Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mluvím správně – na cestách s abecedou

mluvim-spravne-01

Abecedová hora na nás už čekala. Měla tvar velkého písmene A a vypadala opravdu hrozivě. Vzpomněl jsem si ale na slova kouzelníka. Kdykoliv potkáte nějakého obyvatele abecedové země, stačí na něj promluvit slovem obsahujícím jeho písmenko. „Astronom,“ řekl jsem tedy třesoucím se hlasem. Hora bez váhání ustoupila a odhalila za sebou údolí.

Na cestu po světě plném písmenek nás zve i desková hra Mluvím správně, kterou vydala společnost Alexander a u nás ji distribuuje firma Pexi. Celé dílko pochází z hlav odborníků a autorů, kteří pro tuto polskou společnost pracují. A určitě jim pomáhala i Sova Moudrá hlava, která celou tuto krabičku doporučuje.

Na jejím víku najdeme tentokrát nejen dílky se slovy a obrázky, ale i trochu toho textu na úvod, který obvykle bývá na straně zadní. Ke hře se dostaneme po odklopení víka, které se pevně svýma ušima drží dna krabice.

mluvim-spravne-03

Po jeho odhalení najdeme herní plán, který všechno přikrývá. Po jeho okraji se vine stezka plán barevných hvězdiček. Jen občas je naruší nějaká ta šipka značící startovní políčko. Od tohoto okruhu se občas odpojí malá odbočka o dvou puntících. To jsou domečky hráčů, kam se snaží po abecedovém světě dorazit.

K tomu budou samozřejmě potřebovat i osm figurek (po dvou od každé barvy), jednu šestistěnnou kostku s klasickými puntíky a hromadu destiček. Každá z nich na sobě má nějaký ten předmět, který se hráčům postaví do cesty a dokud neřeknou jeho jméno správně, nepustí je dál.

Na začátku partie je třeba všech 96 destiček rozdělit podle zadní strany, každou z vytvořených hromádek pořádně zamíchat a položit stranou. Každý z účastníků si vybere jednu barvu a postaví figurku na startovní políčko stejné barvy se šipkou. Až sem ho zanesla zlá čísla Q a W, které jsou vyhnanci ze světa abecedy. Hráč na tahu vezme kostku, hodí a podle puntíků zjistí, jak daleko jej zanesly nohy.

mluvim-spravne-07

Hromádka se stejně barevnou hvězdičkou je místem, kam musí hráč nakouknout a odhalit svého nepřítele pro tento tah. Jeden obrázek a slovo, které musí vyslovit. Pokud to udělá správně, pak může se svojí figurkou posunout o další dvě políčka kupředu. Špatná odpověď s sebou žádnou odměnu nepřináší. Hráči se snaží se svými postavičkami dorazit co nejdříve do domečku, kde jsou v bezpečí a ostatní protivníci už je nemohou vyhodit. To se stane, pokud nepřátelská figurka zastaví na stejném políčku. Domeček je současně tím nejlepším cílem. Kdo sem dorazí úspěšně s oběma postavičkami, se stává vítězem.

Mluvím správně je logopedickou hrou, jejímž úkolem je naučit děti správné vyslovovat. Slova jsou pečlivě zvolená tak, aby testovaly řady ostrých a tupých sykavek, které slova obsahují společně s písmenky R a Ř. Ty jsou problematické už ze svojí podstaty. Na každé destičce je dané trénované písmenko vyznačeno červenou barvou.

Hra je vytvořená na motivy Člověče nezlob se. Najdeme tu vyhazování i domeček, do kterého obě hráčovy figurky putují. Všechno to je stejné, jen každé kolo s sebou přináší také jeden úkol. Tedy do chvíle, než děti vyrostou. Pak už destičky přestanou být potřeba a ze hry se může stát takové menší Člověče. Jsou tu pouze dvě políčka v domečku, takže i herní doba je poloviční.

mluvim-spravne-12

To ale neplatí, pokud se jedná o hru se slovy. Po každém kole následuje nutnost jednu destičku číst. Zásoba stačí, ale partie se tím pro děti možná až příliš protahuje. To především s ohledem na fakt, že je krabička určená pro hráče už od pěti let. Zdržení jsou horší, pokud se partie účastní více protvníků.

Celkově ale Mluvím správně plní svoje hlavní předsevzetí. Zábavnou formou trénuje důležitou výslovnost. Právě proto se hodí především do škol nebo pro logopedy. Může s ní být i zábava, ale ne taková, aby vydržela dlouho. A samotné Člověče už asi všichni máme..

Recenze: Mluvím správně – na cestách s abecedou
Mluvím správně je hrou kříženou s logopedickou pomůckou. Nabízí trochu zábavy, ale především je pomocníkem s výslovností. Hra totiž může být delší, protože hráči se vyhazují a přesto po každém tahu musí číst nějaké slovo a tím partii zpomalují. Především ve čtyřech je znatelné také čekání na další tah. Hra zapojí i rodiče, kteří ocení právě jeho výukovou náplň. Ale když už děti budou Mluvit správně, nezbude jim dostatečně zábavná hra.
Klady:

+ rodiče plní roli sudího a jsou tak zapojení do hry
+ dobré jako výuková pomůcka
+ pěkně naroubované na Člověče nezlob se
+ destiček je dostatek
Zápory:

- nutnost přítomnosti rodiče
- prodlevy mezi tahy (čtením slov)
- delší partie ve čtyřech
- jakmile se děti naučí vyslovovat, zbude pouze pexeso
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jízdenky, prosím Londýn – Británie v České republice