Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rainbow Friends – krystaly na konci duhy

Všichni to vědí. Tam, kde se dotýká duha země, se ukrývá velký poklad. Jenže nikdo ho nedokáže najít. Kdykoliv se přiblížíte ke konci barevného pruhu světla, nečekaně a tajemně se rozpadne tak, aby nebylo možné vystopovat ji až k místu, kde vzniká. Proč? Protože za jejím vznikem stojí čtveřice duhových přátel, kteří nechtějí být viděni. A tak, jakmile se někdo blíží, duhu jednoduše zmizí.

Na procházku k místu, kde vyrůstá duha, nás zve dětská hra Rainbow Friends, kterou vytvořil designér Erwan Morin. Hru zdobí ilustrace od autorů Zapf a Thomas Moor. Vydává ji firma HABA, která ji oděla do krásného žlutého hávu. A potřeba je pořádně velká krabice, protože uvnitř najdou skládací herní plán, ale také desky s výřezy a vycvakávacími komponentami.

Tím získají mapu Cloudlandie (tedy Mračné země) s řadou různorodých otvorů. S pomocí puzzle zářezů z nich vytvoří celek a položí na rozloženou mapu se stromy a zemí. Kulaté otvory v mracích pak zaplní s pomocí modrých krystalů – položí po jednom do každé díry. Vedle umístí trojici duh, každou stojící na dvou kartonových nožkách.

Každý z hráčů si vybere jednu postavičku, jako svého kamaráda do partie. Podle zvolené barvy dostane také z archů vycvakanou dvojici barevných mraků s kulatými výřezy, jako pozice pro sbírané krystaly. Poté vezme figurku svého kamaráda a postaví jej na libovolný otvor v mracích.

Hráč na tahu hodí kostkou a umístí jeden krystal do každého kulatého otvoru, který barvou kroužku kolem otvoru odpovídá. Pak si vybere jednu ze tří dostupných velikostí duhy a její jeden konec umístí do stejného místa, kde stojí jeho kamarád. Pro druhý konec pak musí najít druhý otvor. To se nutně nemusí vždy podařit. Ale pokud se tak stane, může hráč přesunout pod duze svoji figurku na nové místo a získat tak všechny krystaly.

Když hráč zaplní všech pět pozice ve svém menším mráčku, může si kameny proměnit za jeden velký zlatý krystal. Tak postupně hráči získávají další a další kameny až do chvíle, kdy se někomu podaří zaplnit všechny tři pozice velkého mraku, tedy získat tři zlaté kameny. Takový hráč vítězí.

Rainbow Friends je hrou odhadů. Ne těch počtářských, ale odhadů vzdálenosti pěkně podle oka. Je totiž třeba propojovat místa na plánu s pomocí zahnutých dílků duhy. A ačkoliv se to nezdá, tak odhadnout vše správně v řádech centimetrů někdy nemusí být vůbec snadné.

Hráči si musí už na začátku svého tahu vybrat jednu ze tří velikostí duhy podle toho, kde aktuálně stojí jejich figurka. K tomu je ale potřeba také zvažovat, kde se v dírách v mracích nachází kolik drahých kamenů. Někam se prostě a jednoduše nevyplatí duhu vůbec čarovat. Kameny totiž přibývají náhodně a postupně, takže hráči nikdy neví, kam přesně budou potřebovat svoji duhu nasměrovat.

Současně se ale právě proto jedná také o hru poziční. Někdy je dobré přesunout figurku s duhou třeba i tak, že nic nezískáte, protože se tak přiblížíte drahým kamenům. Ani tou největší duhou totiž nelze dosáhnout přes celý plán.

Všechno je to tak jednoduché, že děti si mohou s duhou hrát už od čtyř let. Jen potřebují dohled rodičů kvůli tomu, že důležitou součástí partie jsou barevné malé kamínky. Je dobře, že věku je uzpůsobena i herní doba, která je bez problémů dokončitelná za patnáct minut.

Pokud by hráli starší zájemci, mohou si snažení ztížit. Nejenže si musí vybírat odhadem dílek duhy, ale musí dopředu označit i díru v mracích, na kterou chtějí duhou a svojí figurkou dosáhnout.

Rainbow Friends je nádherná duhová hra, ve které se děti na duhové skluzavce se svým dřevěným hrdinou přesouvají po plánu a snaží se střádat co největší počet krystalů. Vše je to o odhadu a šikovnosti, protože náhoda jen doplňuje kamínky. Může tak samozřejmě nahrát některému z účastníků, ale obecně se dá konstatovat, že je partie spravedlivá a úspěch závisí hlavně na schopnostech jednotlivých soupeřů. Rainbow Friends nabízí krásné zpracování, dětsky ladnou hratelnost a originální nápad, čímž se z nich stává další parádní dětská hra.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Cars Super Driver – natřete to Bleskovi