Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Fruit Ninja – ovocný trénink

fruit-ninja-11

Když jsem poprvé vzal do ruky katanu, jen jsem se na ni podíval a měl jsem několik řezných poranění. Tak ostrá je její čepel. Sečné rány se daly počítat v prvních týdnech na desítky, když mi sklouzl meč po části tréninkové figuríny. A tak když jsem se stal já mistrem, připravil jsem pro ně jiný způsob tréninku – ovoce.

Pro účely vyprávění a příběhu jsem se na chvilku převtělil do kůže dvojice designérů – Juliena Vergonjeanne a Benjamina Raveta, kteří ve dvojici připravili karetní hru Fruit Ninja: Combo Party. Jedná se o stolní hru na motivy digitální klasiky, ve které rozsekáváte ovoce. A přesně to je také náplní hry, kterou vydává společnost Luck Duck Games. O grafiku se postarali Mateusz Komada a Brendan Deboy.

Jedná se o malou krabičku pokrytou nasekanými částmi ovoce. Uvnitř boxu hráči najdou balíček karet, sadu malých kartonových žetonů a také jeden velký dřevěný držák katany. Ten je třeba v rámci přípravy postavit do středu stolu. Kolem něj se posadí všichni účastníci partie, každý dostane náhodný tucet karet z balíčku ovoce. Zbývající karty s červeným pozadím jsou odměny a musí vytvořit balíček stranou plánu hned vedle hromádky žetonů zlatých jablek.

fruit-ninja-05

Každá partie má dopředu stanovený počet kole, který bývá dvě nebo čtyři. V každém kole jednotliví účastníci vyberou z ruky jednu kartu a současně ji odhalí. V případě, že by dva nebo více soupeřů zvolilo stejný druh ovoce, musí právě tato skupina hráčů  co nejrychleji sáhnout po kataně stojící uprostřed. Ten nejrychlejší (nebo ten, kdo držadlo chytil nejníže) získá kartu odměny, kterou si může položit před sebe. Ta bude důležitá až na konci partie.

Všechny vyložené karty ovoce ale nepadají na stůl jen tak bez užitku. Hráči se z nich snaží vytvářet takzvaná komba. Karty skládají postupně na sebe a vytváří jeden ze dvou typů kombinace – buď ovoce stejné barvy, nebo naopak po jedné kartě každého ovoce. Na konci každého kola se může hráč rozhodnout, jestli chce dále riskovat a pokračovat v kombu nebo jej oboduje.

To ale vypadá naprosto jednoduše, protože hráč přece zná svoje karty, že? Jenže ono to tak není! Po každém odehraném kole si hráči předají karty po směru hodinových ručiček, takže nikdy nevíte, co na vás za karty přesně zbývá. Později v kole, pokud máte dobrý přehled a paměť, pak už lze s kartami a ovocem plánovat.

fruit-ninja-01

Pokud se hráč rozhodne riskovat a v příštím kole nemůže pokračovat v kombu, musí jej obodovat. Dostane za něj ale nižší počet bodů (žetonů zlatých jablek) a nesmí si dobrat kartu odměny. To naopak ten, kdo skončí se skládáním sady včas, si vezme i několik karet z balíčku odměn. Hráči tedy vždy za kombo dostanou nějakou odměnu, jejich výše ale je závislá na velikosti komba a jejich úspěšnosti. Hráči takto odehrají několik kol a ten ze soupeřů, kdo má na jejich konci nejvíce bodů, se stává vítězem.

Fruit Ninja je tedy v první fáze klasicky postřehovou hrou. Jenže k tomu je přimixovaná ještě druhá část, která naopak odměňuje správně načasované riskování. Především v prvních kolech je riziko zdánlivě vyšší, to ale kompenzuje počet karet v ruce. Díky tomu je solidní pravděpodobnost, že hráč se i příště dočká karty vhodné do svého komba.

fruit-ninja-04

Průběh jasně dává najevo, že hra je vhodná na menší párty, do hospody, ale klidně i na rodinné večery. Prostě pro všechny ty hráče, kteří nechtějí doma, když se setmí koukat na televizi, ale relaxovat společně a ještě se u toho zasmát. Smích totiž chyby a tvrdá bitva o body vyvolá docela často.

Jednoduchost tu funguje skvěle. Bodování je jasné, karty přehledné, a pokud jde o bodování, s tím hráčům pomohou přehledové karty. Je vidět, že autoři mysleli na všechno. U hry je tedy třeba ocenit smysl pro detail a jednoduché barevné zpracování.

Úspěch hry je hodně závislý na počtu hráčů. Ve třech sice už vše funguje tak, jak má, ale čtyři jsou rozumné minimum. Hra je ale skvělá i ve vyšších počtech až do šesti, protože tím napínavější je především první fáze postřehová. Celková potřebná délka závisí na počtu zvolených kol, přičemž jedno trvá kolem pěti až deseti minut podle počtu hráčů v partii.

fruit-ninja-08

Fruit Ninja nabízí zábavu, která potěší téměř každého, kdo nečeká náročnou zábavu, ale pouze příjemný relax. Překvapivě nejde jen o postřeh a chytání společného kolíku – rukojetě katany, ale především o správné riskování a hraní karet. Díky tomu je Fruit Ninja: Combo Party kvalitním a originálním mixem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJulien Vergonjeanne
IlustraceMateusz Komada, Katarzyna Kosobucka
VydavatelLucky Duck Games, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 6
Herní doba40
Minimální věk8 and up
KategorieAction / Dexterity, Card Game, Expansion for Base-game, Party Game
MechanismyOpen Drafting, Pattern Recognition, Push Your Luck
RodinaFood & Drink: Fruit, Video Game Theme: Fruit Ninja

Více o hře.

Recenze: Fruit Ninja – ovocný trénink
Fruit Ninja je příjemnou postřehovou říznutou špetkou taktiky s volbou karet z ruky. Hráči svoje sady karet ovoce draftují, předávají si je a vykládají na stůl. Hra je díky tomu velmi dynamická a napínavá. Body se hrnou ze všech stran, stačí jen správně riskovat. Navíc skvěle pobaví rodiny i milovníky lehkého relaxu. Bleskové partie to jen potvrzují. Fruit Ninja je příjemným překvapením a velmi kvalitní zábavou.
Klady:

+ skvělý mix dvou mechanik
+ rychlá partie
+ kvalitní i ve vyšších počtech hráčů
+ chytré přepracování digitální hry
+ špetka taktiky a paměťového prvku
Zápory:

- pro daný žánr nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Vikings Warriors of the North – větrem ošlehaní bojovníci