Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Shinobi War of Clans – přetvářky v přetvářkách

Shinobi - balení

Kdysi jsem si myslel, že svoji náklonnost musím vyjadřovat ihned. Och, jak jsem se mýlil. Za svoji naivitu jsem hořce zaplatil. Na své misi jsem se prozradil příliš brzy a nepřítel mne posadil za mříže. Strávil jsem deset let zavřený v černém vězení a dnes o tom mohu vyprávět. O tom, jak rychle hoří víra v správnost vlastních rozhodnutí.

Tedy alespoň v karetní hře Shinobi: War of Clans od Danily Goryunova. Svůj výtvor svěřil do rukou vydavatelství RightGames LLC, které je u nás známé zásluhou česky vydané Evoluce: O původu druhů (recenze). Tahle krabička ve finální podobě spatřila světlo světa poprvé v roce 2012 v Moskvě a to s ilustracemi samotného autora.

Podobně jako všechny hry tohoto vydavatele v nedávné době, i Shinobi se ukrývá v papírové vysouvací krabičce. Na obalu vás uvítá nezaměnitelná japonská kresba a stejná kvalita na vás čeká i uvnitř na celkových 63 kartách uvnitř. Obrázky mají celkem šest druhů – pět klanů a šestý typ přináší do hry nindžy.

Shinobi - připravená hra

Pouze pět karet se liší svým červeným pozadím od ostatních. Těchto pět vytřídíte ven, zamícháte a rozdáte každému z účastníků jednu. To je jeho tajně podporovaný klan, jehož identitu nesmí nikomu zatím ukazovat. Kartu si každý ze soupeřů položí před sebe obrázkem dolů a z dobírací hromádky vytvořené zbytkem karet si vezme čtyři karty.

Partie tak může začít a v jejím každém tahu na hráče budou čekat tři činnosti. Nejdříve vyšle jednoho z vojáků ze své ruky do provincie (prostor na stole před hráčem) některého z protivníků. Jednotliví bojovníci se postupně před hráčem budou seskupovat do jednotek stejné barvy.

Hned potom může hráč druhou kartu položit před sebe. Nebo místo toho lze posunout jednu kartu z provincie do druhé a to své i soupeřovy. Teprve třetí a poslední příkaz, který hráč ve svém tahu vydá, je povel k útoku. Ten musí být proveden, kdykoliv je to jen trochu možné. K tomu stačí, aby některý z protivníků měl klan jiné barvy, který obsahuje menší počet vojáků. Z takto napadené jednotky musí obránce odstranit jednoho samuraje.

Shinobi - rozehraná hra

Na konci tahu si pak hráč dobere zpět do čtyř karet v ruce a předá slovo soupeři. Dvakrát za hru vstoupí do boje i nindžové, kteří vyjdou ze stínů a zavraždí jednoho bojovníka některého soupeře. Teprve když dojdou karty v dobíracím balíčku, odehrají všichni ještě poslední tah a partie končí. Všichni sečtou přeživší vojáky jednotlivých klanů a odhalí svoji příslušnost. Hráč, který na stole má největší počet samurajů (nezáleží, v které provincii), se stává vítězem.

Shinobi: War of Clans je jednoduchou hrou tajných příslušností. Všichni hráči si musí dávat velmi dobrý pozor, aby svými akcemi neprozradili, které barvě nadržují. Nejedná se zdaleka o první hru s podobným námětem a přesto se i tentokrát při ukrývání svého pravého úmyslu budete dobře bavit.

Důležitý podíl na tom má především možnost hrát karty v podstatě kamkoliv. Díky tomu hra vypadá opravdu konfliktně, ale ve skutečnosti vlastně ani nevíte, komu ubližujete. Obvykle to není ani hráč, v jehož provincii se vojáci nachází. To znamená, že vlastně útoky hráči ani tolik neprožívají, ale současně zaručuje zajímavou dynamiku výměny karet.

Shinobi - rozehraná hra

Nejzajímavější je hra ve chvíli, kdy nehrají všichni hráči. V tu chvíli není každý úder na jinou barvu než vaši automatický úspěch. Ve hře je třeba pak dávat lepší pozor, abyste zbytečně nezraňovali armádu, která nikomu nepatří.

Ve hře má sice roli aktuální štěstí v dobrání karet, ale s nabídkou jednotek lze pracovat. Přesto pokud má někdo štěstí a podaří se mu nashromáždit dostatečně silnou armádu, není jednoduché jej o ni připravit. A to přesto, že nemáte do konce hry jistotu, jestli opravdu patří právě jemu. Ten konec nastane obvykle po více než půlhodině partie, což může někomu připadat jako dost na tak jednoduchou hru. Současně to může být i důvod, proč dáte přednost jiné hře se stejným mechanismem.

Ačkoliv hra má pouze šest ilustrací, které se točí celým balíčkem, vypadá pěkně. Pravidla jsou jasně vysvětlená a krabička.. no tak by si určitě zasloužila trochu změn. Ale svůj účel nakonec splní.

Shinobi - karty

Shinobi: War of Clans je zábavná hra, jen není dostatečně výjimečná, aby vás donutila hrát znovu a znovu. Přesto ji čas od času rádi vytáhnete, nasadíte kamennou tvář pokerového hráče a podíváte se do Japonska. Shinobi: War of Clans není pro každého, ale své fanoušky si i přes své nedostatky najde.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDanila Goryunov
IlustraceDanila Goryunov
VydavatelG3, Rightgames RBG SIA
Rok vydání2012
Počet hráčů3 - 5
Herní doba20
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCard Game, Medieval, Spies/Secret Agents
MechanismyHand Management
RodinaCountry: Japan
Alternativní názvyShinobi: Wojna klanów, Синоби: Война кланов

Více o hře.

Recenze: Shinobi War of Clans – přetvářky v přetvářkách
Shinobi: War of Clans je hra, ve které budete tajně podporovat jeden klan a vyměňovat karty před sebou i soupeři. Karty se rychle točí, ale generálové mohou pouze dedukovat, která vlajka patří kterému hráči. Jedinou identitu znáte sami u sebe. Tento dedukční prvek dělá ze hry zábavu, ačkoliv je nakonec trochu zbytečně dlouhá. Shinobi: War of Clans má jednoduchá pravidla, která dělají hru přístupnou pro méně zkušené hráče, kteří určitě hru na skrývání své skutečné náklonnosti ocení.
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ jednoduchá pravidla
+ velmi dobré v nižších počtech
+ není tolik závislá na náhodě, jak by se zdálo
Zápory:

- v plném počtu chybí neutrální frakce
- náhoda občas nahraje jedné straně
- delší než by bylo třeba
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mistakos – židliáda