Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sewer Pirats – staňte se pánem stok

Sewer Pirats - balení

Pod většinou měst v kanalizacích bují tajemný život, o kterém nemáme tušení. Úplně jiné to ale je pod velkými metropolemi, kde se pod zemí ukrývá celá civilizace nejrůznějších zmutovaných příšer. Plaví se na svých lodích z plechovek mezi ostatním lidským odpadem a pouze vzdáleně vypadají jako živočišný druh, ze kterého se vyvinuli.

Tihle Piráti stok, jak si říkají, mají těžký život. Jejich každý den je bojem o přežití, protože lidé jim skrze trubky a kanály vypouští dolů nové a nové odpadky. Mezi nimi i zbytky jídla. A právě o ně jsou sváděny tvrdé boje. Vítejte s nekonečné síti kanálů, životě ve věčném šeru. Vítejte mezi Piráty stok.

V takovém prostředí, které je nám všem bližší než si myslíme, se odehrává příběh nové deskové hry od společnosti Heidelberger Spieleverlag, vydavatelů výborné party hry Aargh!Tect (recenze). Letos se v Německu pustili do spolupráce s rakouským autorem Andreasem Pelikanem, který možná bude mít nějaké české předky. A vznikla hra Sewer Pirats.

Sewer Pirats - připravená hra

Ilustracemi nejen víko, ale i herní plán a dílky odzbodila Marina Fahrenbach. Zajímavostí je, že se hra testovala nejen přímo ve Vídni, ale také ve finských Helsinkách a Espoo. A pak se vrátila do Německa, aby se zde v roce 2012 konečně narodila do světa ve velké krabici.

Ta má na svém obalu nakresleného piráta. O tom nezapochybujete ani na vteřinu. Má pásku na oko, šavli v ruce a je to.. Krysa. Zubatá, ale s námořnickou čapkou. I taková stvoření možná žijí v trubkách pod námi. A setkáme se ještě s dalšími, když otevřeme krabici.

Uvnitř nenajdeme žádný celistvý pevný hrací plán. Místo toho jsou zde archy a v nich trojice velkých podlouhlých dílků dosahujících délky celé krabice. Každý z nich snadno vylomíte z kartonového rámečku a zjistíte, že představují lodě. Jedna z barelů odpadů, druhá z nějaké pomačkané plechovky a třetí je velký zelený osedlaný krokodýl! Grafika je zajímavá a sedí dobře k tématu toxických odpadů.

Sewer Pirats - připravená hra

Na lodích na první pohled vidíte tři očíslovaná místa. Tedy vlastně jen dvě, protože třetí se nachází za lodí na taženém barelu. A vepředu, na přídi, se nachází ještě jedna poslední pozice s písmenem C, které značí místo pro kapitána. Každý z dílků je označený jedním kostlivým symbolem – kostrou ryby, kočičí lebkou, nebo čapí.

Právě tyto symboly začnou být důležité hned ve chvíli, kdy odkryjete balíček karet. Ty mají zadní stranu pokrytou titulním obrázkem, ale jinak se dělí přesně na tři skupiny – oranžové, zelené a fialové. Každá karta symbolem patří k jedné lodi.

Ale tím jsme úplně přeskočili ostatní žetony, které získáte z archů společně s velkými díly lodí. Jsou zde dva druhy – kulaté, kterých je méně a pak čtvercové. Všechny ale obsahují z jedné strany obrázky kořisti – ve většině případů jídlo nebo nástroje, ale jsou zde i zajatci v podobě panenek a plyšových medvídků. Hra nám neřekne, jestli i podobné postavy jsou ve stokách naživu, ale soudě podle jejich pohledů v očích asi ano.

Sewer Pirats - rozehraná hra

Nechybí ani dvě kartičky nápovědy, které jsou také vyrobeny z pevného kartonu. A samozřejmě osmistránková, bohatě příklady popsaná a ilustrovaná pravidla. Není problém se z nich hru naučit. Ale protože jsou Sewer Pirats určení i pro děti, obsahuje už tak jednoduchá hra ještě zjednodušenou variantu.

No ale tomu nejdůležitějšímu a nejzajímavějšímu jsme se celou dobu vyhýbaly. Jsou zde totiž dvě hromádky plastových komponent, které vás zaujmou a pomáhají této hře vytvořit zcela jiný dojem. V krabici najdete třicítku povedených miniatur znázorňujících různá stvoření, která v kanálech žijí. Celkem je zde šest druhů figurek po pěti kusech.

Hra je ale maximálně pro pět hráčů. Smysl vám to začne dávat ve chvíli, kdy se podíváme na pět různých typů barevných základen. Je jich celkem dvacet (čtyři od každé barvy) a mají po stranách úchyty, takže vás asi ihned napadne jejich využití – zacvaknete do nich miniatury, a tak si je jednotliví hráči poznají. Systém je označený registrovanou značkou Color-Clicks, která patří právě společnosti Heidelberger Spieleverlag.

Sewer Pirats - rozehraná hra

Přesto tu ale něco v počtech figurek nehraje. A my vám to hned vysvětlíme. V každé hře totiž nepoužijete všech šest ras, ale pouze čtyři z nich. Každý z hráčů dostane pak do začátku hry stejnou nabídku – od každé z dostupných ras jednu figurku, čímž si sestavil svoji pirátskou posádku. Ale ještě než začne obsazovat lodě, musíme připravit i ostatní herní dílky, abychom mohli začít hrát.

Úplně na začátku musíte náhodným losem vybrat, které čtyři rasy se budou účastnit partie. Vyberete tedy z šesti karet náhodně čtyři a podle toho rozdáte miniatury. Každý hráč si vybere barvu, vezme si od ní barevné základny a nacvaká si do nich figurky.

A pak už následuje příprava samotné hry. Nejdříve na stůl vedle sebe položíte tři desky lodí tak, aby před nimi i za nimi byl volný prostor. Především před přídí se totiž bude plavit kořist, kterou můžete sbírat a budete tam potřebovat dost místa. Část za plavidly jsme využívali na nabídku rozložených karet. Celý balíček zamícháte a vyložíte z něj čtveřici horních karet a ještě samotných hráčům dáte do ruky nějaké do začátku.

Sewer Pirats - karty

Pak už vám zbývá pouze zamíchat všechny tvrdé žetony zboží a postavit je do sloupečků. Před každou z lodí vyložíte pak dvě skupiny po třech čtvercových a jednom bonusovém kulatém žetonu. Skupiny jsou seřazené za sebou ve směru, kam lodě plují, takže nejdříve její pasažéři sesbírají první zboží, pak se k nim blíže posune skupinka druhá.

Lodě jsou zatím prázdné, ale všichni hráči už jsou připravení na startu. Jejich cílem je posbírat co nejcennější jídlo a osvobodit zajatce. Na každém čtvercovém žetonu je jeho bodová hodnota uvedena v rohu. Kulaté žetony pak slouží jako bonusové a jejich schopnosti si probereme později.

A jak probíhá tah hráče? Každý ze soupeřů má na výběr ze tří možností, když na něj přijde řada. Buď si může dobrat dvě karty z nabídky, nebo z balíčku, podobně jako v Ticket to Ride (recenze). Tyto karty drží v ruce a s jejich využitím bude posílat svoji posádku na lodě a snažit se o získání té nejvýhodnější pozice – místa kapitána.

Sewer Pirats - rozehraná hra

Právě to je hlavní a nejdůležitější akce celé hry. Zaplacením karet můžete vyslat svého zástupce na jednu ze tří lodí. Musíte samozřejmě zaplatit kartou odpovídající symbolem lodi, o kterou máte zájem. Jednu kartu stojí nasazení na nejnižší volné místo, každý krůček vpřed stojí další kartu. V dalších kolech můžete vyslat na loď novou figurku nebo posunout stávající vpřed.

Bitva o místa na lodi je ale ještě mnohem zajímavější, protože každá z ras podzemí umí něco navíc. Právě tyto schopnosti vám často pomáhají v rozhodování koho kam poslat.

Na pozici kapitána se můžete přesunout až ve chvíli, kdy mezi místem s písmenem C a vámi neleží žádné volné políčko. Ve chvíli, kdy loď získá svého komandéra, je připravena k odplutí. To je poslední akce, kterou ale musíte využít až ve svém následujícím tahu.

Sewer Pirats - žetony

K odplutí loď nemusí být plně obsazená. Pasažéři jsou samozřejmě obvykle více barev a po vyplutí si rozdělí kořist, která se nacházela před přídí. Kapitán získává jediný kulatý bonusový žeton a k němu ještě libovolný ze tří čtvercových. Ostatní pasažéři si podle pořadí na lodi rozeberou zbylé dva čtverečky se zbožím.

Poté se s lupem spokojeně vrátí k hráči, který si žetony položí před sebe. Sčítání bodů je na pořadu dne až na konci partie. Ostatní postavičky, na které se nedostalo, zůstávají na lodi, ale nedočkavě se zdarma posunou o políčko vpřed. Na obzoru se objeví další skupinka zboží, jak hráči náhodně doloží novou čtveřici žetonů.

Partie probíhá tímto způsobem tak dlouho, dokud nedojde zásoba žetonů. Jakmile není na stole dostatek zboží, aby se zaplnilo uvolněné místo před lodí, hra okamžitě končí. Hráči si nyní sečtou vítězné body za všechny čtvercové kartičky a k tomu přičtou bonusy.

Sewer Pirats - figurky

Ovšem pozor – k bodování konzerv potřebujete mít otvíráky a to ke každé konzervě jeden, jinak nedostanete za sebraný žeton nic! Zajatce musíte osvobodit za pomoci chytrého papouška, ale vždy pouze jeden druh, takže buď medvídky, nebo panenky. Kečup a pálivé papričky pak zvyšují bodovou hodnotu jídel, ke kterým se hodí. Páry poznáte vždy snadno podle odpovídající barvy. Po sečtení všech těchto bonusů vyhrává hráč s nejvyšším ziskem.

Sewer Pirats je jednoduchá rodinná hra, ve které se hráči perou o pozice na lodích. Za jejich využití a přesun platí pouze kartami z ruky. Právě díky tomu se hru snadno naučí a užijí si ji i menší děti, které budou uchváceny vzhledem figurek.

Ačkoliv má hra snadná pravidla, hráč má vždy volbu hned z několika míst, kam může svoji postavičku poslat nebo posunout. Je důležité se snažit využívat pozičně, ale především sledovat, které o které zboží máte větší zájem.

Sewer Pirats - rozehraná hra

Párování dílků totiž zaručuje mnohem větší bodové zisky, než získáte v případě, že budete zboží sbírat bez rozmyslu. Například konzervy vám v konečném důsledku budou úplně k ničemu, pokud se nezaměříte na sběr otvíráků. Těch je v nabídce dostatek a konzervy jsou za hodně bodů, takže se to vyplatí. A podobné to je třeba i s kečupem, který se vyplatí, pokud máte ve sbírce hodně hranolek.

Figurky s barevnými základnami vypadají skvěle a především celá hra zůstává po celou dobu výtečně přehledná. Neustále máte jasnou představu, kde jsou vaše a soupeřovy postavičky a co vás čeká v dalším kole.

Jediným složitějším prvkem v celé hře zůstávají speciální schopnosti šesti různých ras. Ty můžete však snadno ze hry vyřadit, pokud hrajete s menšími dětmi, které by měly problém s jejich sledováním. Někdy jich totiž zapomenou využít i dospělí. Každá postavička má zajímavé schopnosti, které vám jsou nějakým způsobem prospěšné, ať už se jedná o placení karet za přeskočení figurky, nebo zisk jedné kartičky navíc při dělení kořisti.

Sewer Pirats - žetony

Komu by vadilo vyřazování některých postaviček ze hry, může využít alternativní začátek. Pro tuto část využijete druhou stranu hracích desek s lodí, které položíte vedle sebe a vytvoříte tak Kanálový bar. V něm si můžete naverbovat jednotky, které jsou vám svými schopnostmi nejblíže. Tuto možnost ocení především zkušenější hráči.

Celou hru provází trochu ekologické téma, protože odpadky začínají být velkým problémem moderní konzumní společnosti. Hra nenápadně upozorňuje děti na nebezpečí, která plynou z vypouštění jedů a chemikálií a samozřejmě i bezmyšlenkovitého zahazování odpadků. A to je dobré poslání.

Krabice i její obsah vynikají ve zpracování. Figurky jsou od sebe snadno odlišitelné a kromě humanoidů zde najdete i nějakého šneka či švába. Každý mutant má v této hře místo. A atmosféru ekologické hry vystihují i ilustrace lodí a velké kostlivé ikonky všude.

Sewer Pirats - loď

Sewer Pirats je pěkná hra pro začátečníky, u které se pobaví i mírně pokročilí. Při opravdu jednoduchých pravidlech totiž hra obsahuje řadu možností a voleb, které vás udrží ve střehu. Takže se určitě nebojte nasednout do člunu jménem deskové hry třeba právě s touto zajímavou novinkou. Jen se nevyklánějte za jízdy, mohlo by vám narůst chapadlo!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndreas Pelikan
IlustraceMarina Fahrenbach
VydavatelFantasy Flight Games, HeidelBÄR Games, Heidelberger Spieleverlag, IELLO, Magellan
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(11 voters)
KategorieAnimals, Miniatures, Pirates
MechanismyOpen Drafting, Set Collection, Variable Player Powers
RodinaAnimals: Cockroaches, Animals: Raccoons, Animals: Rats, Animals: Snails, Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvyGli Allegri Pirati, Die GulliPiratten: Der Schrecken der Kanalisation, Pirates des Égouts, Крысары сточных вод

Více o hře.

Recenze: Sewer Pirats – staňte se pánem stok
Sewer Pirats je hra s figurkami, která je určená pro pohodové rodinné hraní. Jedná se o jednoduchou strategii, ve které máte poměrně dost možností a několik cest k vítězství. Každá rasa figurek má jiné schopnosti a před loděmi se vždy nachází jiná potrava pro vaše muže. Za tyto nasbírané žetony dostanete na konci body, ale pouze, pokud sbíráte dobré kombinace. Musíte tedy nejen správně posílat muže, ale také dobře vybírat lodě, které se vám vyplatí obsadit. Hra vyniká krásným zpracováním. Ačkoliv je na krabici doporučená od 14 let, vůbec to není pravda a lze ji hrát už s desetiletými. A přitom se dobře zabaví i pokročilejší. Sewer Pirats jsou příjemnou a velice pěkně vypadající zábavou..
Klady:

+ krásné figurky
+ jednoduchý systém
+ schopnosti jednotlivých ras
+ bonusové žetony zvyšují hodnotu
+ cena
+ rodinná hra
+ jednodušší hra i výběr ras pro hru bez náhody
+ barevné nacvakávací základny
Zápory:

- někomu se nemusí líbit téma
- karty dostáváte podle náhody
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pandemic Laboratoř – bitva nad zkumavkami