Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Starship Samurai – katany ve vesmíru

starship-samurai-01

Do vesmíru patří jenom lasery a moderní zbraně. Přesně to si mysleli naši předchůdci, jenže když jste rychlí a umíte se ohánět meči, jsou na vás všechny střelné zbraně krátké. Mezi projektily prokličkujete a překvapenému cíli proseknete skafandr nebo železný plášť lodi. Všechna plavidla ve vzduchoprázdnu jsou překvapivě choulostivá, a co se stane, když v pevném plášti uděláte díru, asi nemusím příliš zdůrazňovat. Samurajové vládnou vesmíru!

Tuhle jedinečnou kombinaci japonských bojovníků ve vesmíru si vybral jako dějství pro svoji deskovou hru designér Isaac Vega (tvůrce Dead of Winter, tedy Zimy mrtvých). Jmenuje se pak zcela pochopitelně Starship Samurai a vydává ji společnost Plaid Hat Games s letopočtem 2017. Z Ameriky do Evropy hra úspěšně vyrazila na svoji pouť zásluhou distributora Esdevium Games.

Krabice samozřejmě pro hru takovéhoto formátu nemůže být malá. Překvapivé ale rozhodně je, že zde nenajdeme opravdovou mapu. Místo toho jsou zde desky lokací s různými obyvatelnými planetami. Právě o tyto světy budou hráči bojovat, jakmile si vyberou svoji barvu a tím tedy i sadu svých vesmírných lodí (ano, i samurajové je potřebují), žetonů příkazů a položí si před sebe svoji vlastní hráčskou desku a doplní ji kartami svých lodních statistik. Zvlášť pak použije svůj ukazatel skóre na políčko nula stupnice cti. Dostanou také jednoho generála a kartu změny strategie.

starship-samurai-11

Vedle společné desky se stupnicemi, na které je právě počítadlo bodů pro hráče (a na ní jsou také ukazatele aliance), rozloží velké desky planet. Těch je přesně tolik, kolik je v partii účastníků, a každou z nich vybaví jednou náhodnou kartou lokace. Vedle plánu připraví hráči žetony bohatství, balíčky akčních karet a lokací. Teprve úplně na závěr si hráči mezi sebe za pomoci draftu rozdělí karty mechů, tedy velkých železných bojovníků a s nimi souvisejících mohutných miniatur.

Na začátku každého kola se hráči střídají v rozdávání příkazů svým jednotkám. K dispozici jich mají pokaždé čtveřici a s jejich pomocí mohou přesouvat jednotky, dobírat akční karty nebo získávat finance (žetony bohatství). Poslední možností je zvýšit vliv jednoho z klanů (ty nikomu nepatří) na společné stupnici. Každý dílek s příkazem má na sobě uvedené také číslo, které má v propojení s příkazem velký význam. Určuje tak zisk či počet políček, které může jednotka urazit. K tomu navíc na začátku každého kola hráči dostanou za planety, kde mají převahu, nějaké odměny.

starship-samurai-03

Lodě se mohou přesouvat nejen po políčkách na oběžné dráze, ale také mezi jednotlivými planetami. A jakmile jsou rozdělené všechny příkazy, dojde k soubojům na všech oběžných drahách, kde jsou lodě různých generálů. Hráči mohou sílu svých jednotek podpořit bojovými kartami z ruky, kterých mohou mít vždy na výběr maximálně pět. Majitel nejsilnější armády získá pět bodů cti a odměny náležící k lokaci, kde se bojuje (karta lokace).

Velkou roli hraje také deska aliancí, protože hráči zde přesouvají jednotlivé klany a přiklání si je na svoji stranu – každý z účastníků má zde jeden sloupec. Ukazatele lze tedy v akční fázi posouvat nahoru a dolů a teprve teď za to dostanou odměnu v podobě nových bodů cti. Čím víc je klan nakloněný generálovi (výš na stupnici), tím více bodů mu přinese. Poté partie pokračuje dalším kolem a to až do momentu, kdy dojde zásoba karet lokací. Hráči získají bonusy za kontrolu lokací a o vítězi poté rozhodne množství nastřádaných bodů cti.

Starship Samurai je hra, která zaujme především svým tématem. Právě proto si jí určitě většina hráčů všimne a něco si o ní přečte. Naštěstí to není jediná pozitivní zpráva, protože hra je překvapivě nenáročná svými pravidly. I přes ten veškerý obsah nakonec jde pouze o několik akcí, boj a výslednou převahu.

starship-samurai-18

Nejzajímavějším prvkem celé partie je přetahovaná o přízeň klanů. Ty si hráči mohou naklonit nejen akcí, ale i jinými prostředky. A pokud některý z nich přetáhnete výrazně na svoji stranu, můžete dostat klidně i pořádnou porci pěti bodů cti. Tak vysoko se ale občas vaše shoda s některým samurajským rodem nedostane, protože ostatní hráči vás nepustí.

Hráči používají figurky k boji, kterého se ale účastní nejen klasické lodě. Ve vesmíru se pohybují také jedineční mechové, kteří jako by vypadli z nějakého anime. Budete si připadat jako v seriálu Neon Genesis Evangelino, osedláte robota a vyrazíte do války. Ve vzduchoprázdnu se tito dvounozí létající bojovníci překvapivě vyznají. Nejplatnější jsou ale pochopitelně v boji na zemi, o konkrétní planetu.

Jednotlivé akce nemají žádná záludná pravidla. Jedinou zásadní taktickou volbou v této fázi je tedy rozdělení čtyř příkazů (tajně), protože jednotlivé žetony mají rozdílnou sílu. A právě tady se obvykle láme chléb úspěchu a zklamání.

starship-samurai-16

Výsledkem bitev je ale nadvláda nad planetami. Jejich odměny ale určují náhodně rozdávané karty lokací, které se mezi planetami přemisťují. Samotné desky lokací tak nemají úplně ten vliv, jako byste očekávali. Nabízí pouze odlišný obrázek. Jde tedy především o karty, které se okamžitě změní v případě, že o lokaci žádný z generálů neprojeví v kole zájem. A tím je zaručeno, že partie stále postupuje kupředu a nebude trvat nekonečně. Ona ostatně herní doba mírně přesahuje jednu hodinu. Protože se ve skutečnosti nejedná o žádnou atmosférickou řežbu, ale o přemýšlivé euro, může to někomu připadat i tak trochu nad čáru.

Díky lokacím a akčním kartám se partie od sebe odlišují, ale i tak se začnou velmi rychle opakovat. Bohužel zmiňované souboje nejsou ničím zajímavé. Ani zmiňované akční karty to nezachrání, stejně jako je neovlivní výrazně ani počet hráčů. Naopak pokud je v partii více generálů, znamená to více bitev a tedy i pomalejší vyhodnocení této fáze.

starship-samurai-24

Samurajové a vesmír jsou zajímavý nápad. Jejich spojení ve hře Starship Samurai ale neklape na jedničku, protože všechno dohromady není dostatečně zajímavé a nenaplní vás pocitem, že jste dosáhli něčeho výjimečného. Zpracování je výborné a na hru se kouká moc dobře, jenže to nezachrání fakt, že hra má řadu nedostatků. Starship Samurai jsou zajímavým počinem, který stahuje dolů nedostatek obsahu a především možná až příliš odvážné téma, které si neudrží atmosféru.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorIsaac Vega
VydavatelPlaid Hat Games, Arclight Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(3 voters)
KategorieFighting, Science Fiction
MechanismyAction Points, Area Majority / Influence, Area Movement, Hand Management, Set Collection, Take That, Variable Player Powers
RozšířeníStarship Samurai: Shattered Alliances
RodinaComponents: Miniatures
Alternativní názvyスターシップ・サムライ

Více o hře.

Recenze: Starship Samurai – katany ve vesmíru
Starship Samurai je zajímavým herním počinem, který je přes svůj vzhled a jednoduchost spíš suchým eurem. Hráči musí chytře volit žetony příkazů, což je největší zábava celé partie. Přetahování o náklonnost klanů už je prvním momentem, kdy se dostaví rozpojení tématu a atmosféry. Nejvíce patrné to je ale při bojích, které nenabízí nic překvapivého. Hra nenabízí nějakou záplavu komponent, které by zaručily opakovanou hru. Starship Samurai je tak nakonec pro nás spíš zklamání.
Klady:

+ odvážné téma
+ volba příkazů
+ zajímaví mechové
+ přetahovaná o náklonnost klanů
+ jednoduchost
Zápory:

- chybějící atmosféra
- nezajímavé (a ve více hráčích dlouhé) boje
- slabší znovuhratelnost
- ve více hráčích pomalé fáze
- delší herní doba
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Burger – to je dobrota!