Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Princezny Babidi Bum – popelčin sen

Babidi Bum - balení

Už jen pět minut zbývá do půlnoci. Dvanáctým odbitím končí všechna naděje. Všichni diváci napětím zatajují dech, když Popelka vstoupí zpět do sálu. Princ ji drží za ruku a za nimi se hrne proud veselých zvířátek. Nic z toho by nedopadlo takto dobře, kdyby nebylo jejich pomoci a především odvážných myšek. Všichni do jednoho oslavují, protože konečně bude svatba..

Takový krásný konec možná čeká i na vás, ale k tomu potřebujete nejdřív vyhrát. Znáte zaklínadlo? Bibbidi Bobbidi Boo! Bez něho nevede cesta dál ani v deskové hře Babidi Bum od společnosti Trefl, která přichází na vánoční trh pro rok 2013. Autora samotné hry se sice nedozvíme, ale víme moc dobře, že ilustrace pochází z dílny studia Disney, odkud kreslená Popelka před mnoha lety vyšla. A přece se dozvíme ještě jedno jméno – Grzegorz Traczykowski, který vytvořil návrh herního plánu.

Už samotná krabice vás překvapí. Ne ilustrací princezny čekající na schodech a dobré víly kouzlící název hry, ale tím, jak je krabice pevná. Jako by měla být tentokrát opravdu po vrch narovnaná nějakými komponentami. Už brzy zjistíte, že to nebude tak jednoduché, protože spousta dílků teprve čeká a vycvakání a zkompletování.

Babidi Bum - připravená hra

V krabici tak najdete tři archy plné různě tvarovaných barevných dílků, ale také pomocné tvrdé papíry, které vám při skládání hry pomohou. Kdybyste ale nevěděli co se vším tím materiálem dělat, v brožurce pravidel zjistíte na celých osmi stránkách, jak sestavit celou hru tak, aby představovala princův palác a jeho okolí.

Získáte tak opravdu pozoruhodné díly. Tím nejzajímavějším jsou hodiny na věži s pohyblivou ručičkou, která vám bude odměřovat čas zbývající do půlnoci. K ní pak vede krásný krajkami lemovaný most, po kterém naši milenci už brzy přejdou spolu. Ale pouze pokud se vám všechny úkoly podaří dokončit včas. Kromě hodin se bude velká část hry odehrávat na herním plánu s dlouhou cestou vinoucí se kolem dokola.

Na samotné hráče čekají figurky myšek se stojánky, ale je tu ještě puzzle ve tvaru srdíčka, modrá kostka a především pět kuliček. Ale to pořád není všechno, protože na hráče čekají ještě kulaté žetony předmětů, které potřebuje princ s Popelkou k tomu, aby k sobě našli cestu. A nechybí ani magický písek v podobě průhledných malých kuliček, který zde bude mít velkou roli.

Babidi Bum - připravená hra

Na začátku partie vás čeká především sestavení celého herního plánu podle obrázku v pravidlech. Jeho součástí bude dokonce i krabice, ke které je připojený další kulatá část. Většinu skládání naštěstí je třeba udělat pouze jedenkrát a v příštích hrách budete mít všechno připraveno mnohem rychleji. Vedle plánu položíte hromádky předmětů, na hodinách nastavíte poledne. Na všechno máte přesně dvanáct hodin, než odbije půlnoc. Do středu plánu položíte zamíchaný balíček karet a do hradního příkopu pod mostem položíte pět kuliček a zasypete je magickým pískem.

Hráči si pak rozeberou každý jednu postavičku myšky pomocnice a postaví ji na startovní políčko, odkud hned vyrazí prvním hodem kostkou vpřed. Jejich úkolem je nasbírat získat kočár, střevíce, koně, šaty a kočího. Bez nich se nikdy nedostanete na ples včas.

Soupeři se v pohybu střídají a jak krouží po herním plánu, objevují nejrůznější překážky. Mohou tak často čekat jedno kolo, popojít dopředu či dozadu. Políčko hodná Popelka s nakresleným střevícem znamená, že musíte splnit nějaký úkol nebo odpovědět na otázku, jinak příští kolo nebudete hrát.

Babidi Bum - rozehraná hra

Ale ve hře jsou především dvě důležitá políčka, která musíte navštívit ve správném pořadí – Popel a hrách a druhé je Kouzla pro Popelku. V prvním je váš úkol jasný – musíte mezi magickým pískem najít všech sedm magických kuliček a to dříve, než váš soupeř napočítá do dvanácti. Pokud se vám to podaří, můžete v příštím kole začít kouzlit.

To je nejzajímavějším úkolem celé hry. Možná jste si toho nevšimli, ale na vnitřní straně víka hry jsou nakreslené všechny postavy pohádky (dokonce i macecha, zlý kocour a prohnaná sestra) a u každé z nich je malý otvor. Úkolem hráče je vhodit do víka kuličky a natáčením je dostat do správného místa. Jakmile ale zapadnou do nějakého otvoru, musí tam už zůstat. Pokud se vám podaří umístit kuličku k některému z obrázku ze žetonu, podařilo se vám tuto věc vykouzlit.

Na konci každého kola, když měli všichni hráči možnost posunout svojí figurkou, na hodinách uteče hodina času. Na znamení toho posunou společně hráči ručičku o jednu hodinu vpřed. Některému z nich se musí podařit vykouzlit všechny potřebné věci a dostat se tak do cíle, kde čeká princ. Tento hráč se stává vítězem. Pokud hráči nestihnou v časovém limitu nasbírat potřebné žetony, prohráli. Naštěstí mají ale ještě jednu šanci, jak to napravit.

Babidi Bum - rozehraná hra

Babidi Bum je krásně zpracovaná pohádková hra pro děti, kterou si na první pohled zamilují především děvčata. Může za to překrásné prostorové zpracování. Všechno tu vypadá tak opravdově – máte zde věž s hodinami, schody i nádvoří před palácem.

Úkol samotný je jednoduchý a s trochou šikovnosti jej v časovém limitu splníte. Proti může být možná jen kostka. Právě štěstí tu hraje stále hlavní roli, protože se jedná o dětskou hru. Díky tomu figurkami budeme pohybovat na základě výsledku hodu a teprve podle toho uvidíme, co nás zrovna čeká za činnost.

Otázky obvykle vyžadují znalost pohádky, což pro děti obvykle není problém. A když neumí odpovědět správně, stane se jen to, že přijdou o jeden tah. Těch je ale celkem jen dvanáct (pokud se vám nepodaří oddálit čas za pomoci kmotřičky čarodějky). Lovení kuliček v písku je legrace, jen nám mrňavé průhledné kuličky písku (o průměru cca 2 milimetry) dělají starosti ve spojení s dětmi.

Babidi Bum - detail herního plánu

Ovšem vylovené kuličky jsou pouze prvním krokem k úspěchu. Tou největší zábavou je samotné kouzlení, které využívá originální nápad. Úspěch kouzla záleží pouze na šikovnosti dítěte a počtem kuliček můžete snadno nastavit obtížnost. Ve hře jich je celkem sedm, takže vám zůstanou pouze dvě díry nezakryté. Díky tomu jsou kouzla možná až příliš jednoduché i pro ty nejmenší. Doporučujeme jejich počet snížit na pět.

Většina políček na plánu opakuje už velmi dobře známé aktivity. To je možná trochu škoda, protože nutí děti zapamatovat si celkem devět různých symbolů. Každý má jiný význam. Přitom stačilo nechat některá políčka prázdná. Takto hra při hraní působí možná až překombinovaně.

Provedení hry je naprosto ukázkové a celé dílo si získá vaše sympatie, jakmile jej uvidíte na stole rozložené. Jenže pak budete chtít hru sbalit a zjistíte zásadní problém – sestavená věž se nevejde do krabice. Tu jednoduše nemáte šanci zavřít. Na výběr tak zůstávají dvě možnosti – buď hru skladovat v pootevřené krabici a riskovat její zničení nebo pokaždé věž rozebírat, což není jen pomalé, ale opotřebovává spoje jednotlivých dílků. Je to obrovská škoda, protože jinak je Babidi Bum opravdu překrásnou podívanou.

Babidi Bum - figurky

Babidi Bum vás postaví do role Popelčiných pomocníků, kteří se ji snaží dostat na ples včas. Musíte vykouzlit všechny důležité předměty a právě čarování vás bude určitě bavit, protože zahrnuje legrácky s kuličkami. Celkově je hra osvěžující zábavou pro děti, ale bohužel ji složenou neuklidíte zpět do krabice. Nebýt toho, mohl být výlet za Popelkou ještě lepší a možná dokonce ukázkovou jednoduchou dětskou hrou.

Recenze: Princezny Babidi Bum – popelčin sen
Princezny: Babidi Bum je pěknou hrou pro všechny malé princezny, která má krásné 3D zpracování. Současně se netočí celá jen kolech chození po herním plánu, ale přidává i mezihry, které jsou zábavné. Písek tu představují malé bílé kuličky, které se ale snadno poztrácí a vypadají trochu jako bonbóny. K jinak preciznímu 3D zpracování se ale váže i jedna negativní připomínka - zkompletovaná hra se nevejde zpět do krabice. To je velká škoda, protože díky tomu je náchylná k poškození. Pokud ale budete na Babidi Bum dávat pozor, pak je to výborná zábava pro malá děvčata.
Klady:

+ velmi zajímavé 3D zpracování
+ mezihra s chytáním kuliček
+ jednoduchá pravidla
+ jako stvořené pro malé princezny
Zápory:

- po složení se nevejde do krabice
Prozkoumávejte dál
Recenze: Wizard Kings – vítejte na fantasy bojišti