Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Noé – připravte se na potopu!

Noe - balení

My v České republice se s vodními živly bohužel potýkáme mnohem častěji, než by nasvědčovala Bible nebo další vyprávění. Déšť ani nemusí trvat 40 dní, aby se koryta řek naplnila a vylila se do lidských obydlí. Tahle recenze tak je věnovaná všem, které zasáhla nejen letošní povodeň, ale i ty další. Snad vás tahle hra i tak pobaví.

Archa je postavena. Houpe se na vlnách, ale její stáje a paluba zeje prázdnotou. Když Bůh mluvil k Noemu, neřekl mu, kde má zvířata hledat. Stavitel chvíli doufal, že přijdou sama, ale už prší několik dní a zatím jedinými obyvateli lodi jsou hloupí špačci, kteří klovou do trupu díru. Netrvalo dlouho a první tvorové vstoupili na záchranné plavidlo.

Ale pak voda vyhnala Noeho i jeho rodinu z ostrova, takže se musel vydat hledat zvířátka jinam. Každou chvilku zastaví u nějakého ostrova a pošle ke břehu malé loďky. Musí je nakládat opatrně, protože zvířata mají různou hmotnost a někteří z nich by dokázali potopit malou loď dřív, než je dopraví do bezpečí..

Noe - připravená hra

Ve hře Noe se dostáváte do role spasitelova syna, který na břehu plní lodě. Ve světě vyšla v roce 2012 pod hlavičkou společnosti Bombyx (původní název zní Noah) a pro kompletní přeložení do češtiny si ji vybrala firma REXHry. Autory hry jsou Bruno Cathala a Ludovic Maublanc, kteří spolu vytvořili například hru Kyklády (Cyclades).

Krabička je kovová podobně jako u dalších karetních her od REXHer, například Timeline (recenze) nebo Pocket Rockets (recenze). Výjimku pak tvoří další hra od Bombyxu a tou je samozřejmě naše oblíbené Takenoko (recenze).

Pod víkem najdeme ukrytá krátká a jednoduchá pravidla, čtyři dílky tvořící dohromady plán ve tvaru desetiúhelníku. Pod ním se ukrývají malé žetony pro sledování získaných bodů, jeden velký kruhový s potrétem Noeho, ale především hromádka karet s obrázky zvířátek a lodí.

Noe - připravená hra

Právě o ně jde v první i poslední řadě. Zatímco lodě budou kotvit u herního plánu u jednoho z pěti mol, jejich nosnost zůstává stejná. Unesou hmotnost 21 tehdejších jednotek váhy, jak značí číslo napsané na závaží.

I zvířátka mají na svých kartách napsanou hmotnost číslem od jedničky do desítky. Barva čísel navíc určuje, jestli se jedná o samečka (růžová) nebo samičku (modrá). Počet kapek udává hodnotu zvířátka a uprostřed horní hrany karty najdete nápovědu ve tvaru dvou šipek naznačující, kde budete nakládat příště.

Protože se jedná o jednoduchou rodinnou hru, nemůže být složitá ani příprava ani pravidla, jak si teď ukážeme. Na začátku partie složíte ústřední herní desku ze čtyř částí koláče. Tím dostanete ostrov s pěti moly, ke kterým zakotví loďky čekající na svůj zvířecí náklad.

Noe - připravená hra

Ke každému dřevěnému nástupišti položíte jednu kartu lodi a na jednu z nich umístíte žeton Noeho. Ze zbylých plavidel vytvoříte dobírací hromádku uprostřed plánu. Lodě začínají vždy také s jedním zvířátkem na palubě, které vyložíte ze zamíchaného balíčku karet. Z něho ale nejdřív musíte v případě partie v menším počtu hráčů odstranit karty se symboly 4+ a 5+.

Každý z hráčů si vybere jeden barevný žeton a položí jej na políčko nula na stupnici obíhající kolem ostrůvku na herním plánu. Pak dostane každý do ruky osm karet. Zbytek balíčku nebude v tomto kole použitý, ale jeho karty využijete na začátku dalšího kola. Teď ale můžete nerozdaná zvířátka odložit stranou, protože nakládání může začít.

Soupeři ve svém tahu mají vždy dvě povinnosti. Ta první je vybrat jednu z karet v ruce a položit ji do lodi, kde se právě nachází figurka Noeho. Pouze tato loď lze nakládat, ostatní mají svoje rampy sklopené a musí na nové obyvatele čekat. Vybrat můžete libovolné zvířátko z těch, které máte v ruce, ale přitom musíte i dodržovat několik základních pravidel.

Noe - rozehraná hra

Tím nejdůležitějším je pohlaví. Na jedné lodi musí být buď samí kluci, nebo samé holky. Pokud byste je chtěli míchat, musíte tak udělat hned na začátku tak, že se karty jednotlivých pohlaví budou střídat. Jakmile začnete klučičí party (= více než jedna karta na lodi), holky už tam pozvat nemůžete a naopak.

Musíte ale také dávat pozor na nosnost lodi, kterou nesmíte zvířátkem přesáhnout. Lodě mají na začátku stanovenou maximální váhu na 21, ale to se může v průběhu partie změnit, třeba s příchodem špačka. Jinak ale platí pravidlo, že můžete poslat jen zvíře, které se do limitu vejde. Pokud špatně čísla sečtete, tak se loď potopí a vy musíte za trest vzít všechny její obyvatele zpět na pevninu a k sobě do ruky.

Naopak v situaci, kdy dosáhnete přesně součtu 21, loď odplouvá s nákladem k arše. A vy za tento úspěch jste také odměnění. Můžete se zbavit nechtěných karet v ruce a dát je soupeřům. Jejich počet je určený pořadím lodi, který odplula. Za první je to jedna karta, za druhou dvě, a tak dále.

Noe - rozehraná hra

Zvířátka jsou pochopitelně společenská a mnohem víc uvítají kamarády ze stejného druhu, jako jsou oni. Vy, jako hráč, za to dostanete druhý tah. Po přesunu žetonu stavitele vyložíte další kartu a znovu přesunete podle pravidel postavičku Noeho, než předáte slovo některému z protivníků.

Jedno kolo hry končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů rozdá všechna svoje zvířátka. Druhou možností je odplutí lodi, kterou už nemůže nahradit žádná nová prázdná ze středu herního plánu. V obou případech je čas spočítat trestné body za karty, které vám zůstaly v ruce. Každá kapka na zvířátku znamená jeden bod, který jste nechtěli získat. Všichni soupeři zaznamenají svůj zisk na ukazateli a může začít další kolo, pro které zamícháte odehrané karty i ty odložené na začátku. Po odehrání třetího kola vítězí ten ze zachránců, který nasbíral nejméně trestných bodů.

Noe je karetní hra, která je na první pohled především krásnou podívanou. Naštěstí jí to ale nezabraňuje v tom, aby kromě povedených ilustrací byla současně i dobrou zábavou. Na takovou malou karetní hru, která vypadá zaměřená převážně na rodiny, děti a začátečníky nabízí překvapivě dostatek možností, jak se vyřádit.

Noe - rozehraná hra

Jednoduchý herní princip neobsahuje žádnou náhodu kromě prvotního rozdělení karet. Se svým stádem musíte pracovat a rozmisťovat jej tak, abyste na konci měli co nejméně kapek nebo uzavřeli kolo. Nejlepší cestou k úspěchu jsou páry, které vám zaručí další tah. Dokonce si tak můžete připravit i kombo dvou nebo tří sad, pokud si umíte správně naplánovat postup. V takové situaci vezmete zcela soupeřům vítr z plachet.

Ale to ještě neznamená, že máte vyhrané. Hráči se mohou zdárně zbavovat karet v ruce, pokud mají správné karty. Jakmile loď odjede, nějakých karet se zbaví a dají je s největší pravděpodobností právě soupeři, který jich má nejméně. Díky tomu je hra plná zajímavých situací. Navíc několik kol znamená, že i když dostanete jednou špatné karty, můžete to napravit v příštím kole.

Noe - karty

Všechno ještě ozvláštňují speciální schopnosti některých zvířat. Oslík se nehýbe, takže Noe bude nakládat i v příštím kole stejnou loď. Žirafa nakukuje soupeřům do karet a špaček klove díry do lodí, které pak mají nižší nosnost. Zábava prostě a jednoduše zaručena.

Jedinou vadou na kráse tak jsou možná až příliš mrňavé žetony, které vás prostě neposlouchají. A pak možná drobná komplikace v podobě omezení pro jednu loď. Zde je snad jediné zaškobrtnutí, které by mohlo dělat hráčům potíže, než jim hra přejde úplně do krve.

Zpracování je opravdu krásné. Od plechové krabičky, přes elegantní plán až po to hlavní. Ilustrace na kartách jsou extrémně roztomilé, zvířátka se liší i podle pohlaví. Ikonky na kartách vám pomáhají v orientaci a pravidla si opravdu stačí přečíst jednou a partii bez problémů zvládnete.

Noe - karty

Noe je zaručeně hrou pro všechny milovníky karetních her, bez ohledu na jejich pokročilost. To ale neznamená, že se nejedná o výzvu. Bitva o nalodění zvířátek se může zvrhnout v regulérní bitvu o každou drobnou chybičku a pozici. Nechte se zaplavit pořádně pozitivními dojmy i vy!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala, Ludovic Maublanc
IlustraceXavier Collette
VydavatelBombyx, Asmodee, Jolly Thinkers, Popcorn Games, REXhry
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(12 voters)
KategorieAnimals, Card Game
MechanismyHand Management
RozšířeníNoah: The Promo Cards
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Religious: Noah and the Ark
Alternativní názvyNoe, Noé, 方舟, 노아

Více o hře.

Recenze: Noé – připravte se na potopu!
Noé je karetní hrou nabízející vám šanci odvézt zvířata do bezpečí archy. S výběrem karty v ruce musíte dobře plánovat, hrát zvířata do párů, aby spolu na palubě vydržely. Přitom současně ovlivňujete i místo, kam se Noe posune příště. Musíte dávat pozor, abyste naložili na loď pouze tolik, kolik unese. Její nosnost se mění s kartou špačka, ale do partie přidávají napětí i další akční karty umožňující kazit ostatním jejich plány. V partii hrajete na trestné body, takže se snažíte jich nasbírat co nejméně - karty mají různé hodnoty podle svojí důležitosti. Jen ty žetony mohly být o trochu větší, aby se s nimi lépe manipulovalo. Noe si vás získá na první pohled svým úžasným zpracováním, ale nezklame ani při hře, protože nabízí dostatek voleb i pro náročnější hráče. Díky tomu je skvělá nejen jako rodinné hra, ale také pro relaxaci po nějaké náročnější partii.. S koupí Noeho prostě nemůžete šlápnout vedle..
Klady:

+ krásné ilustrace
+ taktické možnosti hry
+ hráči se navzájem ovlivňují
+ možnost komb zahráním stejného páru
+ skvělá pro rodinné hraní
+ přitom si ji užijí i pokročilejší hráči
+ perfektní zpracování
Zápory:

- mrňavé žetony
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Airlines Europe – letadýlky po Evropě