Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Monopoly Deal – Monopoly do kapsy

Monopoly jsou známé po celém světě svým nezaměnitelným herním plánem. Napodobily ho desítky jiných her, které těžily z jednoduše měnitelného a upravovatelného principu. Nyní přišla doba, kdy se všechno, co znáte, změní.

Letos je totiž rok 2010, rok, ve kterém slaví Monopoly své neuvěřitelné 75. narozeniny. K tomuto výročí mu nadělili herní designéři z Hasbra spoustu dárků. Prvním z nich je čistě dětská verze Monopolů s názvem Bláznivé bankovky, o kterých si u nás již brzy přečtete.

Až Monopoly Deal se zdají být tím zásadním zlomem v historii, protože poprvé opouští notoricky známou čtvercovou hrací desku, po které se soupeři pohybují v okruzích. Tento krok je moderní, jedná se totiž o miniaturizaci. Nová verze Monopolů se vám vejde klidně do kapsy, protože vše, co vám ke hře stačí, je balíček karet.

Balení je jednoduché. Žádné líbivé figurky, žádné kostky, pouze malá krabička, v niž se skrývá 110 kvalitně zpracovaných karet a návod. Na pultu obchodu může vypadat obyčejně, ale vším se hlásí k rodině Monopolů. Dokonce i strýček Monopoly vám z obalu nabízí novou porci zábavy.

Celá partie se hraje velice jednoduše. Pravidla jsou popsány ve třech krátkých bodech s několika dodatky. Vše je jasné hned od prvního přečtení a není třeba mít předchozí znalost s jakoukoliv verzí deskové hry Monopoly.

Na začátku dostane každý ze soupeřů pětici karet. Každý si může vzít i kartičku obsahující Stručná pravidla, ale v podstatě nejsou tyto pomůcky vůbec třeba. S hrou by mohly mít problémy pouze menší děti a ty si stejně nebudou v drobných písmenkách schopny rychle najít vytouženou odpověď a raději se zeptají. Nic dalšího není třeba – žádnou finanční podporu od banky do začátku nedostanete.

Hru Monopoly Deal vyhraje ten, který jako první získá tři kompletní sady pozemků v různých barvách. K tomu ale povede strastiplná cesta plná akčních karet, peněz a narozenin soupeřů.

Samotné herní kolo nabízí tři činnosti, které můžete postupně provést. Nejdříve si ke svým stávajícím kartám doberete dvě nové ze zamíchaného balíčku. Nyní máte možnost zahrát (vyložit před sebe) až tři libovolné karty, které držíte v ruce. V závislosti na typu karty se pak něco může stát.

Nejjednodušší je to s kartami pozemků. Ty mají štítek se svým jménem podbarvený tak, jak jsme zvyklí z klasických Monopolů a vždy několik karet tvoří kompletní sadu ulic a náměstí. Setkáme se zde se všemi známými názvy z hracího plánu včetně Václavského náměstí. Teprve tím, že kartu vynesete před sebe, vám tato ulice začíná patřit.

Druhý typ představují karty peněz, které na sobě nesou pouze velkou číslici s dvakrát přeškrtnutým M jako monopoláckou měnou. Takové bankovky nemůžete použít, pokud je držíte v ruce, vždy se vám tedy vyplatí je vyložit před sebe na stůl do takzvaného banku.

Třetím, speciálním, typem jsou akční karty, které tvoří jádro celé hry a umožňují všechny transakce a především interakci mezi hráči. Tyto karty nevykládáte před sebe, ale rovnou je zahrajete na odkládací balíček. Jejich efekt popsaný podrobně přímo na kartě je okamžitě vykonán. Jenže akční karty nemusíte nutně použít k útoku na soupeře, můžete si je i ponechat a vyložit před sebe. V takovém případě pozbudou svoje akční schopnosti a stávají se z nich bankovky v hodnotě, uvedené v jejich rohu a lze s nimi normálně platit.

V podstatě můžete celou hrou projít bez zahrání jediné akční karty, protože s trochou štěstí si můžete nalíznout správné pozemky. Ovšem ta pravá zábava spočívá v jejich využívání. V takovém případě budete vybírat nájem za vámi vlastněné ulice, nechat si platit předem dané částky nebo můžete navyšovat hodnotu svých kompletních sad pomocí speciálních karet. Co však je mnohem důležitější je, že můžete brát ostatním hráčům jejich těžce nastřádané pozemky a oddalovat tak konec hry.

Každý z pozemků má na sobě uvedeno hned několik hodnot nájemného v závislosti na tom, kolik pozemků od dané barvy vlastníte. V balíčku najdete také několik pozemkových žolíků, které na sobě nesou hned dvě ulice nebo náměstí a je jen na vás, pro kterou z variant jej využijete.

Výběr nájmu není snadný ani s akčními kartami, protože musíte vlastnit tu správnou. Některé jsou totiž omezeny na konkrétní barvy pozemkových sad, takže se vám je občas vyplatí použít spíše jako bankovky.

I karty pozemků mají svoji hodnotu, takže v případě nouze je můžete odprodat soupeři nebo do banku. Od finančních karet je rozeznáte snadno, protože bankovky jsou otočeny na šířku, zatímco pozemky mají orientaci na výšku.

Je jedno, jestli hrajete ve dvou nebo v maximálním počtu pěti, partie vždy velmi rychle ubíhá a nikdo nemá šanci se začít nudit. Vše se odehrává ve velké rychlosti a vždy se vejdete do časového limitu uvedeného na krabičce – pouhá čtvrthodinka stačí k jejímu dohrání.

Za těch patnáct minut si však užijete všechno, co k Monopolům patří – sběr pozemků, vybírání nájmu, několikeré narozeniny, bankroty a samozřejmě velkolepé vítězství.

Po ukončení hry se budete muset poprat s krabičkou, která je navržena poměrně nešťastně. Vypadá pěkně pověšená na háčku v obchodě, ale svému primárnímu účelu – pohodlnému uskladnění karet – neslouží. Karty se do ní totiž vkládají horní stranou do dvou řad, což je poměrně nepohodlné zvlášť, pokud dovnitř potřebujete složit i návod.

Důležité pro správný zážitek je karty po partii vždy dobře zamíchat, aby nepřicházely hráčům do ruky dvojice karet. Nevidíme zde ani problém v trvanlivosti zábavy, protože zamíchání a hráčská interakce ruší stereotyp. Zvláště v kombinaci s deskovými Monopoly je rozdíl velmi výrazný – hráči nemohou mít svoje jasně oblíbené sady, protože jim prostě nemusí přijít a musí hrát s tím, co dostanou do ruky.

Partie vyžaduje notnou dávku taktiky, ale především štěstí. To je ve hře přítomné na každém kroku, na druhou stranu karty jsou určitě méně vrtkavé nežli neposedné kostky.

Hra Monopoly Deal s naprostou elegancí převádí velké Monopoly do jednoduché a velmi zábavné formy. Jedná se o dobrou zábavu do rodinného kruhu a děti ji opravdu v osmi letech budou bez problémů zvládat. Nová tvář Monopolům prostě sedí a rozhodně nevypadají na pětasedmdesát. Naopak, tohle omlazení dalo stařičké hře tvář veselého dítěte a to bude přesně to, oč se v Hasbru určitě snažili.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKatharine Chapman
VydavatelHasbro, (Unknown), ASS Altenburger Spielkarten, Basic Fun, Inc., Cartamundi, Copag Cards, Funskool Games, Korea Boardgames, Parker Brothers, Singapore Airlines
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(36 voters)
KategorieCard Game, Economic
MechanismyHand Management, Set Collection, Take That
RodinaCities: Atlantic City (New Jersey, USA), Game: Monopoly (Official), Series: Monopoly Derivatives (Official), Series: Shuffle Card Games (Cartamundi / Hasbro), Traditional Card Games: Rummy, Versions & Editions: Card Versions of Non-Card Games
Alternativní názvyMonopoly Deal, Monopoly Deal Airline Edition, Monopoly Deal Gra Karciana, Monopoly Deal Gra w karty, Monopoly Deal Igra s Kartami, Monopoly Deal Il Gioco di Carte, Monopoly Deal Jeu de Cartes, Monopoly Deal Jogo de Cartas, Monopoly Deal Juego de Cartas, Monopoly Deal Kaartspel, Monopoly Deal Kaartspel / Jeu de Cartes, Monopoly Deal Kaartspel/Jeu de Cartes, Monopoly Deal Kartenspiel, Monopoly Deal Kártyajáték, Monopoly Deal Kortspil, Monopoly Deal Korttipeli, Monopoly Deal Paris, Monopoly Deal Permainan Kartu, Monopoly Deal Transformers Card Game, Monopoly Deal Παιχνίδι με Κάρτες, Shuffle: Monopoly Deal, 모노폴리 딜, 모노폴리 딜 카드 게임

Více o hře.

Recenze: Monopoly Deal – Monopoly do kapsy
Klady:

+ nízká cena
+ nový kabát
+ rychlá hrací doba
+ dynamická hra
+ interakce
Zápory:

- krabička
- stále obdoba Monopolů
- podíl náhody
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pošli to dál – tichá pošta na druhou