Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sails of Glory – pod napnutými plachtami

sails-of-glory-01

Ještě pět dnů zpátky jsme stáli nohama na pevné zemi a naše fregata kotvila v přístavu. Mistři plachtaři a tesaři pracovali na posledních úpravách, než jsme rozřízli první vlnu přílivu a otevřené moře nás uvítalo svým nezaměnitelným aroma. Zatím jsme mohli užívat jemnou tříšť, která se šířila po celé palubě, ale to vše s plnou opatrností. Hned za obzorem se může ukrývat nepřátelská loď lačnící po snadné kořisti.

Po letadlech ve hře Wings of Glory je tu všudypřítomná voda, nevyzpytatelné vlny a ničivé kanóny v deskové hře Sails of Glory. Tu si pro hráče připravila společnost Ares Games, která svěřila úpravu systému pro námořní bitvy autorům, kteří se jmenují Andrea Angiolino a Andrea Mainini. První jmenovaný se podepsal i pod původní hrou. Novinka vyšla poprvé už v roce 2013, ale nádherně vypadající lodě se neustále vrací na evropský kontinent zásluhou distribuce Esdevium Games.

Velká krabice ukazuje záplavu plachet a ohně, které chrlí neustále dobíjené kanóny. Pod nimi je ale průhledné okénko, které ukazuje zlatý hřeb celé hry, pokud jde o vizuální stránku. Ukrývají se zde totiž čtyři nádherné a detailní miniatury lodí z osmnáctého století. S jejich pomocí si zopakujeme boje mezi velkými bojovými loďmi a malými rychlými fregatami. Bude to, jako by Napoleon znovu povstal a vedle svoje vojsko proti britskému námořnímu impériu.

sails-of-glory-08

Samotná námořní bitva začne vytyčením manévrovacího prostoru, který kapitáni lodí dostanou. Doporučený rozměr je 90 krát 70 centimetrů. Potom si hráči rozeberou lodě i s jejich obrázkovou kartou tak, aby vytvořili obě strany konfliktu a do svých startovních pozic je rozmístí podle svých představ.

Samotná loď ještě jako svoji počáteční výbavu dostane základní kartu označující dosah děl a další vlastnosti. K tomu dostanou jednotliví účastníci také desku lodi (včetně dvou startovních dělových koulí), destičku se statistikou lodě, a především sadu karet manévrů. Ty odpovídají písmenu, a tedy i schopnostem lodě rychle reagovat na změny směru. Hráči společnými silami připraví také sadu žetonů poškození, které bude třeba losovat z misek. Stranou připraví zásobu zbývajících žetonů a také ukazatel větru.

Na začátku každého tahu hráči všichni v jednu chvíli naplánují pohyb svojí lodi. Na výběr mají ze svého balíčku manévrů, ale omezuje je vliv větru. S pomocí ukazatele a rámečku karty přímo v podstavci určí, jestli jim fouká do zad, ze strany nebo proti. Pokud lodi fouká přímo zepředu, musí hráči vybrat speciální manévry s červenou linií (vítr loď odtlačí). V opačném případě má na výběr libovolný normální pohyb.

sails-of-glory-07

Po naplánování jsou všechny pohyby odhalené a hráči jeden po druhém převedou svoje pokyny do reality. Pro potřeby dění se ale bere v úvahu, že se všechny pohybují současně. Podle toho, jak mají aktuálně vytažené plachty, využijí jednu ze tří pohybových linií na kartě pohybu. Navíc se ale šipky a uražená vzdálenost opět liší podle větru (zelená a oranžová).

Jakmile je pohybová fáze ukončená, všichni mohou nažhavit kanóny. Jestliže se v jejich dosahu nachází nějaká nepřátelská loď, pak mohou vypálit. K tomu potřebují ale mít v zásobě žeton munice, ale především dostatečný dostřel. Ten se mění, stejně jako síla zásahu, s postupující partií. Jak loď získává další poškození, hráč si překrývá na svém ukazateli síly zleva své statistiky, které se tak stále zhoršují.

V případě, že by lodě byly opravdu na dosah od sebe (na šířku pravítka), přijde na řadu síla mušket. Ty mají své vlastní statistiky, které se opět mění v případě některého druhu poškození. Žetony zranění si hráči losují naslepo po zásahu z misky, což může nakonec vést až k tomu, že se loď na bojišti vzdá (jsou zakryté všechny stupně poškození). Každý válečný koráb může zaútočit hned dvakrát – jednou na každém boku.

sails-of-glory-11

Lodě se tak neustále posouvají, otáčí a snaží se získat poziční výhodu nad soupeři. Partie pokračuje tak dlouho, dokud nedojde ke splnění vítězné podmínky. Tu může představovat pozice, ale hlavně vyřazení nepřátelských plavidel.

Sails of Glory jsou přesně tou taktickou lahůdkou, ve kterou jsme tak trochu doufali. Všechen ten úspěch je hlavně o správném manévrování, plánování a odhadu toho, co udělají soupeři. Přesně jako v reálné námořní bitvě.

Ale ani s nejlepším plánováním neuspějete, pokud nebudete mít trochu štěstí. Nejsou tu sice kostky, místo toho se při zásahu musí hráči svojí rukou ponořit do misky a vytáhnout jeden žeton poškození. Nikdy nemohou předem kapitáni vědět, co za následek díry po dělové kouli je čeká. Zásahy ale, ať už jsou jakékoliv, ovlivňují manévrovatelnost i bojeschopnost plavidla, přesně jako by tomu bylo v opravdovém souboji.

sails-of-glory-03

To je také první z momentů, kdy atmosféra doslova kape z krabice na stůl a pak na zem. To pokračuje, jak hráči musí manipulovat plachtami svého plavidla, aby ovlivnili jeho rychlost, a tedy i schopnost manévrovat. Stále ale musí mít na očích také vítr, který výrazně ovlivňuje, jak se loď může pohybovat.

Na rozdíl od letadel jsou lodě výrazně pomalejší, větší a hůře manévrovatelné. Je tedy velká šance, že dříve nebo později v partii dojde ke kolizi. Tu řeší pravidla s pomocí spousty detailních příkladů, takže není pochyb, jak se mají hráči a kapitánové obou plavidel zachovat.

Popsaná pravidla ale zdaleka nejsou všechno, co na hráče čeká. V příručce je řada dalších obohacení a lahůdek v podobě pokročilých možností. Vítr najednou nebude statický, ale jeho síla se bude nečekaně měnit, ve vodě se objeví mělčiny nebo dokonce pozemní bojové baterie. Lodě k sobě mohou přirazit a bojovníci se nalodí na nepřátelskou palubu. Do hry přijdou speciální typy poškození, například oheň nebo zlomení stěžně. Každé pak má svůj speciální důsledek.

sails-of-glory-14

V pravidlech je několik scénářů, které hráčům představí ohromné možnosti. Nabízí přesnou definici počtu hráčů, jejich sil, startovního rozložení i vítězných podmínek. Pokud ale zrovna nemáte po ruce nějakého protivníka, dokonce se dočkáte i solitérní varianty! Délka partie pak samozřejmě záleží na zvoleném příběhu a také schopnostech kapitánů. S hodinou ale můžete směle počítat a raději byste si měli rezervovat času víc i pro ty menší skirmishové scénáře (končící potopením soupeře).

Základem všeho je samozřejmě bitva dvou hráčů, ale obecně si lze užít (i z hlediska tajného domlouvání) hru týmovou až v maximálních čtyřech účastnících (limitováno počtem lodí v základu). Pokud si ale pořídíte některé z dostupných rozšíření, které nabízí řadu dalších speciálních lodí a doplňkových detailů (nezapomínejte, že každá loď má svůj balíček manévrů, plus kartu s vlastnostmi a je tedy jedinečná), pak je možné rekonstruovat i velké bitvy ve více hráčích.

sails-of-glory-17

Naprostou špičkou jsou pak miniatury lodí, které jsou ohromně detailní a stávají se tak středobodem celého vizuálního zážitku. Jejich trup je poctivě upevněný v plastovém insertu, takže je musíte vyjmout opatrně. Samotné miniatury působí docela křehce. Velkým kontrastem vůči lodím je pak zpracování kartonových komponent. Ani ne tak z hlediska kvality, ale grafiky, která působí hodně stroze a je to asi jediná výtka, kterou bychom k celému zpracování mohli mít.

Sails of Glory nabízí ohromně věrné zpracování námořních bitev, které je opravdu labužnickou radostí pro každého milovníka starých lodí. Ty se spoléhaly pouze na vítr a plachty, přesně jako je to v této hře. Sails of Glory jsou cestou do minulosti a šancí přistát ze vzduchu, složit křídla a místo toho napnout plachty. Pokud máte alespoň malý vztah k lodním bitvám, pak budete v sedmém nebi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrea Angiolino, Andrea Mainini
IlustraceDario Calì, Fabio Maiorana, Francesco Mattioli, Donald McLeod
VydavatelAres Games, Devir
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAmerican Revolutionary War, Miniatures, Napoleonic, Nautical, Wargame
MechanismyAction Queue, Movement Template, Player Elimination, Simulation, Simultaneous Action Selection
RozšířeníSails of Glory Ship Pack: Alligator 1782 / Le Fortune 1780, Sails of Glory Ship Pack: Argonauta 1806 / Heroe 1808, Sails of Glory Ship Pack: Artesien 1765 / Roland 1771, Sails of Glory Ship Pack: Bertin 1761 / Berryer 1759, Sails of Glory Ship Pack: Bonhomme Richard 1779 / Bonhomme Richard, Sails of Glory Ship Pack: Bucentaure 1803 / Robuste 1806, Sails of Glory Ship Pack: Carmagnole 1793 / Sibylle 1791, Sails of Glory Ship Pack: Commerce de Bordeaux 1785 / Duguay-Trouin 1788, Sails of Glory Ship Pack: Diana 1792 / Proserpina 1797, Sails of Glory Ship Pack: Duc de Duras 1765 / Dauphin 1766, Sails of Glory Ship Pack: Embuscade 1798 / Le Succes 1801, Sails of Glory Ship Pack: Fougueux 1785 / Redoutable 1791, Sails of Glory Ship Pack: Hermione 1779 / L'Inconstante 1786, Sails of Glory Ship Pack: HMS Africa 1781 / HMS Vigilant 1774, Sails of Glory Ship Pack: HMS Agamemnon 1781 / HMS Raisonnable 1768, Sails of Glory Ship Pack: HMS Bahama 1805 / HMS San Juan 1805, Sails of Glory Ship Pack: HMS Bellerophon 1786 / HMS Defiance 1783, Sails of Glory Ship Pack: HMS Bellona 1760 / HMS Goliath 1781, Sails of Glory Ship Pack: HMS Cleopatra 1779 / HMS Iphigenia 1780, Sails of Glory Ship Pack: HMS Concorde 1783 / HMS Unite 1796, Sails of Glory Ship Pack: HMS Hamadryad 1797 / HMS Mahonesa 1796, Sails of Glory Ship Pack: HMS Impetueux 1796 / HMS Spartiate 1798, Sails of Glory Ship Pack: HMS Juno 1780 / HMS Castor 1785, Sails of Glory Ship Pack: HMS Leander 1780 / HMS Adamant 1780, Sails of Glory Ship Pack: HMS Leopard 1790 / HMS Isis 1774, Sails of Glory Ship Pack: HMS Malta 1800 / HMS Tonnant 1798, Sails of Glory Ship Pack: HMS Orpheus 1780 / HMS Amphion 1780, Sails of Glory Ship Pack: HMS Polyphemus 1782 / HMS America 1777, Sails of Glory Ship Pack: HMS Prothee 1780 / HMS Argonaut 1782 Ship Pack, Sails of Glory Ship Pack: HMS Queen Charlotte 1790 / HMS Ville de Paris 1795, Sails of Glory Ship Pack: HMS Royal George 1788 / HMS Hibernia 1804, Sails of Glory Ship Pack: HMS Royal Sovereign 1786 / HMS Brittania 1762, Sails of Glory Ship Pack: HMS Swan 1767 / HMS Fairy 1778, Sails of Glory Ship Pack: HMS Sybille 1794 / HMS Amelia 1796, Sails of Glory Ship Pack: HMS Zealous 1785 / HMS Superb 1760, Sails of Glory Ship Pack: Imperial 1803 / Republique Francaise 1802, Sails of Glory Ship Pack: La Concorde 1777 / Junon 1778, Sails of Glory Ship Pack: Le Berwick 1795 / Le Swiftsure 1801, Sails of Glory Ship Pack: Mahonesa 1789 / Ninfa 1795, Sails of Glory Ship Pack: Montagne 1790 / Commerce de Marseille 1788, Sails of Glory Ship Pack: Neptune 1803 / Ville de Varsovie 1808, Sails of Glory Ship Pack: Orient 1791 / L'Austerlitz 1808, Sails of Glory Ship Pack: Petit Annibal 1782 / Leander 1798, Sails of Glory Ship Pack: Principe de Asturias 1794 / San Hermenegildo 1789, Sails of Glory Ship Pack: Proserpine 1785 / Dryade 1783, Sails of Glory Ship Pack: Protee 1772 / Eveille 1772, Sails of Glory Ship Pack: Real Carlos 1787 / Conde de Regla 1786, Sails of Glory Ship Pack: San Agustin 1768 / Bahama 1783, Sails of Glory Ship Pack: San Juan Nepomuceno 1766 / San Francisco de Asis 1767, Sails of Glory Ship Pack: Santa Ana 1784 / Mejicano 1786, Sails of Glory Ship Pack: Sirena 1793 / Ifigenia 1795, Sails of Glory Ship Pack: Thorn 1779 / USS Atlanta 1781, Sails of Glory Special Ship Pack: HMS Victory, Sails of Glory Special Ship Pack: USS Constitution, Sails of Glory: Captain and Crew Ability Deck
RodinaComponents: Miniatures, Components: Rulers, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Sails of Glory, History: French Revolutionary Wars

Více o hře.

Recenze: Sails of Glory – pod napnutými plachtami
Sails of Glory je nádhernou hrou s miniaturami lodí. Ale vizuál není vše. Naštěstí hratelnost je ohromně bohatá a zajímavá, plná možností, které námořní bitvy skýtají. Manévrování není zdaleka všechno, ale kapitáni nesmí zapomínat ani na šťastnou ruku, když jejich směrem letí těžká dělová koule. O scénářích to ani tolik není, jde hlavně o samotný zážitek a famózní atmosféru. Sails of Glory je maximálním zážitkem.
Klady:

+ nádherné miniatury
+ přehršel doplňkových pravidel
+ dokonalá atmosféra lodních bitev
+ detailní pravidla
+ možnosti a kontrola pro hráče
+ základním boxem to jen začíná
Zápory:

- náhoda v losování
- průměrná grafika komponent
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mutant Meeples – detektivka ze světa figurek