Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Splatto! – prásk, plác, plesk

splatto-01

Když rozplácnout, tak pořádně. To je zásada, kterou se řídí celý svět plastelíny. Nějak podobně rodiče modelíňáci trénují svoje malé potomky. Tělíčko z plastelíny je křehké a snadno se z něj stane placka. Naštěstí to nikdy nemá vážné následky a během chvilky jsou zase stejní, jako dříve. Právě proto je plackovaná nejoblíbenější zábavou v jejich světě.

Na návštěvě tam byla i dvojice designérů Garrett J. Donner a Michael S. Steer, kteří vytvořili deskovou hru Splatto! Vyšla v roce 2016 pod záštitou společnosti Piatnik a tedy v mnohojazyčné verzi, takže se dostává na pulty obchodů i u nás.

Krabice je čtvercová, pouze mírně větší, ale zato její váha si nezadá i s mnohem většími konkurenty. Nemůže za to ani brožura s pravidly, ani tlustý herní plán či balíček padesáti očíslovaných barevných karet (s číslicemi od jedné do čtyř). Většina té váhy nakonec připadá na pytlík se čtyřmi válečky modelíny.

splatto-06

Na herním plánu se vine jedna cesta kolem čtyř barevných puntíků – startovních polí. Kromě toho z hada trasy vystupuje také čtveřice uliček. Ty představují domovy hráčů. Každý z účastníků si vybere barvu, vezme si odpovídající váleček plastelíny a má za úkol vymodelovat pro sebe různé figurky (osm). Čtyři z nich si každý ze soupeřů postaví na startovní políčko. Z karet je vytvořen zamícháním jeden společný dobírací balíček.

Ve svém tahu hráč odhalí horní kartu z balíčku. Ta obvykle ukáže kombinaci číslice a barvy. Jednu ze svých figurek, ať už v domečku nebo někde na trase, může posunout na nejbližší políčko stejné barvy nebo s totožnou číslicí. Z těchto dvou možností si hráč může vybrat tu výhodnější, která jej posune kupředu více. Pohnout se ale může vždy pouze na políčko, které není obsazené.

Kromě číslic může dostat hráč na výběr také z dvojice barev. Znovu si může vybrat tu výhodnější možnost. Poslední variantou pak jsou titulní splatto karty, které nabízí kombinaci jedné barvy a proti ní také šanci rozplácnout figurku soupeře. To musí být ta, kterou má hráč na cestě před svojí figurkou.

splatto-08

Co je ale zajímavé je, že rozmáčknutá postavička (nebo vlastně ten flek, který z ní zbyl) zůstává na plánu. Toto políčko je až do konce hry obsazené. Ovšem majitel figurky dostane ihned náhradu v podobě nové figurky, kterou přidá na svoje startovní políčko. Vítězí ten, komu se jako prvnímu podaří dopravit do domečku v pořádku dvě svoje figurky.

Splatto! je vlastně takovou plastelínovou variací na Člověče nezlob se. Jen bez vyhazování, ale zato s jiným škodolibým prvkem. Možnost rozmáznout soupeři figurku je náhrada poslání figurky zpět na začátek. Kromě toho ale hráči také obsadí políčko, které pak snižuje možnosti posunu kupředu. Figurka, která má obě svoje nejbližší políčka barvy a číslice blokovaná, se nemůže v kole pohybovat.

Pohyb se řídí odhalováním karet, což vlastně nahrazuje kostku, ale funguje úplně stejně. Hráči se ale mohou rozhodovat nejen mezi figurkami, ale také ze dvou možností na každé kartě – čísli/barva, barva/barva a barva/plácnutí. Ovšem u různých figurek budou číslice a barvy jinak výhodné. Je tedy třeba dávat dobrý pozor a vybrat opravdu tu nejvýhodnější možnost. Právě tahle bohatost pohybu, kde se všechno neřídí jen slepě číslicí, je hlavní odlišností.

splatto-11

V domečku jsou ještě tři políčka bezpečí, která se ale ještě nepočítají pro vítězství. Stane se tak často, že partie končí velmi vyrovnaně a hráči čekají oba na jednu barvu, která ne a ne z balíčku přijít. To je podobně zajímavé jako v původním Člověče.

O náhodě už jsme se zmínili, ale děti na průběhu partie stejně budou nejvíc bavit dvě fáze. Ta první, přípravná, kdy si každý tvoří svoje figurky, a pak v průběhu šance rozplácnout soupeři jeho postavičku. Tady platí omezení, že nelze rozmáznout jakoukoliv figurku, ale pouze tu, kterou má hráč nejblíž po cestě od svojí figurky. V ideálním případě tak bude mít na výběr hned čtyři soupeřící postavičky.

Kromě použití samotné plastelíny je na zpracování ještě jedna zajímavá informace. Modelína totiž není úplně ta klasická, kterou znáte, ale je příjemnější na dotek. Herní plán je navíc na to všechno připraven a stačí jej po hře otřít vlhkým hadříkem.

splatto-14

Splatto! není jednoduché hodnotit. Na jednu stranu se jedná vlastně pouze o mírnou variaci na klasickou společenskou hru v každé domácnosti. Právě proto také bude mít trochu problém najít svoje cílové publikum. Naštěstí děti baví hlavní náplň této zábavy, tedy plastelína. Závěrečné rozhodnutí o zajímavosti Splatto! tentokrát ale necháme na vás.

Recenze: Splatto! – prásk, plác, plesk
Splatto! je hra, která udělá dětem radost. Jenže bohužel podobnou už doma mají a mnohokrát ji hráli. Místo kostky tu jsou karty, místo figurek modelína, ale vlastně tu jde pořád o to samé – dojít do domečku. A přesto děti dají této hře přednost, protože si mohou vytvořit své vlastní postavičky a soupeřům je v průběhu partie rozmáčknout. Hra tedy zůstává škodolibá, i když se v ní nevyhazuje. Karty ale nabízí více možností volby v tahu. Splatto! ale zůstává stále jen podobně náhodnou variací na Člověče.
Klady:

+ modelína
+ rozplácávání figurek
+ dvojaké karty
+ napínavá partie
Zápory:

- hra příliš originality nepobrala
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lama – má ráda čísla