Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Příběhy pro maminku – Bimbuli Krkouni přinášejí hru pro mláďata

Příběhy pro maminku - balení

Jmenujeme se Krkouni a pocházíme z planety Bimbuli. Vypadáme trochu jako vaše veverky, králíci, žáby a podobná zvířata a naše řeč se v ničem nepodobá té vaší. Pro mnohé zní jen jako obyčejné neslušné krkání. Ve skutečnosti se ale tímto způsobem opravdu dorozumíváme, takže pokud potkáte krkající veverku, nejspíš vám chce něco říct. Ale pozor, někteří Krkouni jsou strašně upovídaní!

Na naší planetě je zvykem, že děti uspávají rodiče. Rozhodli jsme se, že tento zvyk ukážeme i dětem na Zemi. Proto jsme připravili ve spolupráci s českou firmou DinoToys hru s názvem Příběhy pro maminku. On to vlastně může být i tatínek, ale maminka je podle našich zkušeností lepší posluchačka, proto jsme vybrali do názvu právě ji.

V továrně firmy DinoToys v Mnichově Hradišti se tak zase jednou v roce 2013 rozjely tiskárny na novou hru s poselstvím. Její grafiku si vzali ještě předtím na starost ve studiu Angel Art, kde krkouny pořádně nakreslili, aby vypadali jako ve skutečnosti.

Příběhy pro maminku - rozehraná hra

Krabička není nijak velká, na jejím obalu najdete nejen zařazení jako Hra pro mláďata (od čtyř let), ale také se dozvíte, že je to naučná hra. Nepochybujte pak ani o tom, že se celý výtvor tiskne a dokončuje přímo v České republice. Holčička v pyžamu s maňásky na rukou říká Vyprávěj mi pohádku.

Co vás určitě potěší je roučko v její horní části. Díky tomu si můžete hru vzít s sebou jako kufřík. Ale poté, co se podíváte dovnitř, zjistíte, že to vlastně ani nebude potřeba. Příběhy pro maminku se skládají z malé brožurky pravidel, balíčku mrňavých karet a šesti tenkých herních plánů s prostředím.

Tyto tenké, podlouhlé karty jsou ze zadní strany nerozeznatelné, ale jejich ilustrace vás zavedou do jeskyně plné netopýrů, pod zem nebo do vesmíru. Pohádky se přece mohou odehrávat všude a záleží jen na vypravěčově fantazii.

Příběhy pro maminku - rozehraná hra

Šestatřicet karet s obrázky pak obsahuje nejen dvanáct postaviček, které mohou v příbězích vystupovat (od žirafího krkouna Bláži, přes krávu Bůču až po Šutráčka a jeho věrného kamaráda Zoubka), ale také tucet obrázků vyjadřujících náladu a zbývajících dvanáct kreseb nejrůznějších předmětů. Skupinky karet od sebe rychle poznáte podle zadní strany.

Na začátku hry, které se může účastnit jeden a více vypravěčů a libovolný počet posluchačů, rozložíte na stůl zamíchané destičky s prostředím. Položíte je ale obrázkem dolů, abyste nevěděli, které místo na vás čeká. Tři balíčky pak prostě vezmete, zamícháte a položíte vedle prostředí.

Kdokoliv se pouští do vyprávění, musí si nejdříve vzít po jedné kartě od prostředí, postavu, její náladu a předmět. Jakmile máte odhalené tyto čtyři části příběhu, je pouze na hráči, jak je propojí a co všechno vytvoří za svět okolo. Jediným omezením zůstává, že v příběhu musí být zahrnuté všechny čtyři obrázky. A to je vlastně všechno. Hra má jasného vítěze – všechny, kteří si vyprávění a poslouchání užili.

Příběhy pro maminku - karty

Příběhy pro maminku jsou jednoduchým spojováním několika obrázků v rámci jednoho prostředí. Co se vlastně ve skutečnosti stane, zůstává pouze na fantazii vyprávějícího dítěte. Příběh nemusí nutně dávat jasný smysl, důležité je, že děti tvoří věty a snaží se z obrázků vyčíst nějaké dobrodružství. Nezáleží na tom, jestli bude mít větu, dvě nebo to bude vyprávění na pět minut.

Vyprávěcí hry získávají na popularitě. Stačí trochu témat, které vás vybídnou a poskytnou námět, o kterém můžete povídat. Využití karet se meze nekladou. Lze je použít jako výběr pohádky před spaním nebo pro pobavení hloučku dětí. Děti se mohou ve vyprávění střídat s různými kartami, všechny říct svoji verzi otočeného příběhu nebo na sebe navazovat a vytvořit tak nějaké velkolepé dobrodružství.

Kombinací karet je díky čtyřem balíčkům dostatek. Šest prostředí zabaví malé vypravěče na dlouho, protože jejich příběh nemusí odpovídat jen místu, které najdou na obrázku. Jen by měli postavičku poslat do lesa nebo pod vodu.

Příběhy pro maminku - karty

Škoda, že emocí je ve skutečnosti pouze šest – od každé z nich najdete v balíčku rovnou dvě karty. Přitom mohly být určitě odlišné, třeba i za cenu jejich slovního pojmenování přímo na kartách. I předměty mohly být méně výjimečné a víc univerzální, protože třeba takový dětský kočárek v kosmu nebo lehátko se slunečníkem pod vodou není úplně to pravé. Někdy pak dělá dětem potíže vymyslet správný příběh, který by všechny tyto obrázky využil.

Co si rozhodně zaslouží uznání je zpracování hry. Krabice je sice větší, než by bylo nutné, ale ilustrace jsou nádherné. Mluvíme především o prostředí a postavičkách hrdinů, které jsou opravdu výjimečné a přirostou všem prckům k srdci.

Příběhy pro maminku jsou balíčkem, který v dětech probudí fantazii. Pomůže jim vylepšit vyjadřování, tvorbu vět a podnítí jejich zvídavost. Každé dobrodružství je jiné, ale přitom mají všechno pouze pod svojí kontrolou. Krkouni jsou pro vaše děti skvělými kamarády.

Recenze: Příběhy pro maminku – Bimbuli Krkouni přinášejí hru pro mláďata
Příběhy pro maminku jsou jednou z nejlepších vyprávěcích her, které jsme zatím testovali. A není to zásluha pouze krásné kreslené pohádkové grafiky, ale také velké variability. Dostatek prostředí, karet a postav, které v příbězích vystupují zaručují, že se dětem nebudou příběhy ani po mnoha hrách opakovat. Hra výborně trénuje vyprávění a schopnost spojit několik prvků do jednoho příběhu. Tvoří tak skvělý odrazový můstek pro ty úplně nejlepší, kterým stačí obrázky bez psaného slova. Pokud hledáte jednoduchý způsob, jak motivovat vaše dítě k povídání a zapojení fantazie, pak se jedná opravdu o dobrou volbu..
Klady:

+ moc povedené ilustrace
+ náhodný výběr karet zaručuje hodně různých příběhů
+ výborné pro trénink vyprávění pro menší děti
+ tři karty pro každý příběh
Zápory:

- nic, pokud bereme v úvahu cílovou skupinu nejmenších hráčů
- tenká krabička
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Labyrint – bláznivé bludiště