Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Scrabble – písmenkové šílenství začalo s druhou světovou válkou

Jedná se o jednu z notoricky známých her, které se po českých obchodech v různých verzích potulují už mnoho roků. Předpokládám tedy, že většina z čtenářů hru již zná. Nemám v plánu nosit vodu do bazénu a základní principy proběhnu zběžně. Ve zbytku článku se spíše podíváme na to, jak se Scrabble vyvíjel a jiné, ne zcela povědomé věci doprovázející jeho existenci.

Nejdříve nás čeká opakovací část. Hra Scrabble je o jednoduchém skládání slov. Tedy jednoduché je na první pohled, než dostanete před sebe svoji sadu prvních sedmi písmen z celkové stovky. V tu chvíli vám většinou zamrzne úsměv na rtech, protože vytvořit z pár znaků to nejdelší smysluplné slovo je pěkná dřina.

Slova se přikládají na hrací desku o rozměrech 15×15 políček v horizontálním a vertikálním směru a v obou musí vždy dávat smysl. Za položená slova získáváte body, protože každé písmeno má svoji stanovenou hodnotu. Na ploše naleznete také násobení hodnoty znaku či celého slova, takže není jedno, kam svůj výtvor umístíte. Za položená písmenka si dobíráte nová do zmíněného počtu sedmi.

Na počátku všeho byl muž jménem Alfred Mosher Butts. Celý život miloval křížovky, a tak se pokusil vytvořit něco, co by tyto principy spojilo do podoby hry. Výsledek pojmenoval v roce 1938 (toto datum je nejpravděpodobnější, ale uvádí se i rok 1931) názvem Criss Cross Words. Zpočátku se jednalo pouze o zábavu pro vlastní rodinný kruh a pár nejbližších přátel, kterým pan Butts daroval ručně vyrobené kusy. Jeho snaha o komerční prosazení skončila na nezájmu obchodníků a jeho pracovní vytíženosti v povolání architekta.

Tak muselo dojít ke zlomu nakonec až v roce 1948, kdy se manželé Brunotovi, jedni z obdarovaných, znovu pokusili o protlačení hry na trh. Nejdříve však změnili pravidlo pro začátek hry z levého horního rohu na střed hrací plochy. A přejmenovali hru na Scrabble. Po čtyřech letech nesnadného prodeje se nakonec podařilo prorazit a distribuce se ujala firma Selchow and Righter Company.

Ta také o celých dvacet let později od Brunotových odkoupila práva na hru a po jejím bankrotu přešla v roce 1989 na firmu Hasbro, Inc, tedy pro trh ve Spojených státech. Hra Scrabble je příkladem rozdělení distribučních práv mezi dvě velké společnosti – zatímco Severní Ameriku má pod palcem již zmiňované Hasbro, Inc., ve zbytku světa (včetně České republiky) prodává hru firma Mattel. Vynálezce Alfred Mosher Butts zemřel v roce 1993 ve věku 93 let.

Dnes se koná po světě mnoho národních či školních turnajů. U nás má tyto akce pod dohledem Česká asociace Scrabble, která vznikla v roce 1997 a pořádá mnohé turnaje po celé republice. Zároveň je organizátorem České ligy Scrabble a každoročního mistrovství republiky. Zajímavostí je, že jejím předsedou je písničkář Jaromír Nohavica, který se také v roce 1997 stal mistrem České republiky v této hře.

Ve světovém měřítku se každý lichý rok pořádá Mistrovství světa ve Scrabble. Letošní ročník, tedy 2009, se uskuteční 26. – 29. listopadu v Malajsii.

V češtině je přípustnost jednotlivých slov složitější než v původním jazyku. Ve variantě Klasik mohou hráči vymýšlet pouze slova v prvním pádu, zatímco Komplet připouští i ostatní pády a přechodníky. Existence konkrétních slov pak (pochopitelně s výjimkou profesionálních zápasů) je dána domluvou. Obvykle praktikovaný systém u obyčejné rodinné hry je využití nějakého slovníku – při rozepři rozhoduje, jestli je předmět hádky v knize obsažen nebo ne.

V českém jazyce nalezneme ale i oficiální slovníky, které obsahují kompletní přípustná slova – jedná se o takzvaný BLEX v tištěné a NOVEX v elektronické podobě. Oba slovníky existují ještě ve vydáních podle varianty Klasik či Komplet.

Velmi zajímavou variantou hry za využití stejného vybavení, která zcela ruší náhodu ve hře, je takzvaný Opisovaný Scrabble. Soupeři v něm mají společných sedm písmen, každý zapíše na lístek papíru slovo a umístění na hrací ploše. Body získává hráč s nejhodnotnějším slovem, a to je také jako jediné umístěno na plán. Další známé hry inspirované Scrabblem jsou například Kris Kros, Scrabble karty či Scrabble Scramble. Všem variantám bychom se rádi věnovali ve zvláštním článku, takže se o nich zde nebudu rozepisovat.

Deskové hry s písmeny rozvíjí u lidí slovní zásobu. Kombinaci zábavy s výukou se podařilo sladit tak, že vlastně děti ani nevnímají, že se učí. V tom je největší síla Buttsovy hry. Věřím, že jste se z mého článku dozvěděli alespoň pár zajímavých informací, ačkoliv máte už určitě svoji krabici se Scrabble doma. Že ne? Tak to byste měli určitě rychle napravit!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlfred Mosher Butts
IlustraceC. Leslie Crandall
Vydavatel(Unknown), Alga, Barnes & Noble, Borras Plana S.A., Brio AB, Cadaco, Cappelen, Casa Estanciero S.R.L., CEFA (Celulosa Fabril S. A.), Chieftain Products, Clementoni, Damm / Egmont, Dino Toys s. r. o., Drechsler, Estrela, Falomir Juegos, Fundex, Habourdin International, Hasbro, Holdson, Joker, Juegos Crone, Jumbo, KADABRA, Korea Boardgames, Kuvataide, Labo-Mix, Mattel, Inc., Max Ploys, Milton Bradley, Murfett, NeoTroy Games, The Op Games, Otto Maier Verlag, Parker Brothers, Paul Lamond Games Ltd, Piatnik, Playmix, Production & Marketing Company, Refax Oy, ren ehf., Schowanek, Selchow & Righter, Sio, Spear's Games, Spectrum Games Corporation, Spil hf., Super Impulse, SYU Creation, Tinderbox Entertainment, LLC, Tinderbox Games, ToyCo, T. R. Urban & Co., Winning Moves Games (USA), Winning Solutions (WS Game Company), Xalingo Brinquedos, YOHAN, Zontik Games
Rok vydání1948
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(106 voters)
KategorieWord Game
MechanismyEnd Game Bonuses, Hand Management, Spelling, Square Grid, Tile Placement
RozšířeníImproving Games: Scrabble, Scrabble: Big Eszett (ß), Scrabble: Genderstein
RodinaCategory: Crossword Games, Components: 15 x 15 Grids, Components: Inflatable, Components: Turntable Gameboards, Digital Implementations: igGameCenter, Game: Scrabble, Promotional: Promo Board Games, Series: Nostalgia (Hasbro), Series: World's Smallest Games Series (Super impulse)
Alternativní názvy70 éves a Scrabble!, Alfa-Pet, Alfapet, Alfapet Original, Board-script, BoardScript, Buchstaben Yolo, Cris Cros, Crossword, Crucigrama, Deluxe Edition Scrabble Brand Crossword Game, Deluxe Turntable Scrabble, Deluxe Wood Edition Scrabble, Dilema, Dilema, Funworder, Game Folio Edition Scrabble, Das grosse Scrabble, Inflatable Scrabble, Intelect, Intelect Luxe, Krafla, Kriblekryds, Kris Kros, KrisKros Klasik, Krossgátuspilið, Labo 1, Large Print Scrabble, Literati, Magnet Scrabble, No.71 Deluxe Scrabble Crossword Game, Optimots, Palavras Cruzadas, Pensante, Pocket Scrabble, Reis Scrabble, Reise-Scrabble, Riti-Rati, Scrabble 70 años, Scrabble 70 Jahre, Scrabble 70 lat, Scrabble Brand Crossword Game, Scrabble Brand Crossword Game Deluxe Edition, Scrabble Brand Crossword Game Edición en Español, Scrabble Classique, Scrabble Crossword Game, Scrabble Crossword Game: Deluxe Travel Edition, Scrabble Crossword Game: German Edition, Scrabble Crossword Game: Russian Edition, Scrabble De Luxe, Scrabble De Luxe mit elektronischem Timer, Scrabble de Voyage, Scrabble Deluxe Edition, Scrabble Deluxe Giant Edition, Scrabble Deluxe Travel Edition, Scrabble Foreign Language: Hebrew, Scrabble Géant, Scrabble im Geschenkschuber, Scrabble Kompakt, Scrabble Large Type Edition, Scrabble mit Drehkreuz, Scrabble Onyx Edition, Scrabble Original, Scrabble Platinum Edition, Scrabble to Go, Scrabble XL, Scrabble yn Gymraeg, Scrabble: Club-Sonderausgabe, Scrabble: Dialekt-Edition Bairisch, Scrabble: Dialekt-Edition Berlinerisch, Scrabble: Dialekt-Edition Kölsch, Scrabble: Edición Española, Scrabble: Electronic Scoring, Scrabble: Elite Access, Scrabble: Game Folio Edition, Scrabble: Große Buchstaben, Scrabble: Jubiläumsausgabe, Scrabble: L'originale in Italiano, Scrabble: Millennium, Scrabble: Originál, Scrabble: Originál, Scrabble: Originalet, Scrabble: Prestige, Scrabble: The Glass Edition, Scrabble: Vintage Edition, Signature Edition Scrabble Crossword Game, Skip-A-Cross, Tasku Scrabble, Tile Lock Scrabble, Travel Scrabble, Travel Scrabble De Luxe, Word for Word Crossword Game, World's Smallest Scrabble, Скрабл Дорожный, Скрабъл Оригинал, שבץ-נא, 스크래블 오리지널

Více o hře.

Recenze: Scrabble – písmenkové šílenství začalo s druhou světovou válkou
Klady:

+ vylepšuje slovní zásobu
+ kreativní a zároveň výuková hra
+ pěkné zpracování
Zápory:

- nejsou jasně dána pravidla regulérnosti slov
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jízdenky, prosím Asie – stavba kolejí je týmový sport