Recenze: Vúdú – prokleti zábavou

vudu-22

Tenhle balíček jsem nikdy neměl otevírat. Jenže zvědavosti je těžké odolat, takže jsem tajemnou krabičku rozbalil. A od té doby mě pronásleduje strach, že to bude pravda. Na dně krabice ležela figurka, která mi byla k nerozeznání podobná. Ale rozhodně to nebyl tak veselý pohled, protože celé tělo bylo prošpikovaný špendlíky.

Podobné panenky jsou mocným nástrojem pro sesílání nebezpečných kleteb. Bolest způsobenou špendlíky si vyzkoušíme osobně v karetní party hře Vúdú, kterou si pro nás připravilo české vydavatelství REXhry ve spolupráci s autory Francescem Giovo a Marcem Valtrianim. Jejich dílo vyšlo poprvé pod záštitou italského vydavatelství Red Glove. Ilustrace hru zasadily do stejného světa jako Super Fantasy a Rush and Bash a jejich autorem je Guido Favaro.

Krabička to rozhodně není nějak velká. Ono to ale není ani potřeba, jak se brzy dozvíme. Hned poté, co se seznámíme s postavami na krabičce, které vypadají velmi soustředěně na svoje kouzlení a panenky. Uvnitř na nás čekají dvě přihrádky rozdělené kartonovým předělem, který současně bude sloužit také jako bodovací stupnice. K ní patří také šestice bodovacích koulí v barvách hráčů.

vudu-08

Krabičku s nimi sdílí také balíček karet. V něm jsou převážně kletby, ať už jde o trvalé nebo jednorázové zakletí. A je tam také třináct karet artefaktů. Všechny mají na sobě humorné obrázky, nějaký ten text a případně také nějakou cenu za zahrání a samotný efekt. Celý obrázek dotváří pět kostek a jedna opravdová látková voodoo panenka.

Jednotliví hráči si vyberou barvu, za kterou budou bojovat a položí odpovídající kámen na pozici nula na bodové stupnici. Každý pak dostane po dvou kartách kleteb do začátku. Všechny ostatní karty jsou vyloženy do tří hromádek podle typu. Jeden z hráčů pak dostane panenku a bude začínat.

V každém kole aktivní hráč dostane pět kostek, se kterými hodí a zkontroluje výsledné symboly. Pokud s celkovým výsledkem není spokojen, může dát stranou jednu kostku (ta mu v aktuálním kole už nepřinese žádnou výhodu) a ze zbývajících čtyř přehodit libovolný počet.

vudu-09

Symboly na kostkách pak lze použít k dobrání nové karty obyčejné kletby nebo artefaktu (zahození dvou libovolných kostek). Tou nejdůležitější možností je ale seslání kletby, za kterou je třeba zaplatit správnými symboly. Ještě předtím musí určit soupeře, který bude terčem jeho kouzla. Zasažený hráč se musí řídit jejími pokyny. Současně obdrží také kartu cíle, která označuje, že právě on byl terčem posledního útoku. Aktivní hráč k tomu dostane také nějaký ten bodík uvedený ve spodní části karty.

Pak dostane kouzelnickou šanci další hráč v pořadí. Tak se hráči střídají a musí se řídit předepsanými kletbami, které je zasáhnou. Každá popisuje okamžik tahu, ke kterému se váže (například hod kostkami). Čas od času ale může dojít ke zlomení kletby, pokud hráč její pravidla zapomene dodržet. Musí si toho všimnout některý ze soupeřů, který je za to odměněn body v horní části karty. Výjimkou jsou trvalé kletby, kde naopak čeká za nesplnění podmínky na hráče trest. Ve výsledku se ale vítězem stane ten, kdo s kamenem dojde na konec stupnice, tedy získá jedenáctý bod.

Vúdú je bez jakýchkoliv pochyb bláznivou zábavou a to od první vyslovené kletby až do konce partie. Jedná se o pravověrnou párty hru, která všechno sází na hráče, kteří ze sebe dělají blázny. Budou dělat zvuky, různé posunky nebo další věci, které jim karty přikážou.

vudu-06

Tady vám také musí ihned být jasné, jestli hra bude pro vás. Je jasné, že někdo, kdo si zakládá na svojí serióznosti v jakékoliv denní době, z této zábavy bude nadšen pramálo. Ale všichni, kteří hledají lehkomyslnou a šílenou zábavu si to sesílání kleteb bude užívat. Pokud totiž jsou jednotlivé účinky zajímavé, je to legrace, kterou umí vyprodukovat. A obzvlášť při kombinacích.

Hra ale není pouze o výbuších smíchu, ale o sběru bodů. Ty získávají hráči za úspěšné sesílání kleteb, ale také za hlídání ostatních. To nutí všechny zúčastněné dávat pozor i v průběhu tahů protivníků. A protože jsou všichni zapojení, utíká jim partie rychleji. Všichni si musí dobře hlídat ale také svoje povinnosti a ty pak úzkostlivě dodržovat. To ale neznamená, že by k omylům a opomenutím nedocházelo.

Kostky jsou zásadním zdrojem pro úspěšné kouzlení. Jejich náhodu může hráč zkrotit s pomocí přehazování. Ale i tak je všechno poháněno náhodou. Naštěstí v každém kole má hráč na výběr několik karet, takže sestavu symbolů na kostkách tomu může uzpůsobit a případně alespoň získat další kletby.

vudu-17

Jelikož se jedná o party hru, asi nikoho nepřekvapí, že čím více černokněžníků se bude sabatu účastnit, tím více legrace zažijete. Ve třech je hra rozhodně nejslabší, takže ji budete chtít hrát v co nejvyšším povoleném počtu. Na herní dobu to nemá zásadní vliv, protože samotné partie budou vždy trvat dvacet až třicet minut.

Zpracování nenechává nic náhodě. Ilustrace jsou opravdu jedinečné a podporují humor, který ze hry sálá na všechny strany. Je ale dobře, že vydavatelé hru obohatili i o další prvky, které nejsou nezbytně nutné: mluvíme o kuličkách a samozřejmě i o voodoo panence.

Vúdú si užijete nejvíc, pokud máte bláznivou a hravou náladu. Každý, komu nevadí ze sebe dělat trochu blázny, se s touto hrou zasmějí od hloubi srdce a to ne jednou. Kromě toho je hra rychlá, náhodná a velmi soupeřivá. Vúdú je hlučná zábava do hospody.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrancesco Giovo, Marco Valtriani
IlustraceGuido Favaro
VydavatelRed Glove, Asylum Games (Board Games), Black Monk, Feelindigo, Heidelberger Spieleverlag, HUCH!, Intrafin Games, Mayday Games, MeepleBR, Nordlandsippe, REXhry, SD Games
Rok vydání2014
Počet hráčů3 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Humor, Party Game
MechanismyActing, Dice Rolling, Hand Management
RozšířeníVooDoo: Kickstarter Bonus Cards, Vudù: Double Trouble, Vudù: IoGioco promo card, Vudù: Mostri vs Alieni, Vudù: Ninjas vs Pygmies, Vudù: Zombi vs Barbari
Alternativní názvyVudu, Vudú, Vudù, ВуДу

Více o hře.

Recenze: Vúdú – prokleti zábavou
Vúdú je ukázkovou party zábavou. Je tou plnohodnotnou a pravověrnou legráckou, kterou oceníte nejvíce v uvolněné skupince v hospodě nebo třeba i doma na gauči. Hra vyžaduje účast vyššího počtu soupeřů, kteří pak na sebe budou sesílat kletby a s nimi podmínky, které musí splňovat. Ty mohou mít nejrůznější podoby, ale ve většině případů jsou důvodem ke smíchu. Všichni účastníci ale musí být ochotni přistoupit na tohle bláznivé konání. Pokud se tak stane, Vúdú je odmění opravdu odpočinkovou hratelností bez jakýchkoliv zádrhelů.
Klady:

+ bláznivá až šílená zábava
+ parádní zpracování i ilustrace
+ možnost přehazovat kostky
+ neustávající legrace
Zápory:

- slabší v nižších počtech
- nepobaví seriózní hráče
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Holding On The Troubled Life of Billy Kerr – hořkosladké dny v nemocnici