Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rum & Bones Second Tide – piráti se vrací ještě silnější

rum-and-bones-second-tide-31

Teď to vypadá, jako by nás pirátů bylo nekonečně. Jedna loď jde ke dnu a hned ji nahradí další. Pravdou ale je, že piráti jsou vymírající druh. Ale ani to nepřiměje některé zaryté kapitány držet pohromadě. Druhé Pirátské války se blíží. Cítím to v kostech. Druhý příliv hrůzy a teroru je jen několik vln daleko..

Pro všechny pirátské fanoušky si autor Michael Shinall připravil druhou sezónu Rum & Bones, samostatně hratelnou krabici s názvem Second Tide. Celá krabice znovu patří pod firmu Cool Mini or Not (CMON) a jedná se o novinku roku 2017. K nám se dostala hra v evropské distribuci společnosti Esdevium Games.

Krabice se rozměry nijak neliší od původního Rum & Bones a obsah také je podobný. Jsou tu znovu mapy lodí, hromada krásných figurek a záplava karet a žetonů. Novinka se nijak neliší v tom, že i tentokrát se jedná o bitvu dvou soupeřů, kteří se proti sobě postaví na mapě, která se tentokrát skládá ze tří lodí. Loď uprostřed je v obklíčení dvou po stranách, ale síly budou vyrovnané. To proto, že na plánu má osamocené plavidlo více bodů nasazování.

rum-and-bones-second-tide-05

V krabici jsou nové dvě frakce, mezi kterými si hráč musí vybrat (kompatibilní s původní krabicí) – nelidské bojové role na sebe vzali Deep Lords (Lordové z hlubin) a Marea de la Muerte. Podle toho si vybere také svoje tři hrdiny, jejichž karty položí podél svojí startovní strany a vedle nich i odpovídající figurky. K tomu dostane také sadu miniatur odpovídající barvy, které nabízí figurky pirátů (deckhands) a hromotluků (bosun). Právě tyto figurky si podle startovních instrukcí oba protivníci rozestaví do začátku na mapě.

Průběh samotné partie už známe z minula. Ve svém tahu po sobě hráči střílí z děla, ale především posouvají jednotlivé figurky po plánu, nasazují nové a využívají speciálních dovedností svých hrdinů. Kdykoliv své snažení mohou podpořit také několika akčními kartami. Boje jsou řešeny hodem kostkou, který má minimální hodnotu pro zásah. Postupně se plán řádně zaplní a masové bitky vypuknou v plném proudu. V tom všem chaosu hráči s figurkami přebíhají mezi loďmi a snaží se plnit úkoly. Zvraty jsou zde na denním pořádku, ať už elegantní zhoupnutí se na laně nebo vynoření smrtícího Krakena. Zničené lokace na lodi dávají hráčům body, kterými mohou spustit konec partie.

rum-and-bones-second-tide-01

Rum & Bones: Second Tide je klasickým zástupcem žánru MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), který se do češtiny překládá jako „Bojová aréna pro více hráčů“. Tento styl hraní se prosadil nejdříve v digitálních hrách a teď dorazil i na naše stoly. No a v čem se rozhodně Second Tide neliší od svého staršího brášky je náhoda. Hráči zde stále budou házet kostkami a ty rozhodnou o výsledku každého souboje.

Jenže pak už na nás čekají změny. Větší i menší, drobná vylepšení a vše je to vidět už na pravidlech, která mají novou verzi. Bohužel to ale současně má také za výsledek, že původní Rum & Bones nejsou s touto novou hrou kompatibilní a pro použití starých frakcí na těchto mapách a s těmito pravidly budete potřebovat upgrade pack, tedy vylepšovací balíček, který se prodává zvlášť. Ale jak vám řekneme v následujících odstavcích, nová pravidla jsou o tolik lepší, že budete ten vylepšující box chtít.

Ona ale hra trochu klame tělem. Kromě kostek tu je totiž i výrazný prvek poziční hry a správné aktivací hrdinů. Díky tomu všemu hra nabízí trochu překvapivě i šance, jak souboje ovlivňovat. Na celkový dojem pak dopadá velmi výrazně tvrdé kladivo změny bodování. A zatímco v předchozích odstavcích jsme ještě zmínili ten starý, nyní body dostáváte za poražení nepřátelských postav. A díky tomu přibývá skóre mnohem lépe a hra je výrazně dynamičtější. Možnost ničení částí lodi ale stále zůstává.

rum-and-bones-second-tide-08

Co je ale na Second Tide úplně nejlepší je vylepšování postav. Za nastřádané mince z karet, úkolů nebo výsledků boje si může hráč vylepšit svého hrdinu. Ten pak může dostat novou kartu dovednosti, která přinese zcela nové schopnosti. Ty jsou hned ve čtyřech typech, pro které má ale každý hrdina pouze tři volné pozice. Díky tomu hrdinové neustále rostou a hráči z toho mají skvělý pocit.

K tomu si ještě přičtěte jiné tempo aktivace postav, kdy v tahu nemá hráč možnost posouvat tři figurky, ale nově pouze jednu a poté následuje střídání. Celková herní doba zůstává podobná a v obvyklé situaci nepřesahuje jednu hodinu. Často jsou ale partie mnohem rychlejší.

rum-and-bones-second-tide-17

Vše zábavné na hře zůstává. Je tu hromada krásných detailů v pravidlech, které jsme už zmiňovali minule. Součástí je ale také příběhové pozadí pro obě frakce a varianty k hraní. Ale věřte nám, že v prvních partiích nebudete o ničem takovém ani přemýšlet. Na třech lodích je vše úplně jiné a partie je výrazně zajímavější.

Obě frakce jsou úplně odlišné a v důsledku speciálních dovedností a hrdinů je cesta za vítězstvím opravdu jiná. To je určitě i proto, že na mapě jsou hned dvě lodi jedné strany a pouze jedna patřídí Deep Lordům. Obě strany ale mají šance na vítězství a ani jeden z hráčů se nebude cítit ukřivděný.

Zpracování je naprosto famózní. Nádherné miniatury, kde jednotlivé figurky na obou stranách se liší a všechno doplňují opravdu luxusní miniatury hrdinů. Pevné kartony, kvalitní karty, to vše už pak jen dotváří pocit, že na produkci této hry se určitě nešetřilo.

rum-and-bones-second-tide-22

Rum & Bones: Second Tide je ve všech ohledech lepší. Bere si všechno to, co nás bavilo na původní hře a dělá ji ještě o řád lepší. V té minulé větě ale současně vyřazujeme ty hráče, které nebavila minulá krabice s piráty a jejich rumovým konfliktem. Náhoda tu je pořád důležitá a hra je ještě více o boji. Baví vás Rum & Bones nebo chcete zajímavou rvačkovou hru, ve které si změří síly nejlépe dva (jsou i varianty pro více hráčů) hráč? Pak byste si měli Second Tide rozhodně pořídit!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Shinall
IlustraceJose David Lanza Cebrian, Ivan Gil, Adrián López, Pedro Nuñez
VydavatelCMON Global Limited, Cool Mini Or Not, Hobby World
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(3 voters)
KategorieDice, Fantasy, Humor, Miniatures, Nautical, Pirates, Zombies
MechanismyAction Points, Action Queue, Bias, Dice Rolling, Grid Movement, Modular Board, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníRum & Bones: Blutrausch Legion, Rum & Bones: Blutrausch Legion Heroes Set #1, Rum & Bones: Captain Ridgeback, Rum & Bones: Saint Seraphina, Rum & Bones: Second Tide – Captains Promos Set, Rum & Bones: Second Tide – Cutthroats Hero Pack, Rum & Bones: Second Tide – Deep Lords Heroes Set #1, Rum & Bones: Second Tide – Fairy Tale Hero Pack, Rum & Bones: Second Tide – Hammers of Ragnarok, Rum & Bones: Second Tide – Iron Inquisition, Rum & Bones: Second Tide – Iron Inquisition Heroes Set #1, Rum & Bones: Second Tide – KS exclusives, Rum & Bones: Second Tide – League of Extraordinary Pirates Hero Pack, Rum & Bones: Second Tide – Marea de la Muerte Heroes Set #1, Rum & Bones: Second Tide – Mercenaries Hero's Chest, Rum & Bones: Second Tide – Mercenaries Promos Set #3, Rum & Bones: Second Tide – Mercenaries Promos Set #4, Rum & Bones: Second Tide – Sea Monsters, Rum & Bones: Second Tide – Season One Upgrade Kit, Rum & Bones: Second Tide – Tusketeers Hero Pack
RodinaCategory: MOBA, Components: Miniatures, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Rum & Bones, Theme: Pirates
Alternativní názvyРом и кости: Второй прилив

Více o hře.

Recenze: Rum & Bones Second Tide – piráti se vrací ještě silnější
Rum & Bones: Second Tide je fantastickou novou verzí řežby (jinak to snad ani nejde označit), ve které obvykle stojí proti sobě dva soupeři. Hráči rodí nové postavy, bezhlavě je posílají kupředu a snaží se přetlačit soupeře s pomocí kostkového boje. Ale přes vyznění předchozí věty je v partii stále taktika. Nová krabice přináší řadu vylepšení, které mají za následek ještě hladší průběh a lepší zážitek. Rum & Bones: Second Tide je více než rozšířením, je to samostatná verze, která je lepší, vyladěnější a představuje jasnou volbu pro všechny piráty.
Klady:

+ tři lodě
+ zajímavé a jedinečné frakce
+ výtečné změny proti původní verzi
+ skvělá hra pro dva
+ parádní dynamika partie
+ vylepšování hrdinů
+ možnost částečně ovládnout náhodu
Zápory:

- stále náhodné
- zpětná kompatibilita musí být dokoupena
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Crazy Corral – bláznivá ohrádka