Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: IQ XOXO – křížky a kolečka

iq-xoxo-01

Patří nerozlučně k sobě. Dva symboly, které jsme ve škole psali nejčastěji. Křížky a kolečka. Piškvorky pod lavicí byly prostě tím nejlepším sportem. Někdo na to vzpomíná, někdo to nezažil, ale všichni společně teď mají možnost si s těmito symboly zahrát.

To proto, že z dílny vydavatelství SMART GAMES dorazil na naše stoly nový hlavolam. Krabička se jmenuje IQ XOXO a navazuje na úspěšnou řadu malých IQ her. Kompletně do češtiny hádanky Rafa Peeterse přeložila společnost MindOK a to všechno se stalo v roce 2015.

Malá krabička z tvrdého papíru trochu kazí překvapení a ukazuje, co je uvnitř. A tak si s chutí z fialového vězen se srdíčky vytáhneme plastovou krabičku s otevíracím víkem. Spolu s ní je zastrčen uvnitř jeden malý lístek popisující pravidla hlavolamu.

iq-xoxo-07

Po otevření dostanou hráči sadu barevných tetrisových tvarů, na nichž se pravidelně střídají křížky a kolečka. Ale k čemu by vám to všechno bylo, pokud byste neměli k dispozici tlustou příručku se zadáními. Těch je rovnou 120 a jejich obtížnost postupně roste od prvních úkolů, kde stačí doplnit jen několik dílků až po ty, které před vámi nechají vlastně celou herní plochu volnou.

Tím jsme vlastně tak trochu vyzradili i samotný princip. Hráči dostanou zadané umístění několika dílků, které podle toho rozloží. Zbytek tvarů pak musí rozložit tak, aby všechny zapadly a nezůstalo jim žádné volné místo na ploše. Jenže je tu hned několik zvratů, které byste nečekali. Prvním z nich je fakt, že symboly se ve správném řešení musí pravidelně střídat a to jak ve vodorovném, tak ve svislém směru.

Jenže pokládání dílků nebude zdaleka tak jednoduché. Každý má totiž hned dvě tváře. Dílky jsou totiž oboustranné a to vždy s přesně opačným rozložením křížků a koleček. A pozice kroužků na ploše je důležitá nejen kvůli střídání, ale také protože se zde nachází výstupky, které umožní položit na některé pozice pouze kolečka.

iq-xoxo-11

A díky tomu na počátku nebudou jednoduché ani ty úplně základní úkoly. Hráči se potřebují nejdříve sžít s dílky, jejich tvary a zvyknout si na střídání symbolů. Teprve po několika úspěšných řešeních se začnou zlepšovat. Ačkoliv je tak hlavolam doporučený už od šesti let, jeho reálné využití je tak o rok nebo dva později.

Úkoly jsou totiž pořádnou výzvou. Není vůbec jednoduché hledat pozice pro dílky. Stačí jedna chyba a všechno je špatně. No a to znamená, že můžete začít zase pěkně od začátku. Nikdy nevíte, jestli jste na stopě správnému řešení nebo ne.

iq-xoxo-09

Variabilita úkolů je velká. Sto dvacet zadání je opravdu ranec a vydrží vám na hodně dlouho. Po dlouhé době jsme ochotní také uznat, že občas využijete i řešení. To proto, že některá zadání se vám prostě nepodaří vyřešit a trpělivost prostě vyprchá. Každý úkol má jedno správné rozložení, které je natištěné v druhé části pravidel. A pokud se do něj podíváte omylem bez cíle si zapamatovat přesnou pozici, letmý pohled vám moc nepomůže. Luštitel tedy musí být opravdu odhodlaný, že své snažení vzdává.

Zpracování je naprosto precizní. Dílky jsou kvalitní, barvy jasné, a ačkoliv jsou nacpané na malém prostoru, přesto si o nich zachováte přehled. Zavírací krabička navíc funguje skvěle jako přenosné balení kamkoliv na cesty, kam si lze IQ XOXO s sebou bez problémů vzít.

iq-xoxo-15

IQ XOXO patří k těm složitějším hlavolamům, které dají hráčům pořádně zabrat. K řešení vždy vede velký počet kombinací a úspěch je trochu o dovednostech a trochu o štěstí. Pokud tedy hledáte nějakou pořádnou přemýšlivou výzvu, pak je IQ XOXO přesně pro vás.

Recenze: IQ XOXO – křížky a kolečka
IQ XOXO je vybroušeným logickým hlavolamem, respektive sadou úkolů k řešení. Hráči se zapotí už od těch prvních, protože možností je vždy dost. Luštění je zábavné, a pokud máte v oblibě překonávání své trpělivosti, pak tuto krabičku určitě oceníte nejen doma, ale i někde na cestách. IQ XOXO jsou pořádně těžké piškvorky.
Klady:

+ oboustranné dílky
+ hromada zadání
+ pořádně těžké
+ vhodné na cesty
+ střídání znaků je pravidlem
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pig Ball – kuličky s čuníky