Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART GAMES Spongebob v kalhotách a jeho posuvné rébusy

spongebob-v-kalhotach-01

A je tu! Jednou to muselo přijít! Bláznivá žlutá houba útočí nejen na naše oči, ale tentokrát i na mozkové závity! Společně s dalšími podivnými tvory, kteří žijí na dně Zátiší bikin prověří schopnost dobře a logicky uvažovat.

Pod licencí firmy Nickelodeon tak vznikla nová logická hra s názvem Spongebob Squarepants, tedy SpongeBob v kalhotách. Jedná se o nový přírůstek do řady logických her Smart Games a to znamená, že i novou lokalizaci do češtiny mají na svědomí ve firmě MindOK. Hru vytvořil Raf Peeters a to v roce 2014.

I ta krabice je celá žlutá a nijak nezapře svoji příslušnost k tomuto animovanému hrdinovi. Přes průhledné okénko vidíme náznak herního plánu. Ale teprve když z nitra krabice vytáhneme plastový insert, objevíme, co si vlastně na nás autor připravil tentokrát. Ve výsledku se v poměrně velké krabičce ukrývá malý plastový vnitřek, který slouží současně jako herní plán.

spongebob-v-kalhotach-06

Jedná se vlastně o malé přenosné balení, které udrží bez problémů všechno. Vejde se do něj lístek s pravidly, brožurka s 48 zadáními ve čtyřech barvou rozlišených obtížnostech i samotný prostor na hraní se Spongebobem. Ve středu tohoto plánu najdeme modrou plošinu a na ní osm jednostranných destiček s ilustracemi částí těla hlavního hrdiny či hlemýždě Garyho.

Když se na plán podíváte, okamžitě ve vás vzbudí vzpomínky. Jedná se totiž o variaci na klasickou patnáctku, ale tentokrát s menším počtem dílků. I ty ale tvoří čtverec a jeden chybí k tomu, aby jej perfektně uzavřely.

Při přípravě každého hlavolamu budou hráči používat obě strany destiček, tedy i tu prázdnou bez obrázků. Tak vyplní část nebo celý prostor plánu podle zadání. To ukazuje přesné rozmístění obrázků a také několik zatmavených pozic, kde mají ležet destičky vzhůru nohama. V jednodušších obtížnostech nebudou zaplněna všechna místa a nepoužité destičky stačí položit stranou.

spongebob-v-kalhotach-10

Luštitel nyní má za úkol sestavit figurky Spongeboba tak, aby žádné postavičce nechyběly nohy nebo naopak hlava. Všechno to je ale možné plnit pouze přesouváním kamenů po plánu, tedy šoupáním v horizontálním nebo vertikálním směru.

Hráč se vždy snaží splnit úkol v co nejmenším počtu tahů a tady je největší prostor pro znovuhratelnost. Každý hlavolam s sebou totiž nese šanci na zlepšení, takže je možné jej opakovat několikrát, aniž by se nutně musel obehrát. To velmi dobře znásobuje jinak standardní počet 48 úkolů.

Téma je samozřejmě zárukou úspěchu u dětí. Pro ty je právě výhradně tato logická hra určena. Podle nápisu na krabici se dozvíme, že by si ji mohly zahrát už šestileté děti, což je pravda. Ty ocení jednodušší základní úkoly, kde je mnohem více prostoru k manévrování a není třeba tak poctivě kombinovat.

spongebob-v-kalhotach-07

Kdo někdy hrál patnáctku, dokáže si představit manipulaci s destičkami. A právě proto vás asi nepotěšíme zprávou, že tyto kameny nemají žádnou vodicí lištu. Ve stranách sice mají zářezy, ale ty neplní žádnou funkci. Dílky tak nijak nedrží v rovině. Díky tomu nejenže herní plocha nevypadá tak pěkně, ale především se vše zbytečně rozhazuje a kazí to potřebné soustředění na hru.

Jinak ale platí, že hra trénuje opět velmi dobře základní dovednosti u dětí. Tentokrát to je především logické uvažování. Je třeba dopředu naplánovat, jak se dílky budou po plánu hýbat. Jde to ale i bez toho, jen tak popojíždět kameny a čekat, až se dílo podaří. Záleží na tom, jak je zrovna dítě šikovné. V počátcích mu ale určitě pomohou jednodušší zadání.

spongebob-v-kalhotach-16

Spongebob v kalhotách je logická hra pro jednoho, ve které se prostě posouvají kameny sem a tam. Cílem je spojit tělo malé žluté houby zpět dohromady a to ve všech inkarnacích, které se na plánu vyskytují. Všichni moc dobře víme, že Spongebob je nesmrtelný, ale přesto mu děti určitě rády pomohou s jeho trablemi v těchto hlavolamech.

Recenze: SMART GAMES Spongebob v kalhotách a jeho posuvné rébusy
Spongebob v kalhotách je postavička, které se zatoulaly nohy. A úkolem malých luštitelů bude jeho tělo zase dát dohromady. Všechno to působí dětským dojmem a tomu odpovídá také obtížnost úkolů. Bohužel ale právě tyto menší děti budou mít problém přesouvat kameny, aniž by si je rozházely, protože se pohybují po herním plánu zcela volně. Každé zadání je možné vyřešit různým počtem tahů, což nabízí prostor na zlepšování. Spongebob v kalhotách zaujme začínající školáky, ale nijak s nimi neporoste a bude brzy dohraný.
Klady:

+ téma přibližuje hru menšímu publiku
+ hra je připravena na šestileté děti úrovní prvních úkolů
+ jednoduchá zábava
+ možnost opakovat zadání
Zápory:

- zbytečně velké balení
- kameny nemají vodicí lišty
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dragondraft aneb Dračí show – dračí divadlo se odehrává ve vzduchu