Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Looterz – když drak není doma, hrdinové mají pré

looterz-01

Bájná jeskyně plná pokladů je vždy strážena nepopsatelnou hrůzou. Jenže i hrozivé příšery nebaví pořád ležet na místě v temnotě. A tak strašidelný drak vystrčil hlavu ze svého doupěte a odletěl kamsi pryč. Jako by na to čekali, hrdinové z nedalekých taveren se vrhli do nitra a začali rabovat zlato a diamanty. Jenže drak se vrátí, tak rychle nacpat kapsy a pryč!

Karetní hra Looterz dává hrdinům nevídanou možnost nahrabat si plné hrsti. Vytvořila ji dvojice autorů Fel Barros a Marco Portugal. Jedná se o horkou novinku pro rok 2016, která vyšla v produkci společnosti Cool Mini or Not. Celé krabičce pak dal finální podobu Ivan Freire. Hru distribuuje v Evropě Esdevium Games.

Malá krabička se zlatým lemováním nabízí vyhlídku na nenadálé zbohatnutí. Jenže jak jsou hrdinové všichni hladoví po zbohatnutí, udělají pro to všechno. Dokonce se i obrátí zády ke svým kamarádům, se kterými ještě před chvílí popíjeli pivo. Základem celé krabičky je šedesátka karet rabovačů, které mají v horních rozích uvedeny hodnoty počtu životů a sílu svého útoku a dole nějakou schopnost. Do povinné výbavy patří také žetony srdíček (životů) a pokladu (mince).

looterz-05

Na začátku partie dostane každý z účastníků startovní sadu raubířů. Na stůl pak hráči položí zamíchaný balíček zbývajících hrdinů čekajících na svoji lupičskou příležitost a také hromádky žetonů srdíček a mincí lupu.

Ve svém tahu má hráč nejdříve šanci si dobrat novou kartu hrdiny nebo jednu ze svých stávajících vyložit před sebe na stůl. Tohoto nově příchozího do jeskyně okamžitě vybaví počtem žetonů srdíček, které odpovídá jeho množství životů.

Poté už je čas začít prozkoumávat jeskyni a hledat poklady. Hráč má v tuto chvíli opět na výběr, tentokrát ze tří akcí. Tou první je přesně to, proč všichni zlatokopové do jeskyně dorazili – budou prozkoumávat každý roh a zákoutí a hledat zlato! K tomu hráči pomohou kostky, kterými hodí (tolika, kolik životů mu zbývá) a jejich výsledky porovná vůči svojí síle. Každá hodnota, která padla nižší nebo stejná, se počítá jako nalezený poklad a s tím i odměna jedné mince pro majitele hrdiny.

looterz-07

Místo toho se může hrdina otočit proti svým soupeřům a zaútočit na ně. Hráč si vybere cíl pro svůj meč, hodí kostkami a každý zásah (číslo nižší nebo rovné síle napadeného) ubere cíli jeden žeton srdíčka. Ve chvíli, kdy hrdina přijde o poslední srdce, jeho karta z partie vypadává. Hráč pak na konci svého kola dostane druhou šanci přidat do týmu nové hrdiny. Na konci kola ale musí dodržet limit tří hrdinů v jeskyni a deseti karet v ruce.

Partie pokračuje návštěvou jednoho hrdiny za druhým. Jedni odchází, druzí přichází, ale všichni přispívají mincemi do kapes hráčů. A ihned ve chvíli, kdy někdo dosáhne předem stanoveného množství mincí (podle počtu účastníků) partie končí právě jeho vítězstvím.

Looterz je napínavou karetní hrou, ve které vám dýchá za krk nejen drak (který se vlastně ve skutečnosti nikdy nevrátí), ale především protivníci. Ti mají spoustu příležitostí, jak úspěšné soupeřovy hrdiny z partie vyřadit a dělat si to navzájem těžší.

looterz-09

Hra je to čistě náhodná a odpočinková. Je to vlastně podobně hloupá zábava, jako stejně stylizovaný Munchkin. Je ale současně ještě výrazně jednodušší a chybí v ní ten výrazný a jedinečný humor vlastní zmíněné sérii. Právě to štěstí v kartách a kostkách potřebné ke sběru pokladů je důvodem, proč nebude tahle hra nějakou vážnou zábavou.

Nejdůležitějším prvkem zábavy není shromažďování zlata, ale snaha zabránit soupeřům v té samé činnosti. Hráči si mohou napadat a vyřazovat hrdiny, ale ti si vyloží v příštím kole nové. Takže vlastně mohou ovlivnit pouze to, že jim zabijí ty silné. Zatím jsme ještě nezdůraznili, že mnohé postavy mají speciální schopnosti. Jejich aktivaci je možné zvolit místo hledání pokladů a útočení na soupeře.

Partie je samozřejmě velmi rychlá, jinak to u takto laděných her ani nejde. Lze ji hrát ve dvou, ale nejlepší je nakonec ve třech, kdy se věci hýbou tak akorát, ale současně je tu i více útoků. Čím víc je hra konfliktní, tím je zábavnější, ovšem ani tak hratelnost nedosáhne nějakých závratných výšin.

looterz-13

Tahle novinka je dalším příkladem toho, jak může být hra přehnané zpracování. Plastové žetonky srdíček a mincí tu vlastně ani nejsou potřeba. Ovšem na druhou stranu je třeba ocenit opravdu pěkné a barvité ilustrace.

Looterz jsou nakonec tak trochu zklamáním. Jedná se o lehkou náhodnou hru, která vlastně hráčům nedává příliš možností ke kontrole a vylepšování svých možností. Místo toho se stanou otroky kostky a útočení na soupeře tu není tak důležité, protože hrdinové jsou zde velmi rychle nahraditelní. Looterz tak jsou fajn fillerem, ale určitě nenahradí ten váš oblíbený.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFel Barros, Marco Portugal
IlustraceIvan Freire, Peter Wocken
VydavatelBlack Monk, BoardM Factory, Broadway Toys LTD, CMON Global Limited, Cool Mini Or Not, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Spaghetti Western Games, Tower Tactic Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
KategorieCard Game, Dice
MechanismyDice Rolling, Take That
RozšířeníLooterz: Promo Pack
Alternativní názvyFoztogatók, Łupieżcy, Saqueadores, ผู้กล้าล่าสมบัติ, 龍宮盜寶 Looterz, 루터즈

Více o hře.

Recenze: Looterz – když drak není doma, hrdinové mají pré
Looterz je hra, která měla několik předpokladů k úspěchu. Krásné zpracování, vtipný námět a lehkou hratelnost. Jenže to do sebe celé zapadlo tak trochu špatně a výsledkem je hra, která není úplně precizní. Navíc je snažení hráčů dost náhodné, takže ani dobrý pocit z kontroly tady nečekejte. Jedinou záchranou tak je rychlá herní doba, kde všechno běží rychle. Pokud tedy chcete takovou hru a vyhovuje vám fantasy téma, pak Looterz může být vaší volbou.
Klady:

+ pěkné barevné ilustrace
+ lehká hratelnost
+ příjemná zábava čas od času
+ rychlá partie
Zápory:

- jen o sbírání zlaťáků bez dalšího cíle
- čistě náhodná hra
- přeprodukovaná
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sneak Peek – tiché tlapky