Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kolečko a spol. rozdávají medaile

kolecko-a-spol-18

Kolečko není jediný tvar na světě. Toho si určitě každý prcek všimne. Jenže to, že stačí jen několik základních hranatých kousků k sestavení většiny předmětů, to už jim možná uniklo. Je to tak, i když to není na první pohled jasné.

Ale pouze dosud, protože přichází hra Kolečko a spol., která přesně tuto skutečnost zdůrazňuje. Vymyslela ji Alina Brzeska-Czuba a jejím vydavatelem je polská Granna. To znamená, že u nás ji distribuuje Pygmalino a to s originálními ilustracemi Macieje Szymanowicze a v překladu Milana Bronclíka.

Z menší krabičky se na nás usmívá starý známý Dráček Fráček a ve svých tlapkách drží právě některé z potřebných tvarů. Teď je na nás, abychom je vzali do ruky a něco s nimi postavili. V kartonových arších na nás čekají obdélníky, trojúhelníky, kolečka i čtverečky. Každý se svojí vlastní barvou. A prostor s nimi sdílí také trojice medailí s pořadovými čísly a otvorem pro použití mimo tuto hru.

kolecko-a-spol-04

Nechybí ale ani figurky (plastové, herní plán s bodovací trasou a hromada karet dvou obtížností. Každá má na sobě nakreslený jeden předmět k sestavení. Jako bonus pak hráči dostanou kartu se samolepkami.

Na začátku partie si každý z účastníků vybere jednu figurku, postaví ji na start bodovací trasy. Poté si všichni hráči společně musí zvolit obtížnost ze tří možností. Podle toho vyberou odpovídající balíček karet, zamíchají jej a připraví vedle desky. Na stejné místo přehledně rozloží také stavební dílky různých tvarů a barev. I trojice medailí musí ležet na dosah všech soupeřů.

Jeden z hráčů otočí horní kartu z balíčku a otočí ji obrázkem nahoru. Všichni se teď současně budou snažit poskládat daný předmět z dostupných dílků. Jde o to být co nejrychlejší, ale současně neudělat chybu, protože objekt musí vypadat přesně jako na předloze. Jakmile je někdo přesvědčen, že stavění úspěšně dokončil, může si vzít medaili. A to tu nejhodnotnější, která je k dispozici.

kolecko-a-spol-06

Kolo pak trvá tak dlouho, dokud nejsou rozdané všechny tři cenné kovy. Poté už je čas na bodování, ve kterém hráči vymění svoje medaile za body (čtyři, tři, dva). V případě, že i čtvrtý hráč byl úspěšný, jen o chvilku pomalejší, dostane jako útěchu bod jeden. Když ale objeví soupeři ve stavbě některého z účastníků chybu, jeho medaile i odměna propadá a figurka na bodovací trase se nikam neposune.

Honbou za nejrychlejší stavbou partie pokračuje. Každá karta znamená pro hráče zisk nějakých nových bodů a to až do chvíle, dokud některý nedosáhne cílového políčka s hodnotou dvacet. Takový počet nastřádaných odměn stačí na okamžité vítězství.

Kolečko a spol. je akční hrou, ve které se projeví stavitelské schopnosti. Tentokrát ale naštěstí nebude třeba bojovat s gravitací, pouze s tvary. Děti v obrázcích musí identifikovat všechny potřebné dílky a být schopni stejnou stavbu dokončit před sebou na stole.

kolecko-a-spol-10

A to vše ještě co nejrychleji. Právě rychlost je tu tím nejdůležitějším. Pravidla dokonce tolerují drobné nepřesnosti, které mohou vzniknout v důsledku spěchu. Mírně posunuté (ale jinak správně zvolené) dílky tak stále platí a znamenají úspěch. To je dobře, protože puntičkaření mohlo být dost nepříjemnou náplní každého vyhodnocení.

Pro věkový rozsah čtyř až sedmi let, který je doporučen na krabici, je zásadní rozdělení karet na dvě obtížnosti podle zadní strany. Modrá jednodušší a červená náročnější. Určitě si ale dobře pamatujete, že jsme psali rovnou o trojici obtížností. Ta prostřední je tvořena zamícháním obou balíčků dohromady.

Ale zpět k věku. Ten opravdu odpovídá a děti od čtyř let budou mít problémy pouze s manipulací s menšími dílky. To s sebou ale současně přináší i pozitivum v podobě motorického tréninku. Věkové rozdíly se tu ale výrazně promítnou, proto je dobré, aby soupeřily opravdu podobně staré děti. Vyspělejší by nad nimi měli nepříjemnou převahu.

kolecko-a-spol-13

Rychlé stavění znamená i blesková kola. Hra se tak vůbec nevleče a všem ubíhá bez problémů směrem do cíle. Ten je od startu vzdálen obvykle pouhých patnáct až dvacet minut, což je pro takto malé děti ideální doba.

Kolečko a spol. na nás udělalo dojem především s reakcí u dětí předškolního věku (od pěti let). Děti se zlepšují a za chvíli je možné nasadit i druhou obtížnost. Hra podporuje velmi dobře schopnosti prcků a tak plní ten nejzákladnější z úkolů. Je ale zřejmé, že z ní děti velmi rychle vyrostou. Kolečko a spol. ale přesto splní svůj cíl na výbornou.

Recenze: Kolečko a spol. rozdávají medaile
Kolečko a spol. nás zve na výlet za Dráčkem Fráčkem. S jeho pomocí budou děti stavět různé objekty z tvarů, které mají k dispozici. A to vždy všichni současně. Body dostanou pak podle pořadí, v jakém úkol dokončí. Děti baví získávat medaile a mezitím se trénují v identifikaci tvarů v předloze a také motorických dovednostech. Ve hře se proti sobě nemohou postavit věkově výrazně rozdílní hráči a dospělí se také asi nezapojí. Ovšem pro svoji cílovou skupinu funguje Kolečko a spol. parádně a zaručuje zábavu.
Klady:

+ trénuje barvy, tvary i motoriku
+ záleží na rychlosti (= tlak na hráče)
+ tři obtížnosti
+ velký výběr karet
+ bonusové samolepky
Zápory:

- manipulace s malými dílky (čtyřleté děti)
- věkový rozdíl se výrazně promítne do výsledku
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Na vlnách neznáma – piráti na obzoru!