Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jurská sváča – hladoví dinosauři

Dinosauři mají neustále hlad. Především pak velcí diplodoci nemají rádi prázdný žaludek. No, a pokud pořád přežvykujete, chcete se u toho alespoň trochu bavit. Proto si dlouhokrká stvoření vymyslela svoji vlastní zábavu – závod o to, kdo sní listů víc!

A u toho je viděl designér deskových her, Bruno Cathala. Jak k tomu došlo nevíme, možná má autor k dispozici stroj času. Každopádně vznikla díky tomu hra Jurská sváča, kterou vydala v té době neznámá firma The Flying Games se sídlem v Paříži. Od té doby se ale hra dočkala dalších dvou pokračování, o Jurské véči už jste si u nás mohli přečíst a už si můžete pořídit i Komáří hody. O ilustrace Jurské sváči se postarala domácí autorka Camille Chaussy. Nás ale mnohem víc zajímá fakt, že hra vychází s logem firmy MindOK také v češtině!

Krabička je malá a na víku je vidět nejen jeden z diplodoků (v překvapivě modré barvě), ale za zády mu číhá hlavně Tyranosaurus Rex. Uvnitř hráči najdou čtyři herní plány pastvin, které každý obsahují devět pozic. Není ale nezbytně nutné je poskládat do čtverce, hráči mohou skládat libovolné tvary, které jim čtyři desky dovolí.

Oba hráči si vyberou každý svoji barvu a dostanou stádo pěti dinosaurů. Čtyři z nich vyrazí hned na pastvu a to na pozice, kde jsou na plánu vejce hráčovy barvy. Pátého si hráč prozatím postaví před sebe. Stranou pak zůstane dvojice tyranosaurů, kteří budou čekat na svou loveckou příležitost. Všude tam, kde nestojí diplodokové, roste tráva. Hráči na okolní políčka rozmístí zamíchané žetony a to obrázkem trávy nahoru. Nikdo tedy neví, co se na kterém dílku nachází.

Soupeři se střídají na tahu a v jeho rámci mohou dát dva pohybové pokyny svým dinosaurům. Postavička se může pohybovat libovolným směrem (horizontálně nebo vertikálně) až do okamžiku, kdy jeho posun zastaví jiná figurka nebo dílek trávy. Zarazit se musí ale také o hranu mapy.

Nejzajímavější je ale návštěva místa, kde ještě roste žeton trávy. Ten si totiž může majitel figurky vzít pro sebe, ale ještě předtím ji musí odhalit. Ukrývat se tam může nejen dobrota s konkrétní bodovou hodnotou, ale také speciální efekty, které lze ihned využít. Mohou tak manipulovat figurkami i žetony, nasazovat nové postavičky a to i tyranosaury.

S nimi mohou ve svém tahu pohybovat oba hráči s pomocí svých klasických pohybových bodů. Pokud pak rex zastaví na políčku s býložravým hlavním hrdinou, pak jej odežene z plánu do zásoby jeho majitele. Odsud je možné jej zpět nasadit pouze v důsledku jiného žetonu.

Partie končí ve chvíli, kdy v průběhu dvou tahů nedojde k sebrání žádného žetonu z plánu. Ten z hráčů, který má v součtu více bodů z žetonů, se stává vítězem.. Druhou možností je okamžitá prohra toho, kdo ztratí i svoji poslední figurku na herní desce.

Jurská sváča je krásně jednoduchou pohybovou hrou, ve které hráči pozičně bojují se svými dinosaury, ale jsou stejně odkázaní napospas náhodě. Nikdy netuší, co přesně se může pod žetonem skrývat, ale vždy to jsou jen dobré věci. Někdy to prostě nejsou body, ale místo toho je to zase možnost, jak vše ovlivnit.

Jedná se o elegantně zábavnou hru, která nabízí opravdu pohodové souboje pro dva hráče. A právě z tohoto důvodu je třeba její kvality zdůraznit, protože čistých duelovek je stále málo. Téma dinosaurů je zvolené dobře, protože k těmto vyhynulým zvířátkům mají děti velmi dobrý vztah.

Kromě samotného honu na body jsou tu ale také tyranosauři. A ty představují způsob, jak na soupeře zaútočit. Nejenže tak můžete protivníkovi sebrat jednoho dinosaura z plánu. Tímto způsobem lze i vyhrát! A to je skvělá zpráva pro ty, kdo rádi útočí a nenechávají vše pouze na překvapivých situacích z odhalených dílků.

Děti si tady prostě budou libovat. Z hlediska herní doby totiž není důvod, aby partie trvala déle než nějakých patnáct minut. Za tu chvíli stihnou dinosauři vysbírat veškerou trávu.

S ohledem na děti je třeba vyzdvihnout také zpracování. To je jedním slovem nádherné a bude hlavním důvodem, proč se hra na stůl neustále vrací. U malých milovníků dinosaurů je prostě jasné, že budou chtít znovu a znovu bojovat se svými oblíbenci.

Jurská sváča je nádhernou dětskou hrou pro dva, která se snadno řadí mezi jasné hity pro dětské hráče. Nejenže se snadno a pohodově hraje, ale navíc ještě vypadá přesně tak, aby zaujala každé dítko. Jurská sváča přichází na trh na podzim, ale vsadíme se, že z něj bude zaručený vánoční hit!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala
IlustraceCamille Chaussy
VydavatelThe Flying Games, AURUM, Inc., Board Game Box, Funiverse, Lanlalen, Maldito Games, MINDOK, Playagame Edizioni, Playroom Entertainment
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 2
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAbstract Strategy, Animals
MechanismyGrid Movement
RozšířeníJurassic Snack: 4-in-a-Rex Promo Card, Jurassic Snack: Herbivorex Promo Card, Jurassic Snack: Kangoudocus Promo Card, Jurassic Snack: Locomotus Promo Card, Jurassic Snack: Strikebackosaurus Promo Card
RodinaAnimals: Dinosaurs, Components: Miniatures, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyJurassic Snack ไดโนเสาร์จอมเขมือบ, Jurská sváča, Merienda Jurásica, 배고픈 공룡

Více o hře.

Recenze: Jurská sváča – hladoví dinosauři
Jurská sváča je dětská hra, která se v záplavě zábavy pro nejmenší neztratí. A není to jen díky dinosaurům, i když platí „dejte do toho dinosaury, ono se to bude prodávat!“ Tady ale naštěstí tohle pravidlo je doplněno skvělou hrou, kterou si užijete za rychlých čtvrt hodiny. To všechno platí samozřejmě v kontextu cílové skupiny dětí. Jurská sváča bude právě pro ně tou kýženou svačinkou, která se jen tak nepřejí.
Klady:

+ pro dva
+ krásné zpracování
+ lehkost možností
+ tyranosaurus na útočení
+ dva tahy dávají dost kontroly
+ rychlá herní doba
Zápory:

- náhoda pro starší
Prozkoumávejte dál
Recenze: Čaroděj Modromír a čarodějnická škola řádu Bílé kočky