Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Pygmalino Skládačka Čárydomky

Hledám dům čaroděje, ale zatím marně. Jeho střecha nebude plná obláčků, ani by z ní netrčely na všechny strany meče. A že by byl celý z perníku? Tomu se mi také nechce věřit. Počítám s tím, že podle vzhledu obydlí na první pohled poznáte, kdo v něm žije. A zatím žádný z hradů mne nepřesvědčil, že bych měl zaklepat na vrata a ptát se po někom s magickou hůlkou.

Pod vtipným a rýmovaným sloganem Čáry máry hledej páry na děti čeká skládačka Čárydomky, kterou si pro ty úplně nejmenší připravila společnost Granna. A netrvalo dlouho a tuhle malou krabičku si vyhlédli ve společnosti Pygmalino a přináší nám ji v kompletní lokalizaci do českého jazyka.

Krabička je malá a nenabízí nám žádný příběh, ale místo toho rovnou i na víku nakoukneme do nitra na piráta a jeho domeček. Ten nemůže být na souší, ale je jím jeho loď sedící na rozbouřeném moři. Na první pohled už na víku je vidět, že se obrázky skládají ze tří puzzle částí. A přesně to dostanou malé děti, když víko zvednou – osm oboustranných destiček a každá se rozpadne na tři dílky poté, co ji vyloupnou z rámečku.

V pravidlech na malé zájemce čekají hned tři hry. V prvních dvou se děti pouze seznamují s domečky a jejich obyvateli. Snaží se z nabízených destiček složit všechny domy, vybrat si z nich jeden a na tom najdou postavičku. Tomuto hrdinovi nebo hrdince musí mezi ostatními domečky vybrat ten správný, kde má bydlet.

Funguje to i opačně, což je právě úkol v druhé hře. Tam skládají děti všechny postavičky a pokusí se poté k domečku najít jejího obyvatele. To už je o trochu těžší oříšek, protože by děti měly tentokrát také zdůvodnit, co postavičku s jejím domem spojuje.

Obě hry učí děti hledat souvislosti, logicky uvažovat a přemýšlet v kontextu. Už to samo o sobě je skvělé a když k tomu přidáme ještě fakt, že musí dokázat mezi destičkami najít ty správné a rozpoznat je a složit, máme tu ještě další důležité schopnosti.

Třetí varianta kombinuje tyto dva přístupy a nechá děti skládat obrázky napůl, tedy polovinu postaviček a polovinu domečků. Úkolem je pak spojit jednotlivé hrdiny a jejich domečky tak, aby tvořili pár.

Hračka je opravdu jednoduchá a jsou to vlastně jen puzzle dílky s trochou logiky, která je propojuje společně do párů. Při tom ale zůstávají puzzlem, takže před jakýmkoliv kombinováním je třeba je znovu poskládat. Děti se tak výborně trénují.

Čárydomky nabízí krásné ilustrace, které jsou právě důvodem, proč se děti velmi rády do světa postaviček a jejich domečků ponoří. Je to lákavá hračka pro jednoho, která ale je doporučená už od dvou let. To proto, že patří do série Já už hraju a učí děti základům pravidel. Ta mají v tomto případě opravdu jen dvě nebo tři věty a dospělí jim s jejich dodržováním pomohou. Budou z toho mít skvělý zážitek z prvního souboje se zadáním.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Poštovní holub Pio – dopisy na křídlech