Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Stavebnice Gravitrax – hon na kuličku

gravitrax-01

S gravitací je ohromná zábava. Jen se zeptejte letce na padácích, bungee jumpery nebo milovníků lezení v lanovém parku. Všichni vám řeknou, že ta síla, která vás táhne dolů, je prostě a jednoduše skvělá!

A uvědomují si to moc dobře také ve firmě Ravensburger, ve které vznikla nová unikátní stavebníce Gravitrax. Jedná se o takzvaný Interaktivní traťový systém, který se nachází v obrovské bílé krabici. Jedná se o týmovou práci a u hry najdete ještě jednu nálepku, která zahřeje u srdce – Made in Czech Republic. Kompletní obsah boxu totiž vzniká ve výrobním závodu v Poličce.

Stavebnice vám dá do ruky kuličky, dráhy a různé překážky. Chlubí se celkovým počtem více než stovky komponent. Pche! Můžete si říct. Takových stavebnic už na trhu je! Jenže Gravitrax na to jde jinak a tady Ravensburger opět dokazuje svoje zkušenosti z trhu a možná také navazuje na ohromný úspěch pohyblivé hry La Cucaracha.

gravitrax-21

Všechno to začíná u čtyř kartonových desek, které pospojujete do čtvercové základny o rozměrech přibližně padesát krát padesát centimetrů. Ty jsou poseté šestiúhelníkovými otvory, do kterých hráči už připevní jednotlivé stavební prvky. Těmi mohou být buď samotné tratě, nebo dílky pilířů. Ty umožňují všechny konstrukční díly zvednout do výšky a tím připravit kovovým kuličkám dostatek energie k cestě dolů.

Většina cesty jedné ze šesti kuliček (stříbrných i barevných) povede ale nakonec po plastových kolejničkách. Ty se připevní na jedné i druhé straně do stavebních prvků v různých nadmořských výškách.

Se všemi komponentami pak hráči vytváří trasu. Od startovního dílku, do jehož důlků se kuličky pohledně usadí, a pak se stiskem naráz uvolní, až po cílovou zelenou přistávací plochu. Některé destičky nabízí pouze začátku nebo křižovatku, jiné jsou tu ale jako aktivní prvky. Jsou tu výhybky, propadliště nebo nakloněné roviny. Je to skvěle vymyšlené, protože ty speciální dílky si hráči sami vytvoří kombinací dvou částí.

gravitrax-23

Zatím je to ale pořád jenom stavebnice. Tak čím nás tato krabice zaujala? Kromě brožury s připravenými trasami různých obtížností a soupisem komponent nabízí tvůrci také druhou knihu a v ní 48 úkolů. Jsou rozdělené do šesti úrovní obtížnosti, která postupně na stránkách narůstá. V nabídce jsou celkem čtyři druhy zadání, které po hráčích budou obvykle chtít doplnit nějaké prvky tak, aby vše správně fungovalo. Jindy ale děti musí použít fantazii a správně si tipnout, v jakém pořadí kuličky dorazí do cíle.

Všechny úkoly jsou zajímavé a jsou prvkem, který je mezi stavebnicemi asi naprosto jedinečný. Děti si tak ke krabici vytvoří ještě pevnější vztah a trénují tak, že po jejich dokončení budou opravdu schopné stavět si svoje fungující tratě. Tahle ohromná volnost a při tom skvěle promyšlené učení je tím, co dělá z Gravitraxu skvělou stavebnici.

gravitrax-17

Je třeba také ocenit fakt, že na víku krabice není nějaká přehnaná ilustrace, která by ukazovala trať s pomocí spousty rozšiřujících boxů. Je ale zřejmé, že základní krabice má svoje omezení a nebudeme vám nic nalhávat – děti budou chtít další díly a rozšíření, aby mohly vytvářet stále odvážnější a monstróznější designy. A protože systém je velmi dobře navržený a variabilní, tak tady určitě nekončíme. Gravitrax může dále růst, stačí pouze, aby se dobře prodával. Nápadů je určitě spousta a to velmi lákavých – tunely, výtahy a další.

Ale už v tuto chvíli je v nabídce dostatek zajímavých prvků, kterými můžete dětem jejich stavění ozvláštnit. My měli možnost vyzkoušet katapult a loopingovou dráhu. Obě jsou skvělými prvky, které budou děti toužit zařadit do svého výtvoru pokaždé. Protože se ale jedná o pokročilé dílky, je určitě dobré mít v tu chvíli určité zkušenosti se stavěním základních tratí.

gravitrax-27

Zpracování je famózní. Všechny dílky jsou přesné, ačkoliv třeba výhybka nezafunguje pokaždé. Pokud do ní kuličky najedou v těsném závěsu, obě se zaseknou. Dá se ale pak říct, že se jedná  chybu v plánování stavby. Naprosto jedinečný v celém obsahu základní krabice je ale magnetický kanón, který kuličky vystřelí kupředu. Člověka až zamrzí, že je v boxu jen jeden. Se dvěma by se daly dělat opravdu úžasné věci.

I samotné návody a kvalita veškerých komponent je perfektní. Na jediné omezení můžete narazit u propojování kolejnicemi mezi patry, které jsou vyvýšené s pomocí půlpatra. Takové destičky pro pilíře jsou černé barvy a slouží k dorovnávání. Důsledkem ale je, že i v předpřipravených tratích občas kolejnice pořádně nedrží a nedosáhnou.

gravitrax-36

Jedná se ale o problém, který snadno vyřešíte vlastní stavbou. Ony ty stavební příklady v pravidlech jsou jen do začátku. Děti si s nimi rozhodně dlouho nevystačí. Ostatně pravé kouzlo stavebnic se nakonec vždy ukáže až ve chvíli, kdy začnete tvořit dle vlastní fantazie.

Základní tratě dokáží postavit už děti kolem osmi let. Určitě se jim ale bude hodit pomoc rodičů. Od deseti roků pak si už děti jsou schopné hrát samy a stavět fungující trasy. Pro hru je možné si dokonce stáhnout bezplatnou aplikaci, ve které můžete dráhy plánovat, když zrovna nejste doma, a pak je později teprve převést do reality. Na internetu je navíc možné najít videa na kanálu Ravensburgeru, které představují různé triky. A určitě vás napadnou i další!

gravitrax-19

Gravitrax je počin, který si rozhodně zaslouží pochvalu. I když se cena základního boxu může zdát vysoká, vzhledem k množství obsahu a zábavy, kterou uvnitř najdete, je velmi opodstatněná. I proto, že samotná rozšíření už pak mají o dost zajímavější cenovku. Gravitrax je jednoznačně vším, co by měla mít stavebnice pro dnešní děti – výzvu, zajímavost i kvalitní zpracování.

Recenze: Stavebnice Gravitrax – hon na kuličku
Gravitrax je vším, co si představíte pod pojmem moderní stavebnice. Nabízí ohromné možnosti a zábavu, která jen tak nepřestane. Záleží to samozřejmě na počtu komponent, ale i ve startovní sadě dostanete dostačující množství, se kterým děti stráví nejedno odpoledne. V krabici se ale kromě klasického stavění nachází i řešení úkolů v narůstajících obtížnostech. Gravitrax je skvělým splněným snem pro každé hravé dítě a pravděpodobný hit letošních Vánoc.
Klady:

+ nejsou žádná řešení úkolů
+ fantastická rozšiřitelnost
+ velmi dobrý poměr cena/výkon
+ skvělé provedení
+ 48 úkolů (hlavolamů)
+ magnetický prak
Zápory:

- kolejnice nejsou vhodné pro některé vzdálenosti (projeví se i v připravených stavbách)
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fantastická zvířata