Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Znáš mě? – jak dobře znáte svoje kamarády?

Znáš mě? - balení

Někdy mám pocit, že neznám ani sebe. Takže, když se pak někdo zeptá: „Znáš mě?“, nejsem si jistý, co mu mám odpovědět. Někoho poznat není záležitostí hodin, dnů ani měsíců. Chce to léta, ale také intuici, naslouchání a schopnost empatie. Přesto můžete snadno zjistit, že ani po pěti letech společného života o dané osobě nevíte všechno.

Možnost procvičit a prověřit si své znalosti, ale také zjistit nové informace o kamarádech, vám dává zajímavá hra Znáš mě?. Ve světě se proslavila už v roce 2008 jako Say Anything od North Star Games, a teď se zásluhou společnosti Albi dostává v kompletní české verzi i na hladový český trh. Jejími autory jsou Dominic Crapuchettes a Satish Pillalamarri, oba pocházející z Ameriky. Grafiku ke hře zpracoval Jacoby O’Connor.

O svých blízkých jsme zjišťovali podrobnosti už jedenkrát za pomoci dárků ve hře GiftTRAP (recenze). Tentokrát k tomu žádné mašličky ani narozeniny nebudeme potřebovat, všechno se ukrývá na popsaných kartách. Ale to už jsme prozradili víc, než poznáte na první pohled, kdy váš pohled ulpí na podivně růžově zbarvené krabičce.

Znáš mě? - připravená hra

Na jejím víku najdete bublinu vycházející z davu. Ta v sobě právě nese název celé hry. V dolní části obrázku se ukrývají stínové siluety postav mladých lidí na nějaké party. A právě tyhle hráče se bude Znáš mě? snažit zaujmout.

Když zvedneme puntíkovo-růžové víko, najdeme uvnitř komponenty překryté bodovací deskou. Ta na sobě má celkem osm řádků pro každého z hráčů jeden. Už teď tedy vidíme, že hra se bude odehrávat na dvanáct kol, protože právě tolik je zde sloupečků, než dojdeme k nápisu Celkem. Řádky jsou rozlišené nejen barvou, ale také znakem, který si hráči vyberou. Je zde lodička, počítač, autíčko nebo kytara. Každý si určitě rád vybere svůj symbol namísto klasické barvy.

Pod bodovací tabulkou se schovává před našimi zraky všechno důležité. Je zde rozhodovač (kulatý terčík s bílou šipkou a osmí výsečemi), balíček netradičně do šířky protažených nízkých karet, osmička kreslících tabulek a černé fixy. A úplně na dně té největší jámy v krabici se ukrývají barevné žetony a opět, jako se vším u této hry, jsou rozdělené podle symbolů do vlastnictví jednotlivých hráčů.

Znáš mě? - připravená hra

Nic víc k hraní Znáš mě? nebudete potřebovat. Snad jenom pravidla, která vás všechno naučí. Ale místo nich máte dnes nás a tuhle recenzi. Jejich rozsah vás určitě potěší, protože nejsou nijak dlouhá a ani složitá, jak si ostatně ukážeme už za chvilku.

Na začátku partie budete muset po všech chtít, aby si vybrali jednu barvu a znak. Od této barvy si hráč vezme dvojici žetonů a kreslící tabulku. Do výbavy dostane také jeden fix. Bodovací tabulka a losovací zařízení umístíte stranou, kde budou čekat svoji příležitost. Zamíchaný balíček karet položíte doprostřed stolu.

Vaším úkolem zůstává vybrat začínajícího hráče. Nezáleží na metodě, hlavně že se jeden ze soupeřů téhle čestné role chopí. Před sebe položí losovací zařízení, které naznačuje, že právě on má v tomto kole hlavní slovo. Kolem něj se bude všechno točit. Doslova.

Znáš mě? - rozehraná hra

Hlavní hráč teď vezme horní kartu z balíčku a přečte její otázku. Ta se vztahuje právě k němu a jeho názorům. Všichni ostatní teď vezmou fixy a pokusí se hráče zaujmout svojí textovou odpovědí. Současně své nápady odhalí.

Teď přichází tipovací fáze kola. Nejdříve hráč sám vybere, která z odpovědí se mu nejvíc líbí. Nemusí zdůvodňovat proč, může být nejvtipnější nebo prostě jen zajímavá. Tato volba je jen a pouze na samotném hráči. Podle svého výběru nasměruje bílou šipku na rozhodovači na symbol hráče, jehož tabulku si vybral a položí kolečko tak, aby nikdo neviděl, jakou barvu ukazuje.

Všichni ostatní nyní mohou tipovat, kterou odpověď si hráč vybral. K tomu používají oba svoje žetony, které mohou dát k jedné odpovědi nebo je rozdělit mezi dvě tabulky. Jakmile mají všichni odtipováno, rozdělí se body. Každý žeton umístěný u správné odpovědi má hodnotu jednoho bodu. Jeden bod dostává také hráč, který odpověď napsal. Největší odměnu ale dostane hráč, který se ptal, pokud ostatní jeho výběr uhodli. Získá tolik bodů, kolik žetonů je u tabulky umístěno, maximálně však tři.

Znáš mě? - karty

Nyní je na čase podat rozhodovač dalšímu hráči po směru hodinových ručiček. Mezitím si všichni papírovými kapesníčky utřou svoje destičky, aby byly připraveny na nové kolo hádání. Otázku čte jiný hráč, a úkolem ostatních je znovu jej dobře odhadnout.

Partie končí po stanoveném počtu kol. Podle množství hráčů se počet okruhů kolem stolu liší, ale vždy je maximálně dvanáct. Vítězem partie se stává ten, kdo získal v průběhu partie nejvyšší součet bodů.

Znáš mě? je elegantní party hra, ve které poznáte ostatní. Musíte se snažit trefit do jejich vkusu a to hned ve dvou fázích hry. Nejdříve se snažíte napsat odpověď, která nejvíc zaujme. Poté, co odhalili své nápady i ostatní, snažíte se určit, pro koho se daný hráč rozhodnul.

Znáš mě? - rozehraná hra

Ve hře může prakticky ovšem nastat drobný problém. Někteří hráči bývají vtipní a nápadití, zatímco jiní zase méně. Proto jsou odpovědi některých účastníků více populární a hráči si je často volí. Hráč s rozhodovačem má motivaci vybírat také odpověď, kterou bude tipovat více hráčů, proto se bude snažit uvažovat průhledně. A to může mít za následek ne příliš zábavný průběh hry.

V čem tedy tkví největší porce zábavy? Obvykle v samotných odpovědích. Hráči se snaží být vtipní nebo originální a to často má za následek záchvaty smíchu od ostatních. Ostatně některé otázky k tomu přímo vybízejí.

Průběh partie je jasně daný, přesto občas může dojít k situacím, kdy dva hráči napíší stejnou věc. V tu chvíli platí pouze odpověď toho z hráčů, který odložil destičku jako první. Druhý v pořadí musí vymyslet něco jiného.

Znáš mě? - karty

Ne, v téhle hře nepotřebujete žádnou strategii ani promyšlené tahy. Jediným vaším úkolem je správně odhadovat ostatní. Někdy to bude jednoduché, jindy složité. Cestou k vítězství ale není pozice vypravěče, ale především úspěšné tipování ve chvíli, kdy sami odpovídáte. A protože můžete hlasovat i pro svoji odpověď, projeví se zde i ješitné osoby.

U hry se baví všichni bez rozdílu věku. Je jednoduchá a neklade na hráče vůbec žádné nároky. Vlastně se ve skutečnosti nejedná ani o hru, jako spíš o poznávací hádání. A to že má hra na konci nějakého vítěze? Někdo to ocení, ale tuhle hru hrajete především pro zábavu, která plyne z jejího prožívání. Vítězství je zde jen takovým bonusem, který není až tolik důležitý.

A v tom je opravdu název trefný. Znáš mě? To by se mohl zeptat každý z těch, kdo se ocitnou právě na tahu. Bez ponětí o tom, co mají rádi, asi příliš šancí na vítězství mít nebudete. Ačkoliv i tak máte solidní šanci, že mezi odpověďmi vyberete tu správnou a nejzajímavější.

Znáš mě? - rozehraná hra

V partii jsou hned tři způsoby, jak sbírat body. A to je dobře. Pokud nejste dobří ve vymýšlení odpovědí, můžete bodovat při tipování. Naopak vtipálci budou rádi i za ten bonusový bodík, když jejich tabulka bude vybraná. A pak jsou tu hráči s rozhodovačem, kteří si užijí vybírání odpovědí i napětí, cože si to o nich ostatní myslí a co napíšou na své destičky.

Každá partie zůstane unikátní zásluhou jiného obsazení. Hráči jsou tím, co dělá tuhle hru zajímavou a pokud se vaše sestava u stolu mění, oceníte kvality Znáš mě? ještě víc. Přesto se jedná o hru vhodnou pro většinu příležitostí.

Hra se sama nabízí jako skvělá zábava i pro rodinné hraní. Bohužel tomu neodpovídá náplň některých karet. Setkáte se tak s otázkami „Co považuji za rajcovní na ženě/muži?“ nebo „Co nejhoršího bych mohl říct po sexu?“ A pak jsou tu otázky, kterým zase mladší nebudou rozumět: „Jaký mám názor na monogamii?“ Dohromady se dá říct, že na každé kartě najdete jednu z pěti otázek, která není vhodná pro děti mladší třinácti let. Tomu odpovídá i věkové doporučení na krabici, přesto je to škoda, protože hra má potenciál pobavit i mladší publikum.

Znáš mě? - žetony

Karty jsou sice jednostranné, ale protože jich je osmdesát po pěti odpovědích, vychází to po rychlém násobení na 400 otázek, na které se můžete ptát. A některé z nich budou zábavné i podruhé nebo potřetí. Některé jsou víc povedené, jiné zase méně, ale protože hráč na tahu má vždy na výběr rovnou z pěti variant, není to zase tak velký problém.

Od hry vyšla také rodinná verze v roce 2011. Ta možná byla o trochu vhodnější pro české vydání, protože by uspokojila poptávku nejen mezi staršími fanoušky takovýchto her, ale také zaplnila nedostatečnou nabídku podobně kreativních her pro rodiny.

K technickému zpracování můžeme mít snad jedinou výhradu. V krabici nenajdete žádné ubrousky, jako jsou v Pictomanii (recenze), kterými byste utírali svoje tabulky po jednotlivých kolech. Musíte tedy vždy mít po ruce dostatečnou zásobu vlastních ubrousků nebo kapesníků.

Znáš mě? - karty

U Znáte mě? se zaručeně budete smát. Pokud vám nevadí, že hra vlastně nevyžaduje žádnou taktiku, ale spíš psychologii a znalost ostatních hráčů u stolu, pak si ji skvěle užijete. Nemusíte být upřímní, místo toho se prostě nechte unášet a bavit jednoduchým a legračním námětem. Potom si užijete opravdu příjemný večer ve společnosti hry, která je vlastně spíš tématem ke konverzaci.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDominic Crapuchettes, Satish Pillalamarri
IlustraceAli Douglass
VydavatelMattel, Inc., NorthStar Game Studio, Albi, Dr. Wood Challenge Centre, DV Games, Kanga Games, Magellan, Tactic
Rok vydání2008
Počet hráčů3 - 8
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(17 voters)
KategorieHumor, Party Game
MechanismyBetting and Bluffing, Paper-and-Pencil, Player Judge
RozšířeníNorth Star Games BGG Promo Pack, North Star Games Promo Facebook Cards
RodinaComponents: Dry Erase Markers / Dry Erase Surfaces, Game: Say Anything
Alternativní názvyBesta svarið, Sano Suoraan!, Say Anything: 10th Anniversary, Sig Noget!, Zeg't Maar!, Znáš Mě?, Спорим, 無所不言

Více o hře.

Recenze: Znáš mě? – jak dobře znáte svoje kamarády?
Znáš mě? je party hra pro lidi, kteří se dobře znají a chtějí se zasmát. Legrace je hlavním smyslem celé hry, jejíž kolo začne hráčem, který přečte jednu z pětice otázek na kartě. Ostatní hráči napíšou svoji odpověď fixou na mazací tabulku a snaží se ho co nejvíc zaujmout. Nemusí jít nutně o pravdu. Nejdůležitější je vystoupit z řady. Záleží pak jen na tazateli, jestli dá přednost vtipu nebo pravdě.. Hráči ale mohou získat bonusové body, i když sami nedokázali odpovědět zajímavě. Mohou jednoduše tipnout, která z odpovědí bude hráči nejblíž. Za všechno pak dostanete body a partie pokračuje další otázkou tak dlouho, dokud neodehrajete stanovený počet kol. Na kartách jsou napsané otázky hodně na tělo a spousta jich je bláznivých. Dohromady je spojuje jednoznačně fakt, že nejsou vhodné pro děti mladší 15 let a asi si ji nezahrajete ani v rodinném kruhu. To výrazně zužuje cílové publikum Znáš mě? Zpracování je pěkné, ale ke štěstí chybí mazací hadříky. Znáš mě? je hra, která vás s kamarády zabaví na dlouho, zásluhou dostatečného počtu otázek. Nakonec je tedy přecejen legrace zaručena..
Klady:

+ hráči se navzájem poznají
+ můžete si sázet na ostatní i na sebe
+ mazací tabulky jsou pořád fajn
+ vtipné a zajímavé otázky
+ dostatek karet
Zápory:

- není vhodné pro hráče, kteří se neznají
- tabulky se časem ušpiní
- v krabici chybí mazací hadříky
- otázky nevhodné pro děti
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Obchod – Hra o nakupování s Kvídem