Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kuličník – uličníci s kuličkami

kulicnik-01

Důlek se zdá být ještě daleko. Moje kuličky při rozhozu výrazně přeletěly svůj cíl a teď nezbývá, než to dohnat. Mezi mnou a vyhloubeným otvorem je několik kuliček, které nejsou moje. Pokusím se je vyrazit. Jedině tak můžu být tím, kdo dopraví do jámy kompletní sestavu.

Pamatujete, když jsme vždycky na jaře vyběhli ven na hliněný plácek na sídlišti, vydlabali důlek a začali jeden přes druhého házet kuličkami na cíl? Každý si bedlivě hlídal svůj pytlík s poklady. Hliněnky byly jen pěšáci, které jste mohli obětovat. Ale opravdovou cenností byly skleněnky. Dobře si je hlídejte, protože vítěz bere vše!

O čem že to mluvíme? No přece dětská zábava, která se jmenuje Kuličky! Nyní se k nám vrací v krabičce s titulním názvem Kuličník, kterou si pro všechny hravé a aktivní děti připravila společnost 4kavky. Vychází v rámci takzvaného Retrohraní a pod vznikem krabičky je podepsaná Alice Kavková.

kulicnik-05

Celá zábava se ukrývá v elegantní krabičce, na jejímž víku vidíme trojici dětí, důlek a kuličky. Přesně takhle budou vypadat vaše děti, pokud si je tato zábava získá. Uvnitř na ně bude čekat nejen složený list s pravidly, ale především zatahovací pytlík s jedenadvaceti skleněnkami. Pouze jedna z nich je obrovská a zbylých dvacet je malých, ale krásných a barevných.

Každý kuličkový souboj zahajuje rozhoz, v jehož rámci oba soupeři nahází na plochu všechny kuličky z předepsané vzdálenosti. Snaží se při tom co nejvíce přiblížit, nebo dokonce ideálně rovnou trefit, do důlku.

Ten, jehož kulička je nejblíž cíli, začíná. Postupně se hráči budou střídat ve snaze dopravit všechny své skleněnky do otvoru. Nemusí tak udělat na jeden pokus a často se budou muset při tom poprat také s terénem, drny nebo kameny, které stojí skleněnkám v cestě.

kulicnik-07

Je to všechno samozřejmě o tom cvrnkání. Na úspěšný boj by měly mít děti správnou techniku, kterou jim efektně popíší pravidla. Je jasné, že k tomu použijí palec a ukazováček. A pak ještě jde o míření, protože někdy není hlavní trefit kuličku do důlku, ale po cestě třeba i vyrazit některou z nepřátelských kuliček.

Jenže střídání není úplně pravidelné. Hráč, který se v rámci svého tahu trefí má možnost pokračovat dál novým pokusem s jinou kuličkou. A bude moci cvrnkat, dokud se bude trefovat. Ten, kdo jako první dostane všechny své skleněnky do důlku, ten se stává vítězem.

Kuličky jsou samozřejmě klasikou, kterou si všechny děti krátily volné chvíle, když ještě nebyly mobilní telefony a počítače. Ke hře nepotřebujete vlastně nic kromě několika kuliček. Tady je evidentní, že byste vlastně tenhle box ani nemuseli potřebovat. Tedy především, pokud máte doma kuličky.

kulicnik-03

Na konci pravidel se pak hráči dozví, jakou jinou zábavu si mohou ještě s kuličkami užít. A to je dobře, protože je vždy vhodné mít nějakou další variantu. Některé hry by vás asi napadly, jiné jsou dobrým návrhem a alternativou.

Na trhu je spousta variant, takže si můžete vybrat, jestli chcete sadu hliněných kuliček nebo skleněnky. Oboje navíc ještě v různých barvičkách.

Kuličník je skvělou vzpomínkou na dětství pro starší ročníky, ale především jsou ochutnávkou a návodem, jak by se mohly bavit i dnešní děti. Venku, na vzduchu a ve společnosti dalších kamarádů. Pokud je tedy chcete v tomto podpořit, pak si určitě pořiďte Kuličník. Je krásně zpracovaný a udělá vám radost.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Hravé kroužky na všechny vaše prsty