Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sardines – všichni jedí sardinky

Sardines - balení

I ryby mají svůj malý svět, ve kterém všechno funguje podobně, jako u nás. Jsou tu plesy, školy i nečekané výkyvy počasí. I rybky se proto musí dobře oblékat. Jednou potřebují smoking, jindy moderní minisukní, nebo pořádný teplý rolák.

Z tohoto světa pochází i nová červená krabička, která pochází z dílny francouzské společnosti Djeco. Za myšlenkou hry pak stojí autorka Véronique Bulteau. Zahrát si ji můžeme ale i u nás zásluhou společnosti Patagonie s. r. o.

Už samotná krabička nám trochu připomene plechovku, ve které se můžeme s několika takovými rybičkami spřátelit. Tedy ani ne tak my, jako naše bříška, protože tyhle sardinky naštěstí nejsou nijak oblečené. Budou to tak nejspíš úplně jiné rybičky, než o kterých tato hra vypráví.

Sardines - rozehraná hra

Box je o kapku větší než bývá u karetní hry zvykem, ale to všechno má svůj důvod. Ten zjistíme ve chvíli, kdy se podíváme dovnitř. Na to stačí vzít za připravený výřez a vytáhnout šuplík z krabičky ven. Ten je plný karet dvou rozměrů. Jeden je dvojnásobný a zabírá úplně celou krabičku a zahrnuje nejen plechovky s osmi různě oblečenými sardinkami, ale také karty s natištěnými pravidly.

Zatímco velkých plechovek je v krabičce jen desítka, menší karty jsou uvnitř schované v hojnějším počtu. Konkrétně jich je čtyřicet a každá obsahuje na svém šedomodrém pozadí právě jednu sardinku. Každá z nich je ale jiná. Tedy, ne úplně každá, sardinek je tu celkem dvacet druhů. To znamená, že každá rybka má uvnitř balení jednoho stejného brášku, ať už nosí plavky, klobouk nebo přiléhavý plavecký úbor.

Na začátku každé partie položí hráči do středu stolu velké karty představující plechovky obrázkem dolů. Nejdříve je ale musí pečlivě zamíchat. Ze zbývajících čtyřiceti pak rozdají každému účastníkovi právě pět karet. Hráči se na ně ale nekoukají a místo toho si je položí před sebe do řady, také sardinkou dolů.

Sardines - rozehraná hra

Jeden z hráčů vezme horní kartu plechovky a otočí ji na stole tak, aby na ni všichni viděli. Účastníci teď mají chvilku na to, aby si zapamatovali sestavu rybiček, které se uvnitř plechovky schovávají. Bok po boku zde leží osm různě oblečených rybiček. Nikdy se uvnitř nenachází dvě stejné. Úkolem hráčů je zapamatovat si, jaké kusy oblečení mají na sobě.

Po uplynutí stanoveného času je karta zadání otočena zpět obrázkem dolů. Teprve teď se mohou hráči podívat na svoji pětici karet a pokusí se na kartách najít co nejvíce rybiček, které se schovávají uvnitř aktuální plechovky. Tyto karty posunou dopředu a pokusí se tak získat body.

Jakmile mají všichni zvolené svoje tipy, nastává čas pro vyhodnocení. Otočením plechovky a svých karet hráči snadno zkontrolují, jak úspěšní byli na lovu. V první řadě se nesmí svojí volbou mýlit. Za každou špatně zvolenou rybičku musí dvě již obodované odevzdat zpět. Pokud některou ze svých ryb zapomene zvolit, jako omyl se to nepočítá, protože hráči už nesmí na svoje karty koukat znovu až do dalšího odpovídání.

Sardines - rozehraná hra

Správně zodpovězené rybičky si hráč může ponechat a zařadí je do své bodovací hromádky. Hráči si znovu dobrou karty tak, aby před nimi leželo pět tajných sardinek. Partie pak pokračuje až do chvíle, než soupeři projdou všech deset plechovek. Po desátém kole souboj končí, hráči sečtou počet nasbíraných karet a vítězem se stává hráč s největší hromádkou.

Je na čase poznat sardinky i jinak než v oleji. A proč ne třeba v jednoduché karetní hře. Sice je určena hlavně dětem od pěti let, ale bude výzvou i pro jejich rodiče. Pokud nabízí paměťové hry nějakou zajímavou myšlenku, pak si rozhodně svoje publikum najdou. A jak na nás působí hratelnost téhle krabičky?

Moc se nám líbí fakt, že hráči vlastně do poslední chvíle nevědí, jaké rybky vlastně mají na svých kartách. Tedy alespoň v prvním kole, později už paměť hraje důležitou roli hned ve dvou částech: hráči si musí pamatovat vlastní nepřiřazené karty a hledat je v plechovce. Současně ale musí dávat pozor i na ostatní obrázky, protože i ty mohou mít mezi svými kartami.

Sardines - karty

Ovšem tady přichází do vývoje schopnost riskovat. Hráči nemusí vyložit všechny svoje rybičky, které odpovídají plechovce. Nečeká je za to žádná penalizace. Mohou tak vybrat třeba jen ty, u kterých si jsou jistí, protože osm rybiček vás často doplete a nemáte naprostou jistotu o správnosti svého řešení.

Tady to vše záleží pouze na volbě hráče. Risk s sebou přináší v případu omylu poměrně výrazný trest, který může v posledních kolech i rozhodnout o vítězi partie. Ovšem pokud nebudou riskovat, nezbaví se karet rychle a díky tomu jim nebudou body přibývat tak rychle.

Počet hráčů nehraje v partii žádnou výraznou roli. Každý ze soupeřů má svoji vlastní sadu karet a není zde vůbec žádná interakce. To je současně také největší výtka, kterou můžeme k této hře zmínit. Vývoj hry je ale tak rychlý, že to není zase tak zásadním problémem. V partii se situace velmi rychle mění, protože každá špatně zvolená karta znamená přísný trest.

Sardines - karty

Grafické zpracování se musí líbit úplně každému. Oblečené sardinky působí legračně, přitom ale mají jejich ilustrace stejnou velikost na obou typech karet. Vynikající je pak krabička. Snad jen pravidla nejsou úplně doslovná, ale zbývající detaily si snadno domyslíte.

Sardinky jsou příjemnou karetní hrou, která zaujme nejen zpracováním, ale i několika dobrými nápady. Stále se jedná o zábavu určenou především k rukám malých dětí. Tomu odpovídá nejen zpracování, ale i věkové doporučení na krabičce. A v této cílové skupině plní svoji funkci Sardinky skvěle.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
IlustraceVéronique Bulteau
VydavatelDjeco
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCard Game, Children's Game, Memory
MechanismyMemory
RodinaAnimals: Fish / Fishes

Více o hře.

Recenze: Sardines – všichni jedí sardinky
Sardinky jsou jednoduchá paměťová hra, která používá klasické a známé nápady. Hráči si musí zapamatovat sadu obrázků a poté vybrat ze svých karet ty odpovídající. Ty ale nemají na očích pořád a pro příští kolo si musí svoje karty pamatovat. Při volbě karet mohou riskovat, ale za chybu čeká tvrdý trest. Opatrný přístup ale zase přináší menší počet bodů. Každý z hráčů hledá sardinky jen za sebe a nemůže nijak ovlivnit výsledek ostatních. Hra tak svým paměťovým pojetím a rychlou herní dobou pobaví děti i jejich rodiče. Sardinky tak snadno potěší jako rodinná karetní hra.
Klady:

+ pěkné zpracování i krabička
+ oblečené sardinky
+ dvě věci k pamatování
+ hráči mohou a nemusí riskovat
+ velmi dobré pro děti
Zápory:

- chybí jakákoliv interakce
- drobné detaily v pravidlech
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: RONE – voda nad zlato