Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Papering Duel – plakáty na každou zeď

papering-duel-01

Já to věděl! Bylo mi jasné, že jakmile se přestěhuju, nebude jednoduché všechny moje plakáty prosadit zase na jejich místo. Olga má svoje miláčky a ty by si chtěla také vyvěsit. Je jasné, že v každém pokoji a na každé zdi to bude velký boj.

Tenhle nevídaný papírový boj si pro nás připravil designér Martin Nedergaard Andersen a pojmenoval jej Papering Duel. O její vydání se postarala společnost Mandoo Games, která finální grafickou podobu krabice zadala Agsty Imovi. Hra vychází v roce 2018 a bude představena na veletrhu Spiel 2018 v Essenu.

Z krabice pokryté nejrůznějšími vzory vyjmou hráči základní čtvercový plán o devíti políčkách­, který položí do středu stolu. Stranou pak položí také blokovací kartičku s šesti čtverečky odpovídajícími stylům políček na kartách – tři barvy a tři symboly.

papering-duel-05

Každý z účastníků si zvolí svoji barvu a dostane od ní trojici dřevěných, půlkulatých, žetonů. Zbytek balení představují karty, které jsou částečně (napůl) průhledné. Vždy jsou rozdělené na čtvrtiny a obsahují zajímavé vzory. Polovina jich má obrázky umístěné šikmo a druhá polovina vedle sebe.

Soupeři si vezmou každý pouze balíček s jedním druhem karet, zamíchají jej a položí před sebe. Horní tři karty si vezmou do ruky, jednu z nich každý položí postupně na herní plán, dolní ruku zpět do tří karet a partie je zahájena.

Od té chvíle se hráči střídají na tahu, ve kterém mohou zahrát jednu, dvě nebo tři karty z ruky na plán. Postupně tak překrývají na ploše devět čtverečků, mohou karty natáčet a snažit se tak vytvořit řadu nebo sloupec jedné barvy nebo symbolu. Každou takovou vytvořenou linii si ihned označí pro sebe žetonem na blokovací kartě.

papering-duel-07

Kromě jednoduchého vykládání karet má ale hráč ve svém tahu ještě jeden důležitější úkol – zbavit se linií, které ve svém tahu vytvořil jeho soupeř. Pokud by se mu to nepodařilo a na konci jeho tahu by stále byla řada (sloupec) označená soupeřovým kamenem viditelná, je okamžitě konec veškerého snažení. Majitel řady, která přežila celé jedno kolo, se stává vítězem.

Za každou linii (zde nazývaná styl), kterou ve svém tahu vytvořil, si může dobrat ze své hromádky novou kartu do ruky. Nikdy ale při tom nesmí mít více než tři karty v ruce.

Hráč ale pro vítězství nemusí čekat na chybu soupeře. Může mu jít naproti. Stačí v jednom tahu vytvořit tři různé styly a nikdo mu už v oslavách nezabrání. Naopak porážku si hráč zaviní sám v případě, že nedokáže ve svém přerušit všechny styly soupeře nebo nezvládne vytvořit ani jednu novou řadu nebo sloupec.

papering-duel-09

Papering Duel je jednoduchou karetní hrou, ve které jde v první řadě o překrývání symbolů, které sem před vámi umístil soupeř. I když ono nejde ani tolik o to je schovat, pouze přerušit jeho úspěšné řady a použít symboly a barvy ve svůj prospěch.

V každém tahu se totiž hráč snaží vytvořit s pomocí částečně průhledných karet kombinace barev a tvarů tak, aby byly napříč celým řádkem nebo sloupcem stejné. Tento úspěch si poznačí na samostatné desce a tím současně tuto barvu nebo tvar zablokuje soupeři. Ten jej ve svém tahu nemůže použít, takže musí opravdu jedině překrýt část linie, aby na konci tahu nebyla viditelná.

Právě průhledné karty nejenže posouvají kupředu celkový dojem ze zpracování, ale především nabízí poměrně solidní kontrolu hráčů nad veškerým snažením a taktické možnosti. Protivníci mají každý symboly jinak na kartách rozmístěné, takže musí hrát trochu jinak.

papering-duel-08

Partie jsou tak nějak nenápadně vyrovnané a nikdy nevíte, kdy může dojít ke konci a vítězství soupeře. Může to být v druhém tahu, ale stejně tak se souboj může táhnout klidně i patnáct minut. To je ale pořád moc pěkný čas, který uteče jako nic. Hráči se v celé době baví, protože výměna je velmi rychlá. Těch možností totiž není tolik, aby někdo zbytečně zdržoval a rozmýšlel se nad všemi možnostmi.

V tahu ale nestačí pouze přerušit linie soupeře. Hráči musí karty využívat chytře, protože jinak si nebudou moci dobrat novou kartu z balíčku a tím se připraví o dobrý výběr v následujícím tahu.

papering-duel-12

Papering není vůbec průhledná hra, pouze obsahuje průhledné karty. Jejich využití je ale šikovné a nabízí tak zajímavou herní náplň. Hráči mají pod svojí kontrolou bitvu o vytváření řad, ale musí také odpovídat na snažení soupeře. Díky tomu je duel pěkně konfliktní a situace se v něm neustále přelévá. Pokud tedy hledáte zajímavou hru pro dva, tahle karetka je příjemným počinem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartin Nedergaard Andersen
IlustraceAgsty Im
VydavatelDazzleedu, Mandoo Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 2
Herní doba25
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy, Card Game
MechanismyPattern Building
RodinaComponents: Transparent Elements, Players: Two Player Only Games
Alternativní názvy페이퍼링 듀얼

Více o hře.

Recenze: Papering Duel – plakáty na každou zeď
Papering je efektní duelovka. Velký podíl na prvním dojmu mají pochopitelně průhledné karty, ale náplň jednotlivých tahů jejich povah také dobře využívá. Tři krát tři políčka nabízí dostatek místa na manévrování a tvorbu řad a sloupců. Tahy i partie jsou velmi rychlé a zábava rozhodně nechybí. Papering je nenápadnou hrou o plakátech, která o to víc překvapí svojí elegantní chytrostí.
Klady:

+ průhledné karty
+ rychlá herní doba (nepředvídatelná)
+ hráči musí odpovídat na snažení soupeře
+ napínavá partie (vyhrát může kdokoliv kdykoliv)
Zápory:

- není co vytknout
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Feuer Drachen – lov rubínů s draky