Recenze: Monopoly – bohatý strýček z Ameriky

Desková hra Monopoly je na světě déle než většina hráčů deskových her a prověřil ji již mnohokrát nemilosrdný zub času. Přesto si stále nachází nové a nové fanoušky, a proto je naší příjemnou povinností vás s ní dnes blíže seznámit.

Stejně jako v recenzi na Scrabble se podíváme spíše na to, jak hra Monopoly vznikala a postupně získala dnešní podobu, protože samotný herní systém považujeme za notoricky známý. Přesto si v druhé půlce článku krátce zopakujeme základní herní principy pro případ, že by se mezi čtenáři našel někdo nedotčený touto obchodní strategií.

Ačkoliv ve většině zdrojů naleznete informaci, že původním autorem je muž jménem Charles B. Darrow. Historie Monopolů je ovšem ve skutečnosti mnohem členitější. Začíná už v roce 1903, kdy Elizabeth Maggie přišla s nápadem na hru, kterou nazvala The Landlords Game. Původní smysl jejího díla byla výuka teorie pevné daňové sazby. Hře se dařilo a mezi lety 1921 a 1924 ji autorka lehce upravila a nechala patentovat. Mnoho lidí kopírovalo pravidla a vycházely různé varianty.

Zlom nastal, když se jistá Ruth Hoskinsová přestěhovala do Atlantic City a jednu kopii si vzala s sebou. V průběhu her změnila nic neříkající názvy nemovitostí na názvy ulic domovského města. Přes skupinu lidí, kteří hráli s Ruth Hoskinsovou, se dostala tato verze až k muži jménem Charles Todd.

Teprve zde vstupuje do hry samotný Charles Darrow, jehož manželka se znala s Toddem velmi dobře. Jednou Darrowovi využili pozvání Charlese Todda na večeři, při níž si také zahráli partii Monopolů. Darrow si poté nechal od Todda dodat kopii pravidel a od té doby se s ním už nikdy nesetkal. Začal totiž vyrábět ručně svoje Monopoly, zažádal si o copyright na lehce pozměněná pravidla, přidal barevné proužky k odlišení jednotlivých skupin ulic a vytvořil tak herní desku, na které se hraje dodnes.

Poptávka rostla a během několika měsíců vyrobil a prodal Darrow 1000 kusů, které jsou dnes známy jako edice Darrow White Box. O rok později prodal hru firmě Parker Brothers, které se podařilo od paní Elizabeth Maggie (nyní Philips) odkoupit práva na její patent z roku 1924 a vykoupit i ostatní konkurenci, a tím se stát výhradním prodejcem této klasiky až dodnes.

Na začátku má hráč v kapse 30 tisíc korun a barevnou figurku ve zvolené barvě. Na základě hodu kostkami se pohybuje po čtvercovém hracím plánu a může koupit libovolný objekt, na kterém se zastaví. Jedná se o pražské ulice, v nichž pak může vybírat nájem. Nejdůležitější činností v Monopolech je stavění domů/hotelů v jednotlivých ulicích. Z těch totiž přichází největší příjem, protože v okamžiku, kdy na políčko některý ze soupeřů vstoupí, musí zaplatit předem danou částku.

Kromě políček s ulicemi najdeme na hrací ploše také Pokladnu a Šanci, na nichž hráče potká nějaká náhodná událost v závislosti na vytažené kartě. Obvykle jde o zisk či ztrátu finanční hotovosti. Každé kolo dostane hráč při projití startem finanční injekci 20 tisíc korun.

Může se vám také stát, že za podvodné praktiky půjdete do vězení. Pokud se dostanete do finančních problémů, můžete na svoje pozemky uvalit hypotéku a dostat za ně tak polovinu její finanční hodnoty. Při zastavování však nesmí na ulicích stát žádné domy ani hotely.

Některý z hráčů se musí také ujmout role bankéře, která bývá často nevděčná. Zároveň je to jediná role, která vybízí k nečestnému počínání, protože přesun malého množství bankovek z banky do kapsy, když se nikdo nedívá, není nijak obtížný.

Pokud bychom se zastavili v některém americkém kamenném obchodě s hrami, pravděpodobně bychom našli celou jednu velkou polici věnovanou Monopolům. Jedná se totiž o nejvíce tematicky zpracovávanou deskovku. Najdete tak nejen verzi Monopoly Spiderman, která se prodává i u nás, ale také třeba Star Wars, Simpsonovi, Coca-Cola, Disney/Pixar nebo EU.

V posledních dvou letech však Hasbro rozbouřilo klidnou hladinu pravidel Monopolů, když v roce 2007 vydali Monopoly Electronic Banking obsahující platební kartu, o rok později následovaly karetní Monopoly Deal. Posledním přírůstkem do rodiny z roku 2009 jsou Monopoly City, v nichž stavíte uprostřed hrací plochy dokonce plastické mrakodrapy. Posledním dvěma jmenovaným, jako moderním nástupcům této herní klasiky, bychom se rádi někdy v budoucnu věnovali ve zvláštním článku.

U nás je známá spíše česká varianta Dostihy a sázky, která zdárně zaútočila na české domácnosti před mnoha lety. Protože využívá hned několika zdárně pozměněných pravidel, podíváme se jí na zoubek zase někdy příště.

Monopoly jsou jednou z neustávajících legend mezi deskovými hrami. Snaží se reprezentovat obchodní pojetí světa, s nímž se v reálném životě setkávají lidé denně. Nejvíce ze všeho jsou však úvodem do finančního světa pro dospívající děti, které se naučí hospodařit s penězi, počítat a zároveň i logicky uvažovat. Přes delší herní dobu u soupeření vydrží bez problémů ve snaze nashromáždit co největší majetek. Při jejich ceně jsou však stereotypní herní zážitky velkou překážkou. Starou verzi Monopolů si koupíte už asi jen z nostalgie.

Související odkazy:
Recenze karetní Monopoly Deal

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited), Charles Darrow, Elizabeth J. Magie (Phillips)
IlustraceEdison Girard
Vydavatel(Unknown), Åhlén & Åkerlund, Alga, Altap, ASS Altenburger Spielkarten, Aurimagic, Barnes & Noble, Borras Plana S.A., Brio AB, Brohm-Parker-Spiele, Carlit, Clipper, Damm / Egmont, deSka, Drechsler, Editrice Giochi, Edwards Dunlop And Company Limited, Epoch Co., Ltd., Estrela, Franz Schmidt, Funskool Games, General Mills, Hanayama, Hasbro, Inspiration tv network, JinLiLai, John Sands Pty Ltd, John Waddington Ltd., Joker, Kasco Industries, Klee, Korea Boardgames Co., Ltd., Kuvataide, Leaping Dog, Majora, MB Juegos, MIKA, Miro Company, NeoTroy Games, Nýja leikfangagerðin, The Op, Oy Fenno-Alga Ab, Parker Brothers, Parker Spiele, Remoundo, Schmidt Spiele, Smeets & Schippers, Tilsit, Toltoys, Waddingtons, Winning Moves Games (USA), Winning Solutions (WS Game Company), Zontik Games
Rok vydání1933
Počet hráčů2 - 8
Herní doba180
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(81 voters)
KategorieEconomic, Negotiation
MechanismyAuction/Bidding, Income, Loans, Lose a Turn, Ownership, Player Elimination, Roll / Spin and Move, Set Collection, Stock Holding, Track Movement, Trading
RozšířeníBance!, Beyond Boardwalk and Park Place (fan expansion for Monopoly), Cardopoly, Entrepreneur's Accessory to Monopoly (fan expansion for Monopoly), Game Spice: Monopoly Expansion (fan expansion for Monopoly), Infla: Defla, Mafiopoly, Monopoly Stock Exchange Add-on, Monopoly: Mob Rule Expansion Deck, Socialism: The Game (fan expansion for Monopoly), Super Add-Ons: Monopoly (fan expansion for Monopoly)
RodinaGame: Monopoly (Official), Series: Nostalgia (Hasbro), Brands: Groceries, Cities: Atlantic City (New Jersey, USA), Cities: Reykjavík (Iceland), Country: Poland, Country: Sweden, Country: Switzerland, Promotional: Promo Board Games, Series: Monopoly-Like, Theme: Cereal Games
Alternativní názvyÅlborg på spil, Banco Imobiliário, Banco Imobiliário Brasil, Banco Imobiliário: Luxo, Beuru Mabeul, Cờ Phú Ông, Cờ Tỷ Phú, Deluxe Monopoly, La Gran Capital, Gute Reise Monopoly, Kleppspelet, Matador, Matador De Luxe, Metropoli, Millionaire, Millionær, Monopol, Monopol de Luxe, Monopol De Luxe, Monopoli, Monopoli: Edizione Europea, Monopoli: Nopean sijoittajan kiinteistöpeli, Monopolio, Monopoly (Madrid/Barcelona), Monopoly 60, Monopoly Edición Limitada (caja de madera), Monopoly houten editie, Monopoly Token Madness, Monopoly Θησαυροι της Ελλαδας, Monopoly: 1935 Deluxe, Monopoly: 1935 Retro, Monopoly: 25th Anniversary, Monopoly: 60th Anniversary Edition (1935-1995), Monopoly: 65th Anniversary 1935-2000, Monopoly: 70ste verjaardagseditie, Monopoly: 70th Anniversary Edition, Monopoly: 85th Anniversary Edition, Monopoly: Das berühmte Gesellschaftsspiel, Monopoly: Das berühmte Gesellschaftsspiel, Österreich Ausgabe, Monopoly: Deluxe Anniversary Edition, Monopoly: Edizione Nostalgia, Monopoly: General Mills Collector's Edition, Monopoly: Hið heimsfræga spil um fasteignaviðskipti, Monopoly: Lietuva, Monopoly: Nostalgia Tin BoxEdition, Monopoly: Nostalgia Wooden Box, Monopoly: Premier 70th Anniversary Edition, Monopoly: Replik der deutschen Ausgabe von 1936, Monopoly: Seventieth Anniversary Edition, Monopoly: South African Edition, Monopoly: Standard Tunisian, Monopoly: Swedish, Monopoly: Swiss Edition, Monopoly: Νοσταλγία, Mr. Paploo Millioner, Orkdalspillet, Sandnesspillet, Stavangerspillet, Μονοπώλιο, Монополия, Москва, מונופול, モノポリー, 大富翁/强手棋, 모노폴리, 모노폴리 넘버 원, 모노폴리 클래식

Více o hře.

Recenze: Monopoly – bohatý strýček z Ameriky
Klady:

+ zábava pro celou rodinu
+ klasický zažitý herní systém
+ interakce mezi hráči
+ naučí děti hospodařit s penězi
+ pěkné provedení
Zápory:

- vyšší cena
- velký podíl náhody
- stereotypní hry
- novější verze vám nabídnou víc
2.5
 1. Mám stejný dotaz – kolik se rozdává peněz? Mám stejnou verzi jako je na fotkách – tedy jiné hodnoty bankovek než se vyrábí nyní. Děkuji

 2. Chtěla bych se zeptat, jestli se dá ještě sehnat verze monopoly s hodnotou bankovek od 100 – 50 000? Děkuji

 3. Транспортные услуги по перевозке грузов до 20 тонн – востребованная услуга. Мы готовы предложить большегрузные транспортные средства с водителем на выгодных условия и по низким ценам, с пропусками в Москву. Компания СТТ Логистик имеет свой собственный парк грузовых машин, мы предлагаем услуги:

  – Перевозки открытыми длинномерами по Москве и всей России;
  – Грузоперевозки евро-фурами по низким ценам с задней или боковой и верхней загрузкой;
  – Услуги низкорамного трала для перевозки строительной техники и крупногабаритных грузов;

  Для получения дополнительной информации по грузовым перевозкам и ценам обратитесь к нашим менеджерам за бесплатной консультацией.

  Наши преимущества:
  Возможность заключать договор на транспортные услуги с НДС
  Удобное расположение базы (быстрая подача машины)
  Низкие цены на услуги грузоперевозок

  Посетите наш сайт: https://stt-logist.ru/

  С уважением:
  Имя: Александр
  Телефон: +7 962 366-63-12

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Final Score

Prozkoumávejte dál
Recenze: Pán prstenů Karetní hra – kooperativní dobrodružství ve Středozemi v češtině