barvami a provedení myslí na nešikovné ručky nejmenších, ze kterých neustále něco padá.

V nabídce instrumentů nesmí chybět jeden ze základních kamarádů každého mrněte – xylofon. Přirozená potřeba dětí do něčeho mlátit se tu snoubí se železnými destičkami a dřevěnými paličkami. V pojetí tohoto setu se jedná o plnohodnotný xylofon s celou stupnicí, která je barevné odlišená. Čelo a záda nástroje jsou pokryta obrázky, aby samotný nástroj působil na děti přívětivějším dojmem. Působí pevně a nemusíte se bát ani častých pádů na zem. Snad jen paličky jsou trochu méně odolné a vůči nenechavým zoubkům malých dětí se bude jejich měkké dřevo bránit pouze těžko.

Lákavá a nepřeslechnutelná je také tamburína. Jeho velká úderná plocha vydává pěkné dunění, jeho plachta je napnutá a připravená snášet nárazy prstů i paliček z xylofonu. Děti na něj mohou hrát různá tempa a k tomu si mohou pomáhat rolničkami ve stěně. Ty dodávají hře třepotající zvuk a baví. Tamburína má kruhový otvor na straně, za který mohou děti bubínek držet. Je menší a uzpůsobený dětské ručce velikostí i váhou. Na plachtě je líbivá ilustrace.

Zdánlivě nejobtížnějším nástrojem z nabídky je flétna. Na délku má přes dvacet centimetrů a náustek je dřevěný s tenkou škvírkou. Ta v našem případě není úplně souměrná, ale foukat se do ní dá pěkně a bez problémů. Krk nástroje má spoustu otvorů, které čekají na dětské prsty, až je budou zakrývat. Efekt z hlediska zvuku mají ale pouze ty první nejblíž k hrdlu a jak vzduchu ve flétně ubývá, tak zůstává stejný i tón. Možná na to má vliv, že otvory nejsou dokonale vysoustružené. Ale flétna je opatřena symboly zvířecích pacek a působí velmi odolným dojmem. Ani po setkání s několika dětmi nemá žádné poškození.

Celou sadu doplňují jednoduché kastaněty, které děti mohou kromě klapání používat také jen tak na hraní. Jsou z masivního dřeva a jejich dvě části jsou spojené gumičkou, která usnadňuje držení obou částí pevně, aby se s nimi daly vytvářet klepavé zvuky, jaké byste očekávali. Mají pěknou grafiku a ideální rozměr, aby jej děti mohly uchopit.

Co se týká zvuku, tak za cenu dřevěného setu asi nemůžete čekat nic dechberoucího. Každý z nástrojů dokáže zahrát noty a melodii, které přesně odpovídají svojí kvalitou požadavkům malého dítěte. A to se samozřejmě dá očekávat.

Z hlediska variability můžeme pouze chválit, protože každý z obsažených nástrojů má dítěti co nabídnout nejen s ohledem na zvuk a sluch, ale také s ohledem na pohyby a motoriku. S bubínkem trénují motoriku celé ruky, xylofonem prsty, kastanětami dlaně a s flétnou špičky prstů. Je jasné, že děti si k nástrojům musí najít cestu postupně. Nejpřístupnější je xylofon, ale svým zvukem a tvarem je hodně zajímavá také flétna. Překvapivě třeba tamburína na začátku úplně nezaujme, ale s časem její chvíle přijdou.

Dřevěná hudební sada je výtečným dárkem, který se odlišuje především svým decentním grafickým designem a celodřevěným zpracováním. Díky tomu jsou jednotlivé nástroje opravdu odolné a děti si s nimi užijí obrovskou spoustu zábavy. Při tom žádný není tak hlučný, aby to začalo obtěžovat rodiče a zdaleka se to nedá srovnávat s obtěžujícími digitálními hračkami. Jak nejlépe vydláždit svým dětem cestu k hudbě? Mohlo by to v klidu být s pomocí dřevěné hudební sady Janod.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Meduris – o kousek blíž bohům