Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Arctic Party – s ledními medvědy na cestách

Když se lední medvěd Anton dozvěděl, že se pořádá u tučňáků večer party, Slunce už začalo klesat k obzoru. A on věděl, že si bude muset pospíšit. Začal tedy hned přeskakovat z kry na kru, aby co nejrychleji dal svá mláďata spát a doufal, že se mu po cestě podaří nalovit ještě nějaké ryby pro svá mláďata. Teprve poté bude moci vyrazit za tučňáky. Zúčastnit se party na jižním pólu není nic jednoduchého.

Na cestu se s medvědem vydají také hráči v deskové hře Arctic Party, kterou si pro nás připravili autoři tvořící pod značkou Janod. Hra pak z Francie dorazila k nám s českými pravidly, a to zásluhou oficiálního distributora značky Janod pro ČR a SR.

Hra se ukrývá v zamrzlé krabici, na které hopká po ledových krách figurka ledního medvěda. A hráči právě v ní najdou herní desku, která se skládá ze dvou mohutných puzzle desek. Ty do sebe zapadnou a vytvoří trasu ledovců, která končí na obou stranách velkými bílými ledovci. A zatímco na jedné straně začíná medvěd, jeho mláďata smutně naříkají úplně na protějším konci.

Všichni účastníci partie se připraví a spustí časovač, který bude odpočítávat pouhých šest minut. To je čas, který mají v roli medvěda, aby dorazili na druhou stranu ledové kry. Hráči se na tahu střídají a jakmile na ně dojde řada, roztočí ručičku na ukazateli a netrpělivě vyčkává, na kterou z možností šipka ukáže.

Hráči mohou svému medvědovi připravit kousky ledovce a pokládat je na cestu, aby mohl medvěd pokračovat suchou nohou. Může po cestě ulovit rybu, spadnout do vody a zase ji ztratit nebo odstranit v důsledku tání poslední umístěný kousek ledu. Medvěd se posouvá vpřed, ale někdy i vzad. Pokud ho hráči dokážou do uplynutí časového limitu přivést za mláďaty, pak jako tým uspěli a mohou slavit.

Hra Arctic Party je jednoduchou zábavou pro malé děti od čtyř let, která má za úkol hlavně je naučit kooperaci. Děti mohou zcela volně spolupracovat, ačkoliv není důvod se nějak složitě radit. Přesto všichni sedí nad plánem a prožívají každé otočení ručičkou.

Před hráče staví zajímavou překážku v podobě časového presu a uslyší to rádi rodiče, kteří by měli u partie asistovat. Dopředu ale vědí, že jedna partie prostě nemůže trvat déle než těchto šest minut. Hodně ale přesto vše závisí na tom, jestli děti nebudou chtít vše zkusit znovu.

O osudu medvěda a jeho mláďat rozhoduje náhoda a roztočení ručičky. To by ani tak nevadilo, ale mezi všemi těmi možnostmi je také olejová skvrna, která způsobí, že se medvěd musí vrátit zcela na začátek, přijde o ryby i o postavenou cestu. Hra se tímto snaží předat i nějaké ekologické poselství, ale máme trochu pocit, že nemá dostatečnou oporu v tématu. Mnohem zajímavější by bylo, kdyby se medvěd musel vracet v důsledku jiných efektů.

Moc se nám líbí zpracování. Kartonový základ doplňuje spousta dřevěných komponent, které hráči skládají na plán a tvoří medvědovi cestu. Figurky jsou opravdu krásné a losovací zařízení funguje parádně. Šipka se točí hladce. Děti ale musí velmi dobře zvažovat, jak prudce ji roztáčet, protože tím přichází o drahocenný čas.

Trochu překvapí, že v pravidlech není žádná zmínka o tom, jak se medvěd pohybuje kupředu. Dá se vydedukovat, že se posune ve chvíli, kdy mu děti položí novou kru. Ale není vůbec jasné, jestli lze pokládat kry i mimo pořadí nebo je třeba vždy obsazovat pouze pozici přímo před medvědem.  

Arctic Party je hrou, ve které se mohou děti utkat samy s hrou a časem. U hraní jim ani výrazně nemusí asistovat dospělý, stačí když bude fungovat jako měřič času. Jen je dobré si na začátku ujasnit, jak všechno funguje, protože pravidla nejsou dostatečně detailní. Arctic Party je ale přes tento drobný problém hrou, která učí malé děti spolupráci a jako taková rozhodně stojí za pozornost.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko
YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Recenze: Maškarní bál – na hradě tajemného hostitele