Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mercado – jak se stát zbohatlíkem

mercado-01

Život smetánky mě vždycky lákal. Jenže jsem nikdy neměl dostatek peněz, abych si mohl dovolit všechen ten luxus. A bez něj nemůžete pořádat žádné dýchánky nebo bály, což je právě jediná cesta do této společnosti. Stačilo nakonec ale vyrazit několik falešných mincí a vyrazit na tržiště. Obchodníci v tom frmolu nemají čas kontrolovat pravost zlaťáků, takže podvod zjistí až večer při přepočítávání tržeb. A to už budu dávno zpět doma se svými novými poklady.

Do společnosti bohatých nás zve oblíbený designér Rüdiger Dorn ve svojí hře Mercado. Ta vznikla v roce 2018 pod hlavičkou společnosti KOSMOS. O to větší překvapení pro nás je, že o necelý rok později držíme lokalizovanou verzi v českém jazyce s logem firmy Piatnik. Ilustrace ke hře připravili ve firmě Fiore GmbH.

mercado-08

Na víku vidíme jednu ze zmiňovaných cenností. Takový pohár, kterým byste chtěli uvítat své vzácné hosty. Ale uvnitř je mnohem veseleji. Všemu vládne menší deska, kterou ale je třeba položit stranou. Každý z účastníků si vybere svůj plátěný pytlík (naplněný startovní sadou mincí různých hodnot), ke kterému před první partií připevní přívěsky odpovídající barvám. Tato volba současně určí hráčskou desku a žeton, který dostanou. A právě kulatý ukazatel je třeba položit na startovní políčko bodovací stupnice. Ve středu stolu vytvoří hráči nabídku destiček zboží složenou z předmětů, okouzlujících vůni a dvojice tržních karet. Nabídku vytvoří také karty privilegií a sadu pečetí.

Ve svém tahu většinou aktivní hráč vylosuje tři mince, které pak přiloží k destičce uprostřed, již by měl zájem pořídit. Při tom umisťuje finance na tu stranu čtvercového dílku, která ukazuje jeho barvu. Tak jsou i napříč koly vždy jasně rozlišené příspěvky jednotlivých účastníků. Jenže mezi kulatými penězi se ukrývají také černé falešné mince. Ty není možné přiložit ke kartám v nabídce, ale místo toho si je hráč musí položit na kartu svojí postavy před sebe.

mercado-03

Jakmile jeden z účastníků u karty nastřádá potřebnou skladbu mincí, může nakoupený předmět získat a takzvaně vyhodnotit. To znamená, že si připíše sadu vítězných bodů podle konkrétní karty. Některé předměty ale partii ovlivňují ještě ostatní hráče. Například tím, že jim mohou poskytnout žeton pečetě (ten umožní vytáhnout na začátku jednoho tahu dvě mince navíc). Především ale jejich schopnosti dovolí zbavit se některých černých mincí a zahodit je mimo hru. U karet okouzlujících vůní nemusí být předem jejich hodnota jistá, ale určí ji náhodné otočení z dobíracího balíčku.

Taková nakoupená karta jde ze hry a její místo ihned zaujme nový obchodník. Šťastný kupující musí svoje mince odložit stranou (na svoji kartu postavy), zatímco všichni ostatní si je mohou nasypat zpět do pytlíku. Postupně tak hráči ztrácí finance ukryté v sáčku a blíží se jim tak nutnost zvolit druhou variantu tahu. Odpočinek výměnou za vrácení všech mincí zpět do váčku.

Pokud si hráči zaplatí, mohou si pořídit také šanci na směnu financí u tržních karet. Ty jsou také jediné, od kterých se penízky ostatních účastníků nevrací ani po vyhodnocení.

mercado-06

Hráči ale tím sbíráním bodů vlastně závodí. Posouvají totiž jako výsledek své figurky po stupnici. A právě její situace může spustit konec partie, jakmile některý z účastníků projde cílovou (a startovní) čárou. To ještě zbývá dohrát jedno kolo, kdy ostatní dostanou šanci předehnat hráče v zisku bodů. Ten, kdo po konci kola má na kontě nejvíce bodů, se stává vítězem.

Mercado je obchodní hrou, kterou od konkurence odlišuje docela výrazně možnost přihazovat na společnou nabídku. Je zřejmé, že o jednotlivé kousky luxusního vybavení bude mít zájem více hráčů a bude tedy potřeba svádět souboj. Kdo jej koupí jako první, ten si ho může ponechat. A oslavit tak nějaké ty vítězné body.

mercado-11

Každý hráč ale přikládá mince, které si náhodně vylosuje z váčku. A ačkoliv mají všichni soupeři na začátku stejnou sestavu pokladů, Jenže štěstí pak rozhoduje o tom, jakou nabídku hráč bude mít v ruce a co tedy může přiložit. Při tom se jednotlivé destičky svými požadavky docela odlišují, takže hráč potřebuje alespoň trochu štěstí.

Je zřejmé, že Mercado nebude hrou vážnou nebo komplexní. Snaží se útočit na jednoduché hry jako je Century: Spice Road nebo Splendor. Bohužel ani jedné ze zmiňovaných nemůže konkurovat, proti nim totiž postrádá vyšší úroveň elegance. Partie nejsou ale zbytečně dlouhé a natištěná půlhodina je pravda.

mercado-17

Zajímavá je novinka ale hlavně mechanismem sáčku a losování z jeho obsahu. Ne proto, že by byl extrémně originální, ale na českém trhu takových her (proti kostkám) je nedostatek.

Destiček k nakupování je dostatek, takže hráči mohou počítat se solidní variabilitou. Je ovšem jasné, že čím více soupeřů se bude tohoto honu na body účastnit, tím delší partie a prodlevy mezi tahy na hráče čekají. A to se k takovéto hře vůbec nehodí. Tady by všechno mělo krásně odsýpat.

Hra má ovšem docela solidní grafiku, která dobře ladí se středověkým  tématem. Jedná se o kreslené ilustrace, které znamenají přehlednou hru a to překvapivě včetně ikon.

mercado-13

Mercado nás jako hra baví. Nesmíte mít ale přehnaná očekávání, protože do partie kromě nevýraznosti tématu zasahuje především náhoda. Losování mincí z váčku prostě nikdy nemůže obsahovat plánování. Mercado je zábavou hlavně díky jednoduchosti a zajímavému boji o každou kartu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRüdiger Dorn
IlustraceFiore GmbH
VydavatelKOSMOS, Piatnik, White Goblin Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieEconomic, Renaissance
MechanismyAction Retrieval, Auction/Bidding, Deck, Bag, and Pool Building, End Game Bonuses, Market, Race
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2018, Mercado: The Cutpurse
RodinaOccupation: Merchant, Theme: Perfume

Více o hře.

Recenze: Mercado – jak se stát zbohatlíkem
Mercado je hra, která umí zaujmout i zklamat. Hodně to vše závisí na tom, co od hry očekáváte. Neměli byste se nechat zlákat slavným jménem autora, protože hra není nic víc, než byste čekali – tedy loterií z uzavřeného počtu uchazečů. Mercado má řadu světlých chvilek, kvůli kterým si od vás určitě zaslouží šanci.
Klady:

+ odpovídající herní doba
+ zajímavý boj o karty
+ losování je zajímavé
+ výborné zpracování
+ boj o každou kartu
Zápory:

- náhoda
- nevýrazné téma
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tvoje tvář má známý hlas