Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pirátské kostky – opice, papoušci a diamanty

Pirátské kostky - balení

Ačkoliv to není až tak známý fakt, piráti mají velice rádi kostky. Třeba když se mají rozhodnout, jestli hodit zajatce žralokům nebo si ho nechat ještě chvilku v podpalubí, neradi přemýšlí. Místo toho je lepší vzít kostky a hodit s nimi. Pro tyto účely měla každá loď speciálně vyráběnou sadu pirátských kostek, které na sobě obsahovaly znaky všeobecně spojované s piráty – papouška, minci, ale především lebku se zkříženými hnáty..

Jedna taková sada kostek utekla z lodi a dostala se zcela nečekaně k pobřeží Izraele, kde čekala několik století, než řasami zarostlou dřevěnou krabičku objevil Haim Shafir. Stalo se tak poměrně nedávno, protože právě tento nález motivoval tvůrce oblíbených dětských her v roce 2012 k přípravě a vydání nového kousku.

Stalo se tak pod hlavičkou firmy Amigo Spiele, kde vydal už svoje dřívější nápady – například Cink (recenze).. Tuhle novinku nazval Το νησί των πειρατών a v domácí němčině firmy Amigo pak Piraten kapern. Ilustracemi ji doprovodil Jose Pardo. A trvalo jen pár měsíců, než si piráti našli vodními toky cestu až k nám do České republiky, do náručí společnosti Albi. Název zůstal zachovaný a tak jsou to, jak jinak, Pirátské kostky.

Pirátské kostky - připravená hra

Tahle nová hříčka s obalem v barvě mořské modři je kombinací kostkové a karetní hry. Balení je stejné, jako jsme zvyklí u podobných her. Jednoduchá krabička na dva balíčky karet vedle sebe. Tentokrát je ale pouze jedna polovina využitá kartami, zatímco v druhé leží osm kostek.

Mezi lístky karet pak najdete ještě tučnou brožurku pro zapisování skóre se čtrnácti řádky pro stejný počet kol a také pěticí sloupečků pro zúčastněné hráče. Samotným kartám pak vévodí obrázek a pouze na některých dalších najdete třeba i nějaký ten symbol (lebku či korzárské meče) a číslici v podobě bodové odměny. Výjimku tvoří pětice nápovědních karet pro hráče.

A co kostky? Celá osmička je stejná a je potištěná šesti znaky, které se nebudou smazávat, protože jsou do ní vylisované a teprve pak mají na sobě nanesenou barvu. Symboly jsou od sebe jasně odlišitelné barvou i tvarem – jsou zde modré diamanty, žluté mince zlata, zelený papoušek, šedé meče, hnědá opice a černý symbol pirátů – lebka se zkříženými hnáty.

Pirátské kostky - rozehraná hra

Je tedy jasné, že na hození kteréhokoliv ze symbolů budete mít v podstatě stejnou šanci. Celý obsah na jeho pouti doprovází také dvojice pravidel – v češtině a slovenštině. Jsou krátká, stručná a většinu z jejich prostoru zabírá popis pravidel pro jednotlivé speciální karty. Ale ty jsou teprve až rozšířením standardního herního principu.

Ten si bere klasické kostkové sbírání sad a rozšiřuje jej o princip „nemohu přestat“, se kterým máme poslední dobou čest opravdu velmi často. Tentokrát ale naštěstí je velice chytře zakomponovaný do ostatních částí zábavy, neruší a nebudeme jej tak kritizovat jako slabou část hry.
Na začátku partie si hráči každý vezmou a položí před sebe jednu nápovědní kartičku. Na ní jsou napsané počet stejných symbolů v sadě a odměna za takový nález. Krom toho můžete získat body také za diamanty a mince.

Žádné jiné karty ani kostky nemají svého majitele. Místo toho je položíte doprostřed stolu. Balíček karet pochopitelně nezapomeňte zamíchat. Do poznámkového bločku nadepíšete jména nebo symboly označující jednotlivé soupeře a souboj může začít.

Pirátské kostky - rozehraná hra

Soupeři se střídají na tahu, přičemž každý z nich má kostky jen a jen pro sebe. Než ale začne s házením, nejdříve musí otočit horní kartu z hromádky. Ta určí speciální pravidla pro jeho hod. Někdy mohou být nepříjemná, jindy potěšující. O jejich vlivu si povíme až za chvilku, ale nejdříve se posuneme k samotnému házení.

Jak už jsme zmínili, hráči se snaží na kostkách naházet co nejvíc stejných symbolů. Teoreticky je vůbec nic neomezuje v počtu hodů. Mohou libovolně přehazovat výsledky na kostkách, odkládat je stranou a snažit se k nim nasbírat další shodné symboly. Zkušení čtenáři očekávají nějaké ALE a tady je. Na kostkách vám dohromady nesmí padnout tři lebky. V takové chvíli okamžitě váš tah končí a veškeré nashromážděné body propadávají.

Čím víc kostek od jednoho symbolu se vám podaří získat, tím víc bodů dostanete. Navíc ale za každou hozenou minci nebo diamant máte jistých 100 bodů. Tuto hodnotu pak lze kombinovat i s počtem mincí nebo diamantů.

Pirátské kostky - rozehraná hra

Jak ale odkládáte kostky stranou a padají vám lebky, stoupá i riziko, že se vám objeví ta třetí. Lebky jako jediné nesmíte přehazovat a jakmile na kostce tento symbol padne, je tato kostka pro vás v daném tahu ztracená. Za dobrý tah považujeme hodnotu 500 bodů, velmi dobrý je přes 1000, a když se vám podaří nasbírat víc než 1500 bodů, pak je to opravdu výjimečně povedená hra.

Partie končí ve chvíli, kdy některý z hráčů dokáže v součtu nastřádat celkem 6000 bodů. Na bločku doporučujeme dělat čas od času mezisoučty, abyste věděli, že se konec partie blíží. Jakmile někdo dosáhne cílovou čáru v bodech, ostatní mají ještě jeden pokus na to soupeře předhonit. Pak souboj končí vítězem toho, kdo získal nejvíce bodů.

Pirátské kostky mají v podstatě velice jednoduchý princip, kterému přidávají na napětí symboly lebky se zkříženými hnáty na jedné straně každé kostky. Nikdy tak nevíte, co si na vás zrovna štěstí v tom daném tahu připraví, někdy třeba hned na první pokus padnou tři a vy se můžete rozloučit s jakýmikoliv sny o dalším rozšíření svého konta.

Pirátské kostky - karty

Ve hře za vás velice často rozhoduje náhoda. Přitom ale současně závisí hodně na tom, jak dobře se dokážete držet při zemi. Když nebudete riskovat, i zisk pár stovek bodů potěší víc, než další nula. Nebo dokonce mínus.

Cože? Jak můžete zaznamenat záporné skóre? Tady do hry přichází konečně zmiňované karty, z nichž si každý hráč vždy jednu otočí na začátku svého tahu. Mohou vám sice přinést radost v podobě bonusové mince nebo diamantu, které se vám přičtou k výsledku, nebo dokonce zdvojnásobení získané částky na konci kola. Mnohem častěji vám ale představí překážku. Tou základní je nějaká ta bonusová lebka do začátku.

Mnohem záludnější jsou ale nepřátelské pirátské veslice, které můžete na otevřeném moři potkat při lovu pokladů. Taková bárka vyžaduje vždy několik pirátských šavlí k poražení. Odměnou vám ale bude přiměřený bonusový bodový zisk. Jenže velmi často se vám stane, že se taková bitva nepovede. A to znamená, že se hráči stejný počet bodů z jeho skóre odečte!

Pirátské kostky - kostky

Zatím se hráči na sebe navzájem jen koukají, mohou se povzbuzovat nebo naopak kritizovat, ale s výkonem soupeřů nic nenadělají. Je tu ale jedna výjimka. Když vám padne hned na první hod rovnou čtveřice (nebo dokonce víc) pirátských vlajek, nekončíte. Místo toho se ocitáte na Ostrově lebek. Tady sbíráte dalšími hody už jen lebky a ostatní symboly vás nezajímají. Kdykoliv můžete skončit a za každou lebku, kterou jste nastřádali, se soupeřům odečte sto bodů z jejich skóre..

Pirátské kostky by byly jen další obyčejná kostková hra, kdyby dojem nezměnily karty. Ty z ní dělají krásně variabilní a napínavou hru plnou zvratů. I když někdo má hodně bodů, neznamená to, že je nedostižný. Může o nějaké přijít nebo naopak další hráč může získat jednou hrou vysoké skóre, třeba i přes 2000 bodů.

V teoretické rovině se pohybuje šance, že některý z hráčů dokáže vyhrát jedním opravdu dobře hozeným kolem. Ačkoliv se nám to nestalo a každá partie trvala alespoň 10 minut, dokážeme si představit, že to ostatním hru neznechutí. Místo toho se s novým elánem pustí do odvety a snahy předvést něco podobného také.

Pirátské kostky - karty

Nepřítelem některých hráčů je náhoda a ta je tu na každém kroku. A protože nerozlučně patří právě k takovéto formě rodinné relaxační zábavy, tak určitě její přítomnost není na škodu. A to přesto, že některé hráče prostě odradí. Mnohem více jich ale přiláká.

Jen je občas hra hodně nespravedlivá. Teď se znovu vracíme ke kartám, které někomu pomohou a jiného srazí na kolena. Mluvíme o kartách s lebkami a dvojitým ziskem bodů, které mohou mít za následek velkou výhodu pro některého z hráčů. Karty ale současně mají velkou zásluhu na tom, že každá partie je trochu jiná, jak se vám budou do cesty stavět jiné obrázky na kartách.

Pirátské kostky jsou postavené na velice jednoduchém principu, který každému vysvětlíte několika větami. Skvěle se hodí do každého batohu a rodiny, kde mají rádi kostky. A ruku na srdce – které dítě nemá? S Pirátskými kostkami je opravdu zábava, pokud vám nevadí jen taková lehká letní hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHaim Shafir
IlustraceMario Barbati, Rafael José Pardo Macías, Jose Pedro
Vydavatel999 Games, AMIGO, Gigamic, Giochi Uniti, Kaissa Chess & Games, Kikigagne?, Mercurio, Shafir Games (המשחקים של חיים שפיר)
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(11 voters)
KategorieCard Game, Dice, Pirates
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck, Re-rolling and Locking, Set Collection
RozšířeníPiraten kapern: Sonderkarten
RodinaComponents: Dice with Icons, Digital Implementations: Board Game Arena, Game: Farkle, Series: AMIGO dice games in box, Theme: Pirates, Traditional Dice Games: Dice 10,000 games
Alternativní názvy1000 Bommen & Granaten!, Dés Pirates, Fortune, Isla Calavera, Mille Sabords!, Pirati!, Pirátské kostky, Το νησί των πειρατών, אוצרות או צרות

Více o hře.

Recenze: Pirátské kostky – opice, papoušci a diamanty
Pirátské kostky jsou jednoduchou kostkovou hrou, ve které bojujete proti nepřátelským šestihranným potvůrkám a jejich zlovůli. Snažíte se nasbírat sady stejných symbolů, za které dostáváte odměny, stejně jako za nalezené mince a diamanty (také obrázky na kostkách). Ve vašem boji vám mohou pomáhat náhodně otáčené karty, které jsou jedinečné pro každého hráče, ale také vám velice často budou škodit. Tím ale také výrazně ovlivňují šance hráčů a podporují závislost hry na štěstí. Přitom si ale hra stále zachovává zábavnost a jednoduchými pravidly moc dobře a nenáročně pobaví.
Klady:

+ jednoduchý princip zkombinovaný s kostkami
+ partie trvá dost dlouho, aby každý měl šanci
+ sběr nejen stejných symbolů, ale i některých okamžitých hodnot (peníze, diamanty)
+ pěkné zpracování
+ lehká zábava pro všechny
Zápory:

- až příliš náhody znásobují právě jinak zajímavé karty
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Legacy – Gears of Time – kola osudu se otáčí