Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Intrigo – intriky pro každého

Italské rodiny jsou plné bujarých emocí, ale pokud dojde na moc, pak umí splétat vynikající intriky a plány. Toho si byli určitě moc dobře vědomí i páni Charles Chevallier a Pascal Pelemans ve spolupráci s Catherine Dumas, když vymýšleli herní princip svojí společenské hry Intrigo.

Její vydání nakonec zakotvilo pod společností Hazgaard Editions a to znamená, že si v loňském roce (tedy rok po svém vydání) našlo cestu i na pulty českých obchodů. Naši pravidelní čtenáři už vědí, kdo za touto příjemnou změnou stojí – nové vydavatelství REXHry, které zdařile víří vody české distribuce deskových her. Kromě řady Timeline (recenze Vynálezů, recenze Objevů) přinesli do naší malé země i další hry ze skvělé nabídky této francouzské společnosti, například stačí jmenovat Dojo (recenze) a Pocket Rockets (recenze).

V Hazgaardu dostala krásný grafický kabátek od mistrovského ilustrátora Miguela Coimbry (Cyclades, 7 divů světa). Spolu s ním na grafice pracovali ještě Edouard Guiton a Nicolas Fructus, který ilustruje právě karetní hru Timeline.

Pokud si hru pořídíte pro svoje potěšení, dostanete za barevné cenné papírky zvláštní podlouhlou krabičku. Už její ilustrace upozorňuje, že tato hra bude výjimečná. A po grafické stránce rozhodně je. Jak budete vybalovat herní součástky, tak uvidíte, že každá kresba je opravdu skvělým originálem.

Ilustrace totiž zdobí všechny kartičky, a že jich je opravdu požehnaně. Do jedné však mají velice netradiční čtvercový formát, jehož výskyt mne napadá snad jen v bojových kartách Civilizace (recenze). Samozřejmě určitě bude i v dalších hrách, ale rozhodně se jedná o netradiční volbu. S ohledem na herní systém však určitě správnou.

Kromě hromady karet různých typů, v nichž zpočátku budete vyloženě plavat (v tom pravém slova smyslu), z kartonového aršíku vycvakáte také žetony mincí a rodin. V krabičce je nenápadně stočený také malý látkový pytlík v černé barvě. Posledním adeptem na zmínku a prvním, co z krabice vlastně vytáhnete, jsou oficiální barevná pravidla. Ale protože hru distribuují REXHry, můžete si vsadit na to, že u krabice je přilepený ještě překlad do češtiny a je kvalitní. Bez problémů se podle něj hru naučíte.

Nezkušeným hráčům zabere u Intriga první příprava delší dobu, není totiž tak úplně tradiční. Z hromady karet totiž musíte vytřídit pouze ty správné s obrázky budov a sestavit z nich na stole čtverec tak, aby se v řadě střídaly symboly mince a odznaku. Výsledný čverec představuje jakýsi improvizovaný herní plán, ale také mapu města s jeho budovami. Mezi jednotlivými kartičkami je třeba nechat mezeru, protože mezi dvě budovy budete v průběhu tahu vkládat kartu z ruky. V jednom z rohů čtverce musí být položena karta s hnědými dveřmi reprezentující jakýsi vchod do světa pěti svářících rodin. Právě ode dveří vždy budou začínat všechny společné úkony.

Všechny čtvercové žetony se symboly rodin dáte do plátěného pytlíku. Budovy na stole na sobě mají symbol odznaku nebo mince. Právě podle toho na karty střídavě položíte buď minci, nebo náhodně z pytlíku vylosovaný žeton rodiny. Doprostřed patří pak šest hromádek s postavami, jejichž jednorázové služby si můžete pořídit za úplatu. Každá z osob má tři exempláře, které jsou seřazeny od nejlevnější ceny po nejdražší. První hráč, který si tedy kartu pořídí, ji bude mít za nejvýhodnější cenu.

Hráči si k sobě vezmou jednu z pěti obrázků rodin. Právě tento rod budou ve hře znázorňovat, což je velice důležité. Kromě toho dostanou do začátku také tři mince, aby mohli pořizovat osobnosti uprostřed, kde najdeme třeba kurtizánu nebo zloděje. Kromě toho však dostanou také pětici karet s emblémy všech zúčastněných rodin a čísly od nuly do pěti, kterými budou sledovat svoje „vítězné body“.

Při přípravě zbyla kromě karty označujícího začínajícího hráče už pouze jedna hromádka zástupců rodin s hodnotami od dvou do čtyř. To jsou hrací karty, které na začátku každého kola budou rozdány rovným dílem mezi všechny soupeře. A protože jsou zamíchané, dostanou hráči nejen obrázky svého rodu, ale i protivníků. Naštěstí rozdáním není ještě daná ruka. Každý z účastníků si totiž nechá pouze jeden kousek a zbytek pošle svému sousedovi. Tak se pokračuje, dokud nejsou všechny karty rozebrané.

Nyní teprve začíná samotné kolo hry, v němž hráči mají na výběr ze dvou možností. Buď mohou vyložit jednu z karet z ruky do jakéhokoliv prostoru města mezi dvě budovy nebo nakoupit za peníze jednu z postav uprostřed a využít jejich schopností. I tak však tuto kartu vyložíte na stůl, opět mezi dvě karty budov.

A k čemu to? Jakmile už nemají hráči karty na hraní nebo jsou zaplněny všechny uličky mezi budovami, může začít vyhodnocení vlivu. Jenže teď už je jasné, že jelikož nepoznáte, kdo vlastně zahrál tu kterou kartu, nebude hodnocení probíhat podle hráčů, ale podle příslušnosti karet k rodinám. Odměnu z budovy (tedy peníz nebo vítězný bod) získá ta ze sousedících rodin, která má na vyložené kartě vyšší hodnotu.

Vyhodnocování začíná od karty města se symbolem dveří po směru hodinových ručiček. Každá vyložená karta se ale může zúčastnit rovnou dvou soubojů o oba žetony, se kterými sousedí. Jakmile jsou všechny akční karty odstraněny, na vyprázdněné budovy se znovu náhodně doplní žetony rodin. Penízky se však již nedoplňují.

Ale co hráči udělají se žetony rodin, které získaly v tomto kole? Jednoduše podle nich upraví svoje počítadla vítězných bodů. Za každý získaný žeton rodiny posunou svoji kartu tak, aby nahoře zobrazovala o jedno číslo víc, a tím si evidují počet nasbíraných rodinných erbů.

Nové kolo začíná se zamíchanými kartami opět stejně. Partie pokračuje tak dlouho, dokud některý z hráčů nezíská alespoň jeden žeton od každé z pěti rodin nebo končí ve chvíli, kdy jeden hráč získá rovnou čtyři body jedné rodiny. Není to tak snadné, protože erby rodin se losují náhodně a ty vyhrané už se do pytlíku zpět nevrací.

Intrigo je velice rychlá netradiční karetní hra. Nabízí několik zajímavých principů, které dohromady vytváří unikátní celek. Zaujme neotřelým přístupem, kterým se můžete propracovat k vítězství.

Prvním zajímavým systémem, který proslavila nejvíce hra 7 divů světa (recenze), je rozebírání karet a posílání těch nepotřebných dál. To umožňuje hráčům velmi pečlivě vybírat strategii už před samotnou hrou a nechat si pouze ty nejužitečnější karty. Zároveň samozřejmě mohou mařit i snahu soupeřům, kteří budou na řadě po nich tím, že jim vezmou kartu, o niž mají velký zájem (třeba čtyřku jejich rodiny).

Ovšem ještě mnohem zajímavější je skutečnost, že kromě vlastních karet hrajete také reprezentanty rodin soupeřů. V každé hře jsou přítomny všechny karty rodin a je tedy pouze na hráčích, jestli si spíše ponechají svoje nebo budou kazit strategii ostatním. A samozřejmě je skvělý pocit zahrát si k žetonu, který potřebujete, nejdříve kartu svého rodu s vysokým číslem, a pak ještě cizí kartu s číslem nižším. Tím máte zisk žetonu téměř jistý.

Téměř píšu proto, že pokud máte v ruce karty, které nechcete hrát, můžete si vybrat nákup některé z osob uprostřed. Tím vlastně obejdete hraní jedné z karet z ruky, která vám na konci kola zůstane, ale vy ji samozřejmě před dalším kolem odevzdáte. Navíc můžete využít speciální schopnosti karty a přehodit například některou akční kartu jinam nebo zcela znemožnit souboj o některý z erbů v tomto kole. Většina těchto karet je velice silná, proto se jejich nákup postupně zdražuje a jsou k dispozici pouze tři exempláře. Jejich použití však omezuje pouze finanční stránka.

Právě jejich využíváním můžete zcela zamíchat i zdánlivě rozhodnutou rozehrou, protože pokud se o nadvládu nad budovou utkají stejně silné karty, žeton nezíská nikdo. Samotné karty osob mají hodnotu jedna a jsou tedy poraženy vždy.

Ačkoliv krabička naznačuje hrací dobu na 45 minut, nám se ji podařilo ve třech hráčích stlačit i na půlhodinku, což je pro takto zajímavou karetní hru velmi příjemný čas. Intrigo lze hrát pouze ve třech nebo čtyřech hráčích. Varianta pro dva hráče není v podstatě možná. Vzhledem k uvažování pak myslíme, že doporučení od dvanácti let je vhodné.

Kromě samotného herního systému je tu však ještě grafika, která hru velmi obohacuje. Jen při listování barevnými originálními pravidly budete žasnout nad grafickým uměním Miguela Coimbry. Portréty osob i rodin jsou jedním slovem úžasné.

Partie zabere nečekaně hodně prostoru, protože u pětadvaceti karet rozložených do čtverce musíte počítat ještě s mezerami pro hraní akčních karet v průběhu tahu. Za ně se pak ještě musí pro každého hráče vejít pětice karet s body jednotlivých rodin. Na první pohled se sice nejedná o problém, ale šířka našeho redakčního stolu nám na hru ve čtyřech prostě nestačila.

Nejen zásluhou grafiky, ale také velmi pečlivě vymyšleného herního systému je Intrigo opravdu netradiční karetní hrou. Samotné karty jsou všechny nezvykle čtvercového tvaru. Budou bavit všechny, kteří mají rádi elegantní strategické hry s velkou dávkou napadání a škození protivníkům. Intrigo se prostě bude vyjímat ve většině sbírek a nezůstane jen tak opuštěně ležet na poličce.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCharles Chevallier, Catherine Dumas, Pascal Pelemans
IlustraceMiguel Coimbra, Édouard Guiton, Goulven Quentel
VydavatelArclight Games, Cool Mini Or Not, Edge Entertainment, Fantasy Flight Games, Game Harbor, Giochi Uniti, Hazgaard Editions, KADABRA, Kaissa Chess & Games, Menart, Spaghetti Western Games
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(10 voters)
KategorieCard Game, Political, Renaissance
MechanismyArea Majority / Influence, Hand Management, Memory, Open Drafting
RodinaCities: Venice (Veneto, Italy), Country: Italy
Alternativní názvyIntrigo, Intrigo a Venezia, Kaukės, Maskas, Maske, Maskiball, Mаски, 仮面の使者, 假面舞会

Více o hře.

Recenze: Intrigo – intriky pro každého
Intrigo vás zaujme už na první pohled. Upoutá totiž grafickým zpracováním. Za ním naštěstí nezůstává pozadu ani originalita vnitřku krabice. Na karetní hru najdete v balení překvapivě komplexní a na první pohled poměrně složitou hru. Soupeření o vliv mocných rodin se odehrává v ulicích města, kde se vždy dva zástupci poperou o moc nebo peníze a jen jeden z nich může v daném kole vyhrát. Jenže dlouhodobá nadvláda na městem je běh na dlouhou trať. Kromě náročnějších pravidel vám může radost pokazit snad jen skutečnost, že partii nelze jakkoliv upravit pro dva hráče. Ovšem ve správném počtu je Intrigo opravdu intrikářskou karetní hrou pro milovníky švindlů..
Klady:

+ cena
+ netradiční pojetí
+ zajímavá strategie
+ každý se snaží využít všechny rodiny
+ krásné ilustrace
+ česká pravidla
Zápory:

- nelze hrát ve dvou
- náročnější na pochopení
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Byl jednou jeden život