Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Quercetti Fanta Memo Beruška

Možná jste to ještě neslyšeli, ale berušky mají skvělou paměť. Mají totiž na zádech magické černé puntíky, do kterých si umí ukládat vzpomínky. Proto se s nimi nedají prakticky hrát paměťové hry a nejsou zrovna vítaným hostem na nějakých vědomostních párty.

Ale jako průvodci v paměťové hře pro děti jsou skvělé. Právě berušky si zvolili jako hlavní maskoty hry Fanta Memo v Italské firmě Quercetti, která s tímto tématem připravila svoji novou chytrou hru. Zábava se dostává i na český trh zásluhou firmy Pygmalino.

Čtvercová krabička má rozměr, který přesně kopíruje plastový herní plán. Ten tvoří plastová mřížka s šestnácti políčky a zářezy, do kterých lze velmi přesně připevnit jeden z listů s obrázky. Těch je v krabici rovnou šest a jsou oboustranné. Na každé stránce je osm obrázků, každý se zde dvakrát opakuje.

Hráči v přípravě partie jednoduše překryjí všech šestnáct políček plastovými beruškami a poté vloží do rámečku zvolený list s obrázky. Nyní je na čase, aby se ve stylu klasického pexesa střídali na tahu a snažili se odhalit dvojici stejných obrázků. Mají k tomu vždy v tahu možnost odkrýt dvojici obrázků pod bříškem berušky. Za odměnu si tyto puntíkaté berušky vezmou k sobě. Na tahu se děti střídají až do momentu, kdy jsou všechny berušky u svých majitelů.

Co se nám líbí asi nejvíc je možnost hraní s novou úrovní paměti. Hráči se na začátku mohou všichni zadívat na společný plán dřív, než ho překryjí beruškami. Tím si mohou všichni zkusit zapamatovat rozložení. To samozřejmě znamená kratší partii, ale i zajímavou variantu a zábavu.

Hlavní výhodou této jednoduché variace na pexeso je variabilita, protože šestnáct různých zadání s roztomilou grafikou je výtečná nabídka. Navíc jednotlivé karty mají své vlastní téma od motýlů, přes kytky až po různá zvířata nebo zeleninu. Těch možností je opravdu hodně a všechny jsou líbivě provedené. Ale je jasné, že obrázky mají svoje pevné místo, takže zvídaví prcci si nakonec jejich rozmístění přecejen zapamatují, zvlášť když budou mít svá oblíbená témata.

Navíc i samotné zpracování je výtečné. Žetony samotných berušek jsou velké a dobře se s nimi manipuluje. Možná jen zastrkování jednotlivých papírových karet do plastového herního plánu je trochu složitější a hrozí poničení papírových komponent, protože škvíry jsou opravdu hodně natěsno.

Fanta Memo je pěkně zpracovaná dětská hra a jasná úprava pexesa. Nabízí navíc druhou variantu hry, ale jinak je to staré dobré klasické pexeso. A to určitě není na škodu, zvlášť když zde máte hned šestnáct různých sad k zapamatování.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Mapominoes Europe – domino na mapě