Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Wars Galaxy Rebellion – žádné světelné meče, ale kostky!

star-wars-galaxy-rebellion-01

Vesmír je v chaosu. Lidé nejsou to, co bývali. Ale co je nejhorší.. temní lordi prý přestavěli hvězdu smrti! Laserové meče a zbraně nám tentokrát budou nanic, protože povrch nové budovy je proti nim odolný. Yoda nám ale poradil nové zbraně.. Kostky!

I my budeme muset použít kostky v nové deskové hře Star Wars: Galaxy Rebellion. K jejímu vytvoření se rozhodl designér Reiner Knizia a stalo se tak na zakázku společnosti Ravensburger. Hra vyšla v roce 2015 s posvěcením licence firmy Lucasfilm Ltd.

Čeká nás větší krabice v tmavých barvách. Jejímu víku ale nevévodí žádný velkolepý výjev z vesmírného bojiště. Místo něj zde najdeme pouze náhled do útrob této krabice. A když se do nitra ponoříme i my, najdeme v krabici žetony postav (hrdinů, pomocníků i dvou padouchů) a stojáky pro ně. Základním prvkem jsou ale kulaté herní plány a kostky. Kromě nich ve hře ještě figurují drobné žetony rebelů a vítězných bodů.

star-wars-galaxy-rebellion-04

Na začátku hráči rozloží oboustranné desky tak, aby ukazovaly před hráči celkem čtyři planety, které je třeba navštívit a osvobodit. Na deskách najdeme řádky symbolů, které jsou zakončeny kroužky s odměnami. Ke každému řádku pak hráči přiloží odpovídající odměnu, ať už se jedná o vítězné body nebo o konkrétní figurky spojenců. Hráči si rozeberou své hrdiny a partie začíná.

V každém tahu hráč jednoduše hodí sadou kostek a snaží se dosáhnout co nejvýhodnější kombinace. Kostky vždy jsou určeny pro planetu, která je nejvíc nalevo. Hráči symboly z šestistěnů používají k zakrývání ikon na řádcích planety a tím ji postupně čistí od nepřátel. Hráč může položit libovolný počet kostek na jakákoliv místa, dokonce může jednou sadu přehodit. Ovšem odměnu získá pro sebe pouze v případě, že se mu podaří nějakou řadu ukončit.

Opačná situace na hráče čeká, pokud umístí pouze málo kostek (jednu nebo žádnou). V takové situaci se mu pomstí jeden z temných lordů a on se bude muset v následujícím kole obejít bez jedné (nebo dvou) kostek. To snižuje jeho šance na cenný příspěvek. Ale protože se penalizace týká až následujícího kola, zatím hráč dostane figurku Palpatinea nebo Dartha Vadera na znamení. Pokud však poté někdo jiný přiláká jejich pozornost, hráč vyvázne bez trestu.

star-wars-galaxy-rebellion-06

V zakrývání hráčům pomohou spojenci i hrdinové, kteří dokáží podle svých ikonek nahradit některý z obrázků. Navíc na kostkách kromě čtyř klasických obrázků může padnout také číslice v kroužku (za tu dostane hráč na konci kola rovnou body) nebo hvězdička sloužící jako žolík.

Po využití všech kostek a případném získání odměn partie pokračuje novým kolem. Jakmile hráči společným snažením zaplní celou planetu rebelií, mohou se posunout na další v řadě, až nakonec stanou tváří v tvář maskovanému soupeři na palubě Hvězdy smrti 2. Vítězem se tak stane ten, kdo nasbíral za všechny aktivity dohromady nejvíce bodů.

Star Wars: Galaxy Rebellion je další kostkovou hrou, která nepřináší žádnou opravdovou invenci a nechává hráče napospas osudu a štěstí. Ono to vlastně není až takové překvapení, když se podíváme na jméno autora. Jméno, které bylo dříve zárukou kvality, teď pouze straší.

star-wars-galaxy-rebellion-08

Hra je to velmi náhodná, to vám asi nemusíme příliš zdůrazňovat. Hráč se musí podřídit vůli kostky, i s případnou jednou šancí na reparát, a to není dobře. Nemá vlastně žádnou svobodnou vůli a musí pouze plnit to, co mu puntíky řeknou. Může si pouze zvolit, jaké úkoly si ponechá a u jakých si věří na jejich splnění.

Partie je určena pro dva až čtyři hráče, ale ti dva se na hřišti jednoduše nudí. Neustále se střídají se soupeřem, a najednou to není opravdová výzva. Ta dorazí s vyšším počtem, kdy se hra stane překvapivou i v průběhu tahu soupeře. Figurky mají speciální dovednosti, což je legrace, ale na hru to zatím nemělo žádný vliv.

Přikládání kostek někomu může připadat jako zábava. Jenže ona to legrace příliš není. Je to pouze zakrývání symbolů, které jsou navíc v každé partii stejné. Hráči tak budou po třech či čtyřech partiích znáte všechno a nebudou mít důvod se ke hře vracet. Ačkoliv je téma lákavé i pro děti, minimum je osm let, kdy už může být vyrostlé z házení kostkou a slepého následování výsledku.

star-wars-galaxy-rebellion-14

To celé není ani nijak extrémně krátké. Protože zaplnění lodí je záležitostí náhody, kdy hráči postupně přidávají kostky, může se snadno protáhnout na třicet minut i víc. U takovéto kostkové taškařice bychom ale očekávali tak poloviční dobu. V důsledku toho by se hra možná ani tak rychle neobehrála.

Star Wars: Rebellion je počinem, který je na trhu opravdu zbytečný. Další házení kostkou, další pozice pro puntíky a to je všechno. Mělo by to hráčům stačit. Jenže ti už jsou dnes náročnější a pořádná výzva je důležitá stejně jako mít správně vyčesaného knírače. Star Wars: Rebellion je tak trochu zbytečná hra, která sice zaujme tématem, ael už ničím jiným.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustracePaul Windle
VydavatelRavensburger
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieDice, Movies / TV / Radio theme, Science Fiction
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck, Set Collection, Variable Player Powers
RodinaMovies: Star Wars
Alternativní názvyStar Wars: Die große Würfelrebellion

Více o hře.

Recenze: Star Wars Galaxy Rebellion – žádné světelné meče, ale kostky!
Star Wars: Rebellion je kostkovou hrou, která všechno sází na náhodu. Hráči hází kostkami a obsazují pozice. Sice mohou jednou přehodit, ale to nemění nic na faktu, že jsou pouze loutkami náhody. Partie účastníkům nenabízí nic zajímavého a nového. Jen to téma stále má za následek naději v očích některých fanoušků. Bohužel kromě štěstí potřebujete k dohrání také trpělivost, protože hra není zrovna z nejrychlejších. Ve dvou pak je vyloženě nezajímavá. Star Wars: Rebellion se tváří jako povstalec a rebel, ale zůstává jen u nápisu a prohlášení. Skutky tady chybí.
Klady:

+ více planet
+ kostky otevřené všem
Zápory:

- příliš náhodné
- herní doba mohla být kratší
- ve dvou nuda
- nic nového
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dungeons & Dragons Tomb of Annihilation