Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Šampióni! – turnaj osobností

4.1

Je to místo mimo čas a prostor. Musíte být opravdu někdo, aby se před vámi otevřel portál a nabídnul vám alternativu, jak strávit noc, když se vám zrovna nechce spát. Nelegální zápasy, ze kterých davy nešílí, protože o nich nikdo neví. A tak se ti neslavnější ze slavných utkají v duelech jen sami pro svoji radost. Mohou zde být sami sebou.

Všechny ty známé postavy historie i současnosti na hráče čekají v deskové hře Šampióni, kterou připravila trojice designérů Grégoire Largey, Frank Crittin a Sébastien Pauchon. Výsledek jejich snažení vyšel pod hlavičkou Repos Production a tak se dostal také pod křídla českého distributora, ADC Blackfire, který hru přináší v kompletní lokalizaci.

Zábava se ukrývá ve výrazné, ale menší, žluté krabici. Už na její víku dostaneme náhled na postavy, se kterými se můžeme uvnitř setkat. Hráči samotní pak ze dna vyloví v první řadě desku s pavoukem od čtvrtfinále do finále, které určí vítěze. Jednotliví účastníci partie si vezmou také jeden fix, přehledový list s postavami a dvojici hlasovacích karet.

Poté jeden za druhým dostávají hráči svůj poměrový podíl dílků soutěžících. Každý takový žeton je popisovatelný a dostane do vínku jedno jméno postavy nebo osoby, a to naprosto libovolné, nemusí jít o postavu ze hry. Tyto dílky pak zůstanou ležet uprostřed stolu, ale zamíchané a textem dolů, aby nikdo neviděl, co je na nich napsáno a kdo sem přispěl jakým jménem.

Turnaj samotný má ale ještě další podmínky, protože jednotlivé duely jsou každý odlišný a dostanou zadání v podobě karty duelů. Vytvoří tak pavouka a ke každému čtvrtfinále položí dvě destičky, čímž vzniknou čtyři dvojice. A navíc je tím náhodně každý soutěžící přiřazený k symbolu hvězdičky nebo blesku.

Samotná partie má dvě kola a každé začíná stejně – pokusem uhodnout vítěze celého turnaje, tedy absolutního šampiona. Ten ale musí předtím vyhrát dva zápasy. Svůj tip ale drží v tajnosti před ostatními na otočené destičce.

Poté už je čas na duely, jejichž vítěze určí samotní hráči hlasováním. K tomu použijí hlasovací karty se symboly blesku a hvězdy, čímž zvolí jednoho z dvojice – svého favorita. Hráč, který hlasoval pro vítěze, za to dostane bod a na znamení toho si zakroužkuje číslici bonusu na své kartě. Postupně tak projdou jednotlivé zápasy, určí vítěze a ti se utkají v semifinále. Finále už znamená pouze to, že si hráči určí, jestli jejich tipy byly správné.   

Druhé kolo uvidí nové duely a nové soutěžící, kteří předvedou opět pořádnou show. A nakonec i tady je známý vítěz a rozdají se všechny body. V tu chvíli partie končí a vítězem se stává ten, kdo nastřádal nejvyšší skóre.

Šampióni jsou hrou, která k vám přináší spoustu nepravděpodobných soubojů mezi nejrůznějšími slavnými postavami. A právě to je na ní nejzajímavější. Ty souboje a jejich vyústění, které sami hráči ovlivní a zapojí při tom fantazii.

Dokážete rozhodnout, kdo by vyhrál? Někdy to není vůbec jednoduché, protože samotné duely jsou často vtipné, nečekané, originální i bláznivé. A právě ony zaručují také to, že každé partie bude čerstvá, nová a zajímavá. Kombinací je nepřeberné množství.

Zajímavé je, že hra probíhá opravdu bleskově. A nezáleží příliš na počtu hráčů, protože i v tom nejvyšším všechno běží jako na drátkách. Díky tomu ji oceníte hlavně na párty a jako odlehčenou zábavu na odpočinek.

Je zajímavé, že ačkoliv hráči hlasují, nedostanou prostor k přesvědčování ostatních. Pokud vám chybí, asi není problém jej přidat. Překvapivě ale hra je zábavná (a výrazně rychlejší) právě bez tohoto vyjednávání.

Kromě samotného hraní ale Šampioni hlavně vytváří u stolu příjemnou atmosféru plnou zábavného hovoru. Někdy se prostě neubráníte nutkání debatovat o soubojích ještě po skončení partie. Ovšem hra nemusí zaujmout zdaleka každého. Je to hodně o tom, jak máte rádi bláznivé zábavy a jaký máte vztah k postavám, které jsou v krabici zastoupeny. Pokud máte rádi popkulturu a hledáte něco originálního, pak se Šampiony nešlápnete vedle.

Recenze: Šampióni! – turnaj osobností
Klady:
+ hromada volnosti
+ variabilita
+ výborné ve všech počtech
+ rychlá partie
+ originální
Zápory:
= není pro každého
= v podstatě žádná grafika ani ilustrace
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze: SMART GAMES Lovci duchů