Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Similo – Pohádky, Historie a Báje v jednom

similo-05

Když džin poprvé vykouknul z lahve, na světě nebyli žádní králové. Všem vládli císaři, kteří se nebáli naslouchat bohům a bytostem z kraje mimo naše vnímání. A právě proto si úkoly pro džina dobře nepromysleli a s několika prvními přáními skončily i jejich říše. Zapsaly se do historie, ale s nimi zmizely také mytické a pohádkové bytosti. Teď už si o nich můžeme jen vyprávět.

Právě mezi pohádkové, mytické i historické osoby a stvoření nás zavedou tři krabičky hry Similo, kterou si pro nás připravila společnost Horrible Games.   Pod hrou jsou podepsaní hned tři autoři: Martino Chiacchiera, Hjalmar Hach a Pierluca Zizzi. Jejich společný výtvor vyšel poprvé v roce 2019 s ilustracemi Xaviera Gueniffeye Durina. Nám ale výsledek spolupráce všech těchto tvůrců přináší v češtině společnost Albi právě v těchto týdnech.

similo-12

Jedná se o tři malé krabičky, které lze rozeznat nejen podle ilustrace, ale také barvy. Jejich obsah se liší pouze ilustracemi, protože obecně tu majitelé vždy najdou jen sadu třiceti karet. Mezi sebou vyberou jednoho hráče, který se stane napovídačem, vezme si horní kartu z balíčku a podívá se na ni (jen a pouze on). Poté ji doplní dalšími jedenácti, společně je zamíchá a všechny rozloží na stůl. Ostatní hráči budou mít za úkol hádat.

Napovídající hráč má v ruce pět dalších karet, na kterých se snaží najít podobné prvky. V každém kole může vyložit pouze jednu kartu a nesmí k tomu poskytnout spoluhráčům žádnou slovní ani posunkovou nápovědu. Má tedy alespoň dva způsoby, jak danou kartu zahrát – svisle na znamení, že je karta podobná, zatímco vodorovné položení musí ostatní členové týmu chápat jako odlišnou.

similo-03

Celé hádání je rozděleno na pět kol. V prvním tým musí po krátké debatě odstranit jednu kartu, ve druhém dvě, ve třetím tři a v předposledním čtyři. Pokud stále zůstává partie otevřená (hráči neodstranili kartu, která je správnou odpovědí), zůstávají na stole poslední dvě. Mezi nimi se na základě poslední páté nápovědy musí tým rozhodnout. Pokud na stole zůstává pouze karta, kterou napovídač viděl na začátku kola, pak všichni společně vyhrávají.

Similo je už od prvních pohledů hrou na motivy úspěšného Dixitu, se kterým má společný především základní mechanismus. Napovídání s pomocí obrázků a jejich spojitostí je základem úspěchu, ale tentokrát hráči nesoupeří. Hádání je jejich společným úkolem, ačkoliv obě strany barikády nemají příliš možností, jak komunikovat.

similo-07

Možná právě proto může některým hráčům chybět více kontroly a méně hádání. Často je těžké rozhodnout se, jak přesně to autor nápovědy myslel. Jde mu o barvu očí, pohlaví postavy, svět, ze kterého pochází, nebo obecný dojem z ilustrace?

Nic není předem jisté, a zatímco první kola jsou snadno vyřešitelná, poslední dvě opravdu všem účastníkům napínají nervy. Mlčení u stolu rozhodně nehrozí, jak se celý tým snaží proniknout do způsobu uvažování toho, kdo jako jediný zná správné řešení.

similo-14

Zvolené postavy jsou ve všech třech boxech skvělé a lákavé. Citlivý výběr spolu s jasnými ilustracemi znamená, že napovídání je na jedné straně jednoduché (vždy máte něco na výběr), ale na druhé těžké (při hádání není možné si být jistý, co tím hráč myslel). Na jednotlivých kartách jsou také texty popisující konkrétní postavu nebo bytost.

U jednoho hádání ale nezůstanete. Každý si bude chtít vyzkoušet napovídání a je to velmi dobře možné, protože partie je nádherně rychlá. Během pěti až deseti minut je po všem, hodně samozřejmě záleží na tom, jestli snaha skončí předčasně nebo ne. Funguje výborně bez ohledu na počet účastníků, už od dvou, kde jen trochu chybí to hlasité dohadování. Hra je díky tomu možná ve dvou příliš tichá.

similo-18

Similo je dedukční zábavou, které vévodí nádherné ilustrace. Ty jsou jedním ze způsobů, jak ke hře natáhnete zájemce. A jak už se jednou pustí do hádání, nebude jednoduché je od hry odtrhnout. To především kvůli jednoduchosti a rychlosti. Similo sice není originální, ale baví skvěle a nezáleží na tom, kterou edici z nabídky pořídíte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartino Chiacchiera, Hjalmar Hach, Pierluca Zizzi
IlustraceXavier Gueniffey Durin
VydavatelHorrible Guild, 999 Games, Albi, Arclight Games, Asmodee, Broadway Toys LTD, Delta Vision Publishing, FoxGames, Ghenos Games, Gigamic, HANALL M&C, HeidelBÄR Games, Hobby World, Kaissa Chess & Games, Kilogames, Ludicus, Morapiaf, UBO CnC
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(14 voters)
KategorieCard Game, Children's Game, Deduction, Fantasy, Mythology
MechanismyCommunication Limits, Cooperative Game, Deduction
RozšířeníSimilo: Fables – King Arthur Promo, Similo: Fables – Robin Hood Promo, Similo: Hirtory – Korean Promo Cards, Similo: History – Bessie Coleman promo card, Similo: History – Frederick Douglass promo card, Similo: History – Heo Nanseolheon promo card, Similo: History – Yi Sun-Sin Promo Card, Similo: The Lord of the Rings – Promo Cards
RodinaAuthors: The Brothers Grimm, Books: Alice in Wonderland, Books: Harry Potter, Books: The Wizard of Oz, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Digital Implementations: Tabletopia, Folk Tales & Fairy Tales: Aladdin, Folk Tales & Fairy Tales: Cinderella, Folk Tales & Fairy Tales: Jack and the Beanstalk, Folk Tales & Fairy Tales: Little Red Riding Hood, Folk Tales & Fairy Tales: Peter Pan, Folk Tales & Fairy Tales: Pinocchio, Folk Tales & Fairy Tales: Puss in Boots, Folk Tales & Fairy Tales: Snow White, Folk Tales & Fairy Tales: The Little Mermaid, Folk Tales & Fairy Tales: Three Little Pigs, Game: Similo, Historical Figures: Various, Mechanism: Give a Clue / Get a Clue, Mechanism: Image Interpretation
Alternativní názvySIMILO ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, Similo: Állatok, Similo: Animales, Similo: Animales Fantásticos, Similo: Animales Salvajes, Similo: Animali, Similo: Animali Fantastici e Dove Trovarli, Similo: Animali Selvaggi, Similo: Animals, Similo: Animaux, Similo: Animaux Fantastiques, Similo: Animaux Sauvages, Similo: Báje, Similo: Basme, Similo: Baśnie, Similo: Board Games 2022, Similo: Board Games 2023, Similo: Brividi, Similo: Contes, Similo: Der Herr der Ringe, Similo: Dieren, Similo: Espeluznante, Similo: Fables, Similo: Fábulas, Similo: Fantastic Beasts and Where to Find Them, Similo: Fantastická zvířata, Similo: Fiabe, Similo: Geschichte, Similo: Halloween, Similo: Harry Potter, Similo: Harry Potter, Similo: Histoire, Similo: Historia, Similo: História, Similo: Historie, Similo: History, Similo: Il Signore degli Anelli, Similo: Istorie, Similo: Le Seigneur des Anneaux, Similo: Märchen, Similo: Mesék, Similo: Miti, Similo: Mitos, Similo: Mítosz, Similo: Mity, Similo: Monstres, Similo: Mythen, Similo: Mythen, Similo: Mythes, Similo: Myths, Similo: Pán prstenů, Similo: Phantastische Tierwesen, Similo: Pohádky, Similo: Safari, Similo: Spookies, Similo: Sprookjes, Similo: Storia, Similo: Strašidla, Similo: The Lord of the Rings, Similo: Tiere, Similo: Történelem, Similo: Vadállatok, Similo: Wild Animals, Similo: Wilde Dieren, Similo: Wilde Tiere, Similo: Zvířata, Similo: ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, Similo: Животные, Similo: Зоопарк, Similo: История, Similo: Мифы, Similo: Сказки, Similo: Страшилки, Сіміло. Тварини, シミロ:アニマル, シミロ:ワイルドアニマル, 性格靈通:動物, 性格靈通:寓言, 性格靈通:歷史, 性格靈通:神話, 性格靈通:鬼怪, 시밀로: Halloween, 시밀로: 동화편, 시밀로: 신화편, 시밀로: 역사편

Více o hře.

Recenze: Similo – Pohádky, Historie a Báje v jednom
Similo si bere známý mechanismus a využívá jej znovu, tentokrát k tomu, aby vytvořila kooperativní snažení v prostředí známých bájných, ale třeba i historických postav. Ty jsou nádherně ilustrované, což je důležité, protože jde hlavně o hledání spojitostí. Napovídající hráč ale nesmí mluvit. Partie je extrémně rychlá a díky tomu je Similo skvělým fillerem pro všechny věkové kategorie.
Klady:

+ nádherné ilustrace
+ možnost krabičky mixovat
+ jednoduchý mechanismus
+ rychlé partie
+ nutkání vyměnit si role
Zápory:

- originalita není výsadou této hry
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trans Europa a Trans Amerika – dvě železnice v jednom boxu