Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Skákej – hopsejte, jak liška píská

skakej-14

Nora je jediné bezpečné místo. To mě učili už moji rodiče. Jenže já věděl všechno nejlíp a myslel si, že pro mě to nebezpečí neplatí. Všechny moje představy o tom, jak jsou lišky jen vymyšlená stvoření, se rozplynuly ve chvíli, kdy jsem uviděl zrzavý ocas. Veškeré vidění se zúžilo na noru, která byla jen dva skoky daleko. Co teď?

Do podobně prekérní situace se dostali zajíčci v nové SMART hlavolamové hře, kterou opět vytvořil dvorní otec celé série Raf Peeteres. Původní hra se jmenuje Jump In a vydala ji samozřejmě firma SMART GAMES. Chytrou hru pak v kompletní české lokalizaci přináší společnost MindOK jako svůj dárek pro Vánoce 2017.

Krabička je malá a na nic si nehraje. Kreslené obrázky nahrazuje reálný pohled na komponenty, ačkoliv bez průhledného okénka dovnitř. Po odklopení víka najdou luštitelé herní plochu o rozměrech pět krát pět polí. V rozích a uprostřed jsou hnědé nory, kde se mohou malí králíčci zachránit.

skakej-05

Tuto plastovou sestavu, na které se bude celé drama později odehrávat, lze otevřít a ve spodní části pak hráči najdou brožurku zadání rozdělenou na pět úrovní. Od starteru až po wizarda vždy po dvanácti úkolech. V protáhlé krabici pak najdou hráči ale také tři figurky zajíčků, stejný počet hub a dvě krásné oranžové lištičky.

Každé zadání ukazuje startovní rozestavení všech hrdinů našeho příběhu. Figurky někdy budou dokonce začínat na noře, hodně blízko záchrany. V prvních kolech dokonce do hry vůbec nevstoupí hladové lišky, ale dětem pro naučení postačí několik muchomůrek. Možných je i několik různých řešení, ale hráčům při jejich hledání trochu napoví modrá číslice. To je nejmenší počet skoků, které mohou králíčci udělat, než se dostanou do bezpečí.

Muchomůrky jsou jediným obyvatelem, kterým luštitelé v průběhu řešení nesmějí pohybovat. Lištičky se mohou posouvat dopředu a dozadu. Králíci se ale nikdy nesmí posunout na sousední políčko. K pohybu totiž vždy potřebují udělat skok přes nějakou překážku. Mají silné nohy, které je vynesou do bezpečné výšky, takže mohou dokonce hopsat i přes figurku lišky, aniž by je chytila. Právě hopsání přes houby, zrzavé dravce a ostatní ušáky je jediná cesta, jak dostat králíčky do bezpečí. Teprve ve chvíli, kdy jsou všichni ušáci v bezpečí nor, se může hráč radovat z vítězství.

skakej-07

Hráči musí mít dobrý odhad a představivost. Jakmile totiž do hry vstoupí lišky, je herní plán variabilní a je třeba toho využívat k dosažení řešení. A někdy to nebude vůbec jednoduché, protože minimální potřebný počet pohybů může být i v desítkách. A pokud máte naplánovat a zapamatovat si třicet skoků, chce to už hodně zkušeností.

Ony poslední obtížnosti jsou opravdu náročné a nezvládnete je jen tak bez tréninku. Je třeba postupovat pěkně od začátku (první úroveň je opravdu pro děti a naučení základních principů), a tak odhalit taje tohoto lesního souboje.

Figurky jsou naprosto nádherné. Celkově zpracování nezaslouží nic jiného než slova chvály. Postavičky drží na místě a díky tomu je možné dokonce luštit úkoly i na cestách. Tato nenápadná výhoda není nijak zmíněná na krabičce, ale je to tak.

skakej-11

Součástí pravidel je také seznam řešení všech dostupných šedesáti hlavolamů. Jedná se pouze o seznam pohybů znázorněný šipkami. Na první pohled tedy nemáte šanci uvidět řešení, i kdybyste omylem do této části brožury nakoukli.

Skákej je nádherným logickým hlavolamem pro děti, které rády přemýšlí. Díky postupnému zvyšování obtížnosti se hopsání hodí už pro sedmileté řešitele. Toto téma je navíc pro malé děti hodně lákavé a fakt, že zajíčci ve chvíli úspěchu opravdu zmizí v noře, tomuto celkovému dojmu ještě přidává na intenzitě. Skákej prostě rádi doporučujeme jako parádní dárek.

Recenze: Skákej – hopsejte, jak liška píská
Skákej je chytrou hlavolamovou hrou zaměřenou v první fázi na děti. Ty si mohou jen tak hopsat se zajíčky a snažit se je zachránit skokem do nory. Jenže jak se obtížnost s dalšími úkoly zvyšuje, začíná jejich řešení být opravdová výzva. Správná odpověď vyžaduje dost tréninku, protože plán je plný pohyblivých tvorů. Ale i při chybějících úspěších si budete hledání správných tahů užívat, protože to vše vypadá skvěle. Skákej je krásná dětská zábava pro jednoho a to klidně i na cesty.
Klady:

+ hopsání přes překážky
+ parádní zpracování
+ vhodné i na cesty
+ šedesát zadání
+ děti si ji zamilují a současně i trénují
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ethnos – úsvit nového věku