Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 7 divů světa Architekti – postavte si vlastní div

Od narození jsem vzhlížel k obrovským stavbám, a když jsem začal plánovat svůj velkolepý triumf, všichni se mi smáli. Prý tak velkou sochu nelze postavit, dřív nebo později se zřítí. Byl jsem za blázna, ale nakonec jsem přesto našel finanční oporu. Nebylo to ale v císaři ani žádné bohaté rodině. V mé šílené představy uvěřil můj vlastní dědeček, který měl z mládí našetřené neskutečné bohatství, které ukryl a žil jako skromný muž. Teď všechny své mince investoval do mne a já ho nesmím zklamat.

Do nóbl společnosti stavitelů úžasných staveb nás zve hra 7 divů světa s podtitulem Architekti. Jedná se o samostatně hratelnou novinku, kterou vytvořil designér Antoine Bauza. Svoje dílko propůjčil do rukou Etienna Hebingera, který vše dokončil svými ilustracemi. Hra vznikla pod dohledem společnosti Repos Production. V češtině se pak novinka objevuje zásluhou firmy ADC Blackfire.

A není to žádný drobek, což odpovídá i pyramidě na víku. Egyptský výjev je doplněn i o obyvatele pradávného světa, kteří za její vztyčení nejspíš byli zodpovědní. Hráči se mohou začít ihned také těšit na takové stavby a po otevření z boxu vytáhnou sadu plastových pořadačů. Každý je naplněn jedním z divů, respektive jeho kartonovými stavebními částmi (pěti). Prostor s nimi sdílí také balíček karet. Hráči si po jednom rozeberou, rozloží před sebe div stranou ve výstavbě, zamíchají balíček a položí jej po své levici, aby na něj dosáhl i jejich soused.

Ve středu stolu pak připraví hromádku žetonů pokroku, ze kterých horní tři odhalí. Hned vedle připraví další balíček karet, figurku kočky a nabídku žetonů vojenského vítězství k tomu. Počet žetonů konfliktu je ovlivněný počtem hráčů a je třeba je připravit mírovou stranou nahoru.

Ve svém tahu si hráč nejdříve vybere jednu ze tří možných karet. Na výběr má balíček po své levé a pravé ruce, jejichž nabídka je veřejná a dopředu ví, co získá. Místo toho si může vzít horní kartu společného dobíracího balíčku, ale tady střílí naslepo, protože karty jsou otočené obrázkem dolů.

Ve hře je celkem pět různých barev karet. Dobrou zprávou jsou šedé karty, které poskytují dřevo, kámen a další pro stavbu divů. Každá nedokončená část divu má na sobě nadepsanou cenu (počet různých surovin, bez konkrétního druhu), kterou je třeba zaplatit. Ale také odměnu, která na hráče čeká ihned po jeho postavení.

Pokud hráč má v ruce dostatek surovin, musí část divu postavit. Jenže začít musí hráči odspodu, jak je to s každou správnou stavbou. Nelze stavět sloupy a kameny ve vzduchu, ale je třeba je pokládat na reálný podklad. Libovolný druh suroviny lze nahradit s pomocí zlaté mince, kterou lze získat na žlutých kartách. Těmi se přímo platí.

S postupem vpřed pomohou hráčům i zelené karty. Ty přináší nejrůznější symboly vědy, jejichž sběr má dlouhodobý smysl. Jestliže hráč zaplatí dvěma stejnými nebo trojicí různých ikon vědy, získá jeden z odhalených žetonů pokroku. Ten mu až do konce partie bude poskytovat nějakou nezanedbatelnou výhodu.

Stavba ale není jen mírumilovným skládáním kamenů. Sousedé spolu při tom stíhají i válčit a snaží se zastavit snažení nepřátel, aby právě ten jejich div byl tím nejúžasnějším. Za tímto cílem lze získat červené karty boje, které poskytují svému majiteli symboly štítů. S jejím ziskem musí hráč otočit na válečnou stranu tolik žetonů konfliktu, kolik je na kartě symbolů rohu.

Jakmile zmizí i poslední mírová strana ze žetonů uprostřed, nastává boj. Každý hráč porovná se svými sousedy počet štítů na kartách, jež drží v ruce. Vítězní hráči (ti s více štíty) získají body vojenského vítězství. Stačí, aby měl hráč v ruce více štítů než soused. Za každého souseda (každý má dva) může získat jeden takový žeton vojenského vítězství. Boj končí odhozením všech červených karet a otočením žetonů zpět na mírovou stranu.

Na konci se ale bude vše točit kolem vítězných bodů. No a ty lze získat nejen stavbou divu, ale také s pomocí modrých karet. Nic nepřináší (tedy až na šanci získat figurku kočky a s ní i možnost nakouknout na karty na začátku kola), ale na konci hry se budou hodit.

Po dokončení jednoho z divů ve hře partie končí. Všichni si nyní sečtou svoje bodové zisky, a to jako sumu částí divu, modrých karet, žetonů vojenských vítězství a žetony pokroku. Svému majiteli přinese dva body i kočka. Po sečtení všech těchto bodů se stává nejlepším stavitelem a majitelem divu světa ten, kdo jich má nejvíce.

7 divů světa je hra, která je známá svojí jednoduchostí a rychlostí. Myslíte si, že je možné ji ještě více ořezat tak, aby byla přístupnější a rychlejší? Ať už tomu věříte nebo ne, přesně na tento pokus se díváme nyní v krabici s podtitulem Architekti.

Oproti originálu ale současně kromě trochy času zmizela navíc jedna naprosto podstatná a řekli bychom až trademarková část partie – draftování karet. Nově totiž hráči nemají příliš kontroly nad ničím, co se v partii děje. Mohou si vybrat ze dvou karet po svých rukou nebo vsadit na štěstí. To znamená, že je celý děj o pořádný kus více náhodný.

To znamená, že je to ještě o pořádný kus lehčí (z hlediska zátěže na hráče i z hlediska učící křivky) hra, protože nemáte příliš o čem přemýšlet. Většinou je volba z té dvojice evidentní, a když se vám nehodí ani jedna (a nechcete uškodit soupeři jejím sebráním), risknete dobrání naslepo.

Naopak se tím ze hry stává velmi dobrá duelovka. Oba hráči totiž nově mají vše krásně pod kontrolou a nepotřebují žádné berličky a úpravy pravidel, aby na ně vše fungovalo, jako v původní hře. To je samozřejmě skvělá zpráva pro všechny milovníky karetních her, kteří rádi měří síly ve dvou.

Ať už chcete, nebo ne, musíte počítat i s bojem. Ten nevyvolávají hráči, ale samotná hra jim čas od času zatroubí do útoku. A proto si všichni neustále snaží udržet na ruce alespoň nějakou zásobu karet štítů, které jsou šancí, jak v tomto boji ukořistit nějakou výhodu pro sebe.

Připravte si na hodinkách nějakých dvacet minut času, které vám budou stačit na dohrání. 7 divů světa bylo vždy známo svojí rychlostí, ale tohle je ještě o pořádný kus dynamičtější tempo. A při tom i tentokrát hra dokáže pozvat do své partie až 7 soupeřů. Navíc dostane každý svůj jedinečný div světa, což dodává hře punc lákavosti i z hlediska zpracování. Plastové kastlíky pro každý z nich jsou skvěle vyřešené a vše je domyšlené do detailu.

Chtěli bychom zdůraznit, že podmínka ukončení partie uprostřed kola je dost neférová. Dokonce se i na fóru vydavatele dá dohledat doporučení, aby hráči po dosažení podmínky pro konec ještě dohráli aktuální kolo. Tak budou mít všichni stejný počet tahů a výsledné bodování bude mnohem spravedlivější.

Vracíme se tedy zpět k otázce, jestli 7 divů světa potřebuje zjednodušení. Rychlost a zábavnost Architektů nám na tuhle otázku dává jasnou odpověď: no jistě! Můžete lamentovat nad náhodou a nedostatkem kontroly, ale cílová skupina novinky bude nadšená. Pokud tedy hledáte extrémně přístupnou, lehce naučitelnou hru, kterou odehrajete za pár desítek minut, pak jsou 7 divů světa: Architekti stvoření právě pro vás!

Recenze: 7 divů světa Architekti – postavte si vlastní div
7 divů světa: Architekti je vlastně takovou bránou k té velké, původní hře, která si získala ohromnou oblibu a dočkala se nedávno nové verze. Ale novinka je o dost jinou hrou, protože nejenže hráči opravdu staví divy světa a nemají před sebou jen karty. Oni si dokonce vybírají v každém kole pouze ze tří karet a s nimi musí všechno zvládnout. Extrémní zjednodušení s sebou nese sice výrazný podíl náhody a ubírá na kontrole, ale současně neztrácí na zábavě díky herní době. 7 divů světa: Architekti tak sice může působit extrémně jednoduše, ale to není na škodu, protože u filleru na dvacet minut je to zcela správně.
Klady:
+ zpracování
+ jednoduchost tahu i partie
+ hráči mají pocit, že opravdu něco staví
+ hra vás nutí do boje
+ už od dvou hráčů (až do sedmi)
+ přehledné ikony
Zápory:
= náhoda
= málo kontroly nad vývojem
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: High Frontier – vesmírné dálky čekají