Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chodí pešek okolo a všechno si pamatuje

chodi-pesek-okolo-13

Naše maminka nás vždycky peškem strašila. Teprve, když nám bylo pět, zjistili jsme, že je to vlastně veselý chlapík. On vlastně vypadá jako pytlík a v jeho nitru se pokaždé schovávají jiné předměty. Jednou to je kotva, jindy kšiltovka nebo kniha. A nikdy předem nevíte, co má pešek ve svém nitru zavázané barevnou mašlí.

Děti budou moci s peškem hrát souboj s pamětí v karetní hře Chodí pešek okolo.Připravil ji Reinhard Staupe a v češtině ji přináší společnosti MindOK (v překladu Lucie Endlové). V původním znění ji pod titulem Der Plumpsack geht um vydala firma Amigo Spiele už v roce 2003 s ilustracemi Olivera Freudenreicha, které hře vydržely až dodnes. Ještě dříve ale vznikla pod titulem Sherlock v produkci Staupe Spiele, tedy firmy samotného autora (psal se rok 1999).

Malá krabička nás ani na chvíli nenechá na pochybách, že se jedná o karetní zábavu. Uvnitř pak najdeme rozkládací pravidla, v nichž jsou ve sloupcích vedle sebe natištěny čeština a slovenština. Všechen ten text nám vysvětlí, jak vlastně využijeme veškerých 49 karet s nejrůznějšími předměty. Každý obrázek pak zdobí v horní části symbol, který obvykle znázorňuje číslici od jedné do čtyř a šipku jedním ze dvou směrů (doprava nebo doleva).

chodi-pesek-okolo-03

Na začátku každého souboje je třeba najít kartu peška a všechny zbývající karty pořádně zamíchat a hromádku položit do středu. Kolem ní pak hráči vytvoří vějíř z osmi dalších karet. Na chvíli jsou všechny obrázky viditelné a všichni účastníci se snaží zapamatovat jejich pozici. Po třiceti vteřinách jsou obrázky ukryté a karty otočené. Tím je vše připraveno k začátku partie.

Začínající hráč nyní vezme peška a položí jej k jedné z nabízených karet. Tím získá šanci tuto kartu pojmenovat. Pouze správná odpověď mu umožní kartu otočit a pokračovat dál v kole. V opačném případě jeho tah končí a na řadě je další.

Pouze správný odhad umožní hráči pokračovat. V tu chvíli se začne řídit šipkou v horní části karty. Právě tímto směrem a o tolik kroků může posunout peška. Nyní je znovu na řadě, aby ukázal svoji paměť a řekl bez zaváhání, co se nachází na další kartě v řadě. Uhodnutá karta vždy zůstává otočená obrázkem nahoru a kdokoliv na ní zastaví peškem znovu, může si ji za odměnu vzít. Její místo zaujme nová karta, kterou hráč nejdřív všem ukáže a teprve poté ji položí obrázkem dolů na uvolněnou pozici.

chodi-pesek-okolo-04

Tak může partie pokračovat tahem jednoho hráče nebo jejich střídáním až do chvíle, kdy některý z hráčů nastřádá šest karet. V tu chvíli partie okamžitě končí jeho vítězstvím a nedává ostatním žádnou šanci se peškovi bránit.

Chodí pešek okolo je paměťovou hrou, ve které se vždy nachází v peškově pytlíku právě osm různých předmětů. Hráči mají vždy na chvíli možnost nahlédnout dovnitř a poodhalit roušku tajemství. Poté už ale musí mít všechny obrázky v hlavě, což není vůbec jednoduché, protože ty se neustále mění.

Základem úspěchu je pohyb peška. Ten je náhodný a ovlivňují jej čísla na kartách. Ovšem když má někdo dobrou paměť, může pokračovat v tahu až do chvíle, kdy získá první kartu. Tím je naštěstí omezen problém nekonečného tahu, který mohl jinak nastat. Takto se hráči střídají na tahu příjemně rychle a pešek při tom putuje kolem středu sem a tam.

chodi-pesek-okolo-07

Základem je vždy vydržet na tahu co nejdéle, aby na vás zbyla karta. Tady už náhoda nemá žádný vliv a vše závisí opravdu a jen na paměti a schopnosti pojmenovat předměty na kartách. Ty jsou jednoduché a barevné, takže hráči nemají těžký úkol.

Hra je svojí obtížností určena už pro děti od pěti let, kterým je možné dokonce souboj zjednodušit a snížit počet karet. Děti se u hry výborně pobaví, protože paměťový prvek je jednoduše baví. Ovšem ani dospělí nebudou mít pocit, že je hra příliš jednoduchá. Když budou hrát, mohou naopak počet karet na stole zvýšit a tím si z hledání předmětů udělat pořádnou výzvu i pro svoji paměť.

Partie není omezena projitím celého balíčku, ale ziskem určitého počtu karet. To je dobře, protože díky tomu je délka jednotlivých soubojů vyrovnaná a točí se kolem patnácti minut. Skvělá zpráva pro všechny ty předškoláky, kteří nemají zrovna příliš trpělivosti.

chodi-pesek-okolo-12

Chodí pešek okolo je konečně zase paměťová karetní hra s nápadem. Karta peška opravdu běhá kolem dokola a náhoda řídí, jakou kartu musí hráč pojmenovat. K tomu ale může použít pouze svoji paměť, což mu to rozhodně nezjednodušuje. Chodí pešek okolo je hra, která se bez problémů zavděčí dětem a může překvapit i jako výzva pro dospělé.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReinhard Staupe
IlustraceOliver Freudenreich
VydavatelStaupe Spiele, AMIGO, Educa Korea, FoxMind Israel, MINDOK, Playroom Entertainment, Yes Papa Games
Rok vydání1999
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieCard Game, Children's Game, Deduction, Memory, Novel-based
MechanismyMemory
RodinaBooks: Mystery Novels, Books: Sherlock Holmes, Series: Freedom From Gadgets (Yes Papa Games)
Alternativní názvyChodí Pešek okolo, Der Plumpsack geht um, שרלוק, 명탐정 셜록

Více o hře.

Recenze: Chodí pešek okolo a všechno si pamatuje
Chodí pešek okolo je dárečkem pro všechny milovníky paměťových her. Je velice jednoduchá na zvládnutí a naučí se ji už malé děti, ale při tom může být její obtížnost nastavena i na úplně jiné úrovně. Průběh tahu sice řídí náhoda v podobě otáčení karet, ale hráč bojuje pouze se svojí pamětí a náhoda tu je pouze jako doplněk zajišťující variabilitu. A to máme rádi, protože pak jednotlivé souboje opravdu fungují a baví. A to je to, co na dětských hrách oceňujeme. Chodí pešek okolo je jednou z těch povedených.
Klady:

+ paměťový prvek
+ pevně daná podmínka vítězství
+ neustále se měnící obrázky
+ vhodné i pro dva
+ nastavitelná obtížnost
Zápory:

- nic kromě fakt, že je hlavně pro děti
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tvary, barvy, paměť – hra se znaky