Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Rébusy se zvířaty

V minulosti jsme se společně podívali již na několik hádankových knih. Ve všech případech (Jazykové hry a hříčky, Šifry a hry s nimi) se však jednalo o příklady, šifry a hříčky seskládané pouze podle systému, které využívali. Dnes však máme před sebou knihu, u níž je už z názvu jasné, že budeme mít co do činění pouze s jedním odvětvím hlavolamových hříček, s rébusy. Co je ale mnohem důležitější, je, že tato kniha má také téma, kterému se věnuje – zvířata. Ze složení těchto dvou slov vniknul název knihy Rébusy se zvířaty.

Nakladatelství Fragment vydalo tuto knihu Jiřího Škvora a Michaely Gaydošové v roce 2009 jako výtisk ze série Bystrá hlava a jedná se tedy teprve o první vydání.

Rébusy se zvířaty na první pohled zaujme tím, že je poměrně tenká, má pouhých 64 stran, které by mohly svádět k podcenění tématu i hodnoty celé knihy. Jenže v knize nenaleznete žádné prázdné stránky, žádnou zbytečnou výplň, pouze stovku opravdu zábavných rébusů.

Jiří Škvor a Michaela Gaydošová se odvolávají na stále častěji se vyskytující zkracování klasických českých slov, jako v6ranný, s3h nebo me2di. A právě takovýmhle podobným hraním a slovíčkařením jsou i rébusy, se kterými se v knize setkáte na každé stránce.

Na každé stránce se setkáte se třemi až čtyřmi hádankami, různé délky a především stoupající obtížnosti. Než se do nich pustíte, je důležité, abyste pochopili, co přesně rébusy jsou a jak se vlastně luští. K tomu slouží úvodních několik stránek, na nichž je jednoduše popsaný systém i základní princip využitý ve všech následujících rébusech.

Rébusy jsou složeniny písmen a číslic, autoři je pak označují rovnou za písmenkové obrázky. Podobně jako u obrázku je třeba najít spojení mezi všemi spojovacími prvky. Zatímco u obrazových děl jsme na to zvyklí, protože se s nimi setkáváme v každodenním životě, v případě písmenkových spojenin je situace mnohem složitější.

Úkolem řešitele totiž je nalézt mezi jednotlivými písmeny nebo čísly slovní vazbu a odhalit případný skrytý význam některých částí obrázku. Všechny tyto postupy autoři vysvětlují a radí, že si v knize hrají často s římskými číslovkami, ale také samotnou polohou jednotlivých písmen abecedy, takže písmenko může být U jiného písmene, může se naklánět K druhému písmeni nebo S ním může být uzavřeno v oválku.

Do této chvíle jsme se bavili pouze o první polovině knihy, protože jak snadno zjistíte z výše uvedených čísel, rébusy se ve skutečnosti rozkládají pouze na třiceti stranách. Zůstává tedy otázkou jaká čertovina se ukrývá na zbylých třiceti stranách. Ne, není to řešení, protože to zabírá pouze jednu poslední stranu a je tomu velice dobře, protože je ve své podstatě velmi nenápadné a čtenáře tak tolik neláká do něj nahlédnout.

Zbylých třicet stran totiž patří živočichům, kteří jsou tajenkami jednotlivých rébusů. Důležité však je, že nejsou přiřazeny k číslům rébusů a neposkytují tedy řešení. Každému zvířeti zde je věnován jeden odstavec o přibližně osmi řádcích, v nichž se čtenář dozví to nejdůležitější a nejzajímavější o cvrčkovi, cejnovi, krevetě nebo třeba o mývalovi. Obvykle se jedná o informace kde a jak žije, ale většinou v textu najdete i nějakou pěknou zajímavost.

Pro pečlivé luštitele v pravém horním rohu každé fotografie umístili autoři kruh, do něhož lze obyčejnou tužkou vepsat číslo rébusu, jehož je zvířátko řešením.

Samotné grafické zpracování si zaslouží rozhodně pochvalu, protože je vidět, že autoři vyvinuli obrovskou snahu, aby téměř každý ze zobrazených rébusů graficky odpovídal nějakému znaku hledaného zvířete, ať už se jedná o barevnou výplň, rozmístění znaků nebo tvar celé hádanky.

Možná by se na první pohled mohlo zdát, že když autoři hned na počátku prozradí recept, jak knihu zdárně pokořit, budete mít za chvilku odhalených všech 99 zvířat a budete moct knihu odložit. Jenže mnoho rébusů skrývá záludné kličky, které budete muset pečlivě odhalovat, a nejspíš to nebude záležitost jednoho odpoledne.

Kniha Rébusy se zvířaty poskytuje velmi příjemné hádanky, které procvičí fantazii i logické uvažování dětí i dospělých. Navíc obsahuje pěkné encyklopedické údaje o každém zvířeti, které je v hádankách zakódované. Kniha tak plní hned dvě role a přes svých pouhých šedesát stran se dokáže opravdu postarat o zábavu každého zvídavého luštitele.

Cena: 114 korun
ISBN: 978-80-253-0841-7
Hodnocení knihy: 100%

KOUPIT KNIHU

Pokud vás některý ze zmíněných příkladů zaujal, podělte se s námi v komentářích o Vaše řešení

Recenze: Kniha Rébusy se zvířaty
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Moje magnetická zahrádka