Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rivalové – Nebezpečné okruhy

rivalove-nebezpecne-okruhy-10

Dnes už taková situace vlastně nemůže ani nastat. Zabránila by jí některý ze složek dohlížejících na bezpečnost závodů. Pokud by se řidiči monopostů dohodli a přidali si do svého kalendáře ještě jeden bonusový závod na speciálně upraveném okruhu plném městských zatáček (a nebylo to v Monaku), asi by je zastavili, ještě než by došlo na start.

Naštěstí hráčům takové zrušení závodu nehrozí. Místo toho právě mohou svoje formule postavit na rošt nových závodů. Tedy alespoň v deskové hře Rivalové, která se dočkala rozšíření Nebezpečné okruhy. I na tvorbě nových map Město a Poušť se podíleli autoři Rob Daviau, J. R. Honeycutt a Justin D. Jacobson. Autorem původního designu je ale Wolfgang Kramer. Hru vydává Restoration Games a v češtině má její uvedení na poličky na svědomí společnost MindOK.

rivalove-nebezpecne-okruhy-05

Balení tvoří pouze mapa obalená dokola papírem s popisem toho, co hráče uvnitř čeká. Překvapení představuje také pytlík se sadou šesti nových karet schopností. Hlavní je ale samozřejmě dvojice map, kde každá má svoje vlastní grafické provedení. A každá přináší do závodnického zážitku něco nového. Je tedy dobře, že nejde jen o variabilitu vizuální, ale autoři se snaží přijít s něčím zajímavým, co okruhy od sebe odliší.

Ve městě tak na hráče čeká dvojice křižovatek. Ty je sice možné vždy projet rovně a hráči tedy nemají na výběr, ale přesto toto křížení přináší novou úroveň napětí. To proto, že v důsledku závodních vozů z jiného směru může být část trasy zablokována. Do situace v závodech tedy opět vstupuje nová poziční hra.

rivalove-nebezpecne-okruhy-03

Pod světly lamp navíc hráčům nabídnou nové možnosti také zkratky, které pro jedno odvážné auto nabízí méně políček a tedy bližší cestu do cíle. Tyto dvě trasy dělají z města ještě zajímavější trať a jako taková má jasné místo v rozšíření.

To poušť je na první pohled obyčejná, jenže pak se zadíváte a uvidíte popraskanou vozovku a to hned na několika místech. I na mostě se nachází kamení, které bude závodníkům při průjezdu dělat vrásky na čele. Do tohoto pruhu mohou hráči s vozem vyjet pouze v případě, že předjíždí a ani v takové situaci tam nesmí svůj pohyb ukončit. To dělá z velké části pouštního okruhu jednoproudou silnici a ta dá pořádně zabrat hráčům a jejich manévrovacím schopnostem.

rivalove-nebezpecne-okruhy-04

Nové schopnosti závodníků s vlastnostmi tratí zas tolik nesouvisí. Místo toho přináší další závodní vychutnávky, jako je drsná jízda po krajnici nebo předjíždění pomocí takzvané myšky. Nové karty hráči zamíchají s těmi původními, lze je tedy použít na všech tratích a díky tomu navyšují výrazně variabilitu dovedností. Ty do hry vstupují docela výrazně, takže nové prvky v tomto ohledu určitě potěší. Navíc ani jedna není přehnaně silná.

Na začátku partie hráči s pomocí aukce bojují o vozy a dovednosti. Musí přihazovat v milionech a už tato první fáze hry je napínavá. To hlavní ale samozřejmě teprve následuje. Od té chvíle hráči používají karty s barevnými čarami a posouvají všechny odpovídající formule kupředu, některé víc, jiné míň. Ne na všechny se navíc pokaždé dostane. V rámci partie je třeba také vsázet na závěrečné umístění. Finanční náklady na provoz celého týmu se ale začaly sčítat už na začátku partie v aukci a nyní je na čase je pěkně celé podtrhnout. Právě tento stav financí rozhodne na konci závodu o vítězi.

rivalove-nebezpecne-okruhy-08

O výsledku ale kromě správného načasování karet a blokování pohybu rozhoduje také mapa, její zatáčky a správný přesun vozů. To vynikne například na poušti, která se vine neustálými zatáčkami sem a tam. Oproti tomu město má zase více rovinek, ale pak jsou tu záludné křižovatky, kde kroužíte prakticky 360stupňovou otočku.

Rivalové byli na hraně nejvyššího hodnocení už se základní krabicí. Nové tratě přináší tolik zajímavé zábavy navíc, že dělají hru ještě lepší. To především proto, že je tu znovu mnohem větší možnost spřáhnout všechny závody do jednoho velkolepého mistrovství. A tomu odolá málokterý milovník benzínu. Rivalové jsou skvělou hrou a tohle rozšíření je naprostou sázkou na jistotu!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRob Daviau, JR Honeycutt, Justin D. Jacobson
IlustraceTavis Coburn, Michael Crampton, Jason Taylor
VydavatelRestoration Games, 2 Pionki, Devir, Fabrika Igr, Hobby Japan, IELLO, Mancalamaro, MINDOK, Portal Games, Reflexshop
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 6
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Racing, Sports
MechanismyAuction/Bidding, Betting and Bluffing, Hand Management, Variable Player Powers
RozšířeníDownforce
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Game: Downforce, Series: Auto Racing card system (Wolfgang Kramer), Sports: Auto Racing
Alternativní názvyBolidy: Niebezpieczne Wiraże, Downforce: Circuiti Pericolosi, Downforce: Circuits Dangereux, Downforce: Riesgo Extremo, Downforce: Veszélyes kitérő, Rivalové: Nebezpečné okruhy, Формула скорости. Опасные трассы, ダウンフォース:デンジャー・サーキット

Více o hře.

Recenze: Rivalové – Nebezpečné okruhy
Rivalové: Nebezpečné okruhy je skvělým rozšířením, které za malou částku navyšuje výrazným způsobem znovuhratelnost celé zábavy. Jedná se o skvělé obohacení se špetkou nových nápadů, ale především novými dovednostmi. Grafiky je opět výborná a celé závodění dostává zase nové prvky. Rivalové: Nebezpečné okruhy je povinným rozšířením pro hráče základu.
Klady:

+ nové nástrahy
+ zvýšená variabilita
+ nové dovednosti
Zápory:

- snad jen pořád závodění a sázení (ale tím jsme vyřadili jen odpůrce základní hry)
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Brix – cihly dělají zeď