Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Imperial Harvest – jahody, hrdinové a příšery

imperial-harvest-01

Každý hrdina má rád jahody. Není známo, proč tomu tak je, možná jim dodávají nějaké nepoznané síly. Asi na tom něco bude, protože kromě odvážných bojovníků se kolem každého jahodového pole stahují také příšery.

No a co by to bylo za dobrodružství, pokud bychom tam nebyli i my! Mezi jahodami svoje hrdina a obludy objevili autoři Justin Call a Jarom Chung, kteří vydali novinku Imperial Harvest pod hlavičkou své malé firmy Broomstick Monkey Games. Hra vyšla v roce 2015 a to s podporou fanoušků na serveru Kickstarter, kde pod podtitulem „a strategick pocket-game“ získala podporu 509 fanoušků a vybrala téměř 20.000 dolarů.

A to všechno se ukrývá v malé krabičce, která nám na víku představuje hrdiny v boji o jahody. Uvnitř se pak ukrývá řada destiček – obdélníkové s políčky, a pak zahnuté představující hradní příkop. Mezi destičkami je také jedno počítadlo kol a dva čtvercové tábory. Jsou tu ale také drobné žetony vítězných bodů a jahod, karty hrdinů a jejich odpovídající žetony.

imperial-harvest-07

Na začátku partie připraví hráči z destiček mapu, kde uvnitř je prostor hradu o rozměrech čtyři krát čtyři políčka, kolem nich hradní příkop a za ním venku další kruh ze dvou řad políček. Tím vznikne prostor pro hrdiny. Hráči si svoje domovské tábory umístí do rohů těchto venkovních cestiček. Hráči si pak zvolí svoje hrdiny, k nim dostanou dílky a ty postaví do svého domovského tábora. Na plán pak rozloží žetony jahod a také rozestaví figurky hydry.

V tu chvíli už všechno může začít a tady je připraveno první překvapení. Zatímco hlavním bodem zájmu jsou jahody, budou se hráči v průběhu svých tahů především pohybovat svými hrdiny. K tomu využijí akční body, které má každá postava předepsané na svojí kartě. Za takový bod je možné také sebrat jahodu, předat ji jinému hrdinovi nebo ji uložit do svého domovského tábora, kde má vyšší hodnotu.

Hrdinové ovšem kromě již zmíněných činností mohou využívat ještě svoje schopnosti. No a ty nejsou vždy úplně přátelské. Ovšem povětšinou jim umožní především porušovat pravidla. Navíc pokud mají ve svém držení nějakou jahůdku, mohou využít i druhou schopnost. Partie trvá celkem sedm kol (nebo skončí dřív, pokud dojdou jahody) a vítězem se stane ten, jehož jahody mají větší hodnotu – ty v táboře jsou za dva body a všechny ostatní pak po bodu jednom.

imperial-harvest-03

Imperial Harvest si nedělá zálusk na to být nejlepší, největší nebo nejepičtější. Jde totiž úplně jinou cestou a nabízí přístupno a rychlou hru vhodnou dokonce i na cesty. A Imperial Harvest si s sebou přibalíte do batůžku určitě rádi.

To proto, že hra to rozhodně není špatná. Nabízí takové ty klasické přísady fantasy taškařice, ale k tomu přidává humor. Ono už nechat honit hrdiny samotné za jahodami a ještě se vyhýbat nepřátelským hydrám zaručuje legraci. Hra se rozhodně nebere vážně a při herní době nepřesahující třicet minut byste ji tak neměli brát ani vy.

imperial-harvest-09

Hra ovšem nabízí ještě víc. Především jsou to odlišné startovní rozestavení, které zaručí lepší variabilitu. Soupeři si ale mohou vzít pod kontrolu také hydru (a obětovat celý svůj tah). Tím mohou pořádně zavařit ostatním a hodně překvapit.

Primárně je tohle všechno určeno pro dva znesvářené bojovníky. A jako taková funguje opravdu dobře. Na plánu je tak akorát místa, při tom je ale možné využívat i střelbu na dálku. Hráči své šance ovlivní na začátku, kdy si vyberou svoje hrdiny z širší nabídky. Pro začátečníky ale je připravena startovní sestava. Možná by hře neuškodilo více bojů, ale to prý napravuje rozšíření, a tak nemůžeme než znovu opakovat slova chvály.

imperial-harvest-13

Imperial Harvest je úspěchem, který prošel prověrkou Kickstarteru a vznikla přístupná, lehká a zábavná hra. Pokud ji budete brát právě s ohledem na její nenáročnost, pak si ji velmi rychle oblíbíte. Kdo by ji chtěl ale brát vážně, se zlou se potáže. Imperial Harvest ale křičí široko daleko: já jsem uvolněná zábava s jahodami! Co byste chtěli víc?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJustin Call, Jarom Chung
IlustraceAudrey Fry, Nick Hayes
VydavatelBroomstick Monkey Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 0
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieFantasy, Fighting, Medieval, Print & Play
MechanismyAction Points, Grid Movement, Modular Board, Set Collection, Variable Player Powers
RozšířeníImperial Harvest: Broomstick Monkey, Imperial Harvest: Merchants & Magic Expansion, Imperial Harvest: Quest Deck Expansion
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Theme: Gardening

Více o hře.

Recenze: Imperial Harvest – jahody, hrdinové a příšery
Imperial Harvest je jahodovou sklizní a tak sladkou příchuť opravdu nakonec dostanete. To proto, že hra nabízí opravdu pohodovou zábavu, která je jako stvořená na cesty nebo rychlé souboje ve dvou, když nemáte chuť na nic složitějšího. A přece jsou tu hrdinové, boje, příšery a kouzla, všechno promíchané dohromady a přístupné výborně i pro naprosté začátečníky. Imperial Harvest je přesně to, co slibuje – taktická mikrohra magie a bláznovství.
Klady:

+ dostatek postav
+ dvě úrovně postav
+ více rozestavení plánu
+ odlehčená zábava
+ dostatek možností
+ výborné pro dva
Zápory:

- snad jen ta originalita
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Comanauts – do snu za záchranou světa